لرستانی ها گل می كارند كاشانی ها پولش را درو می كنند!

لرستانی ها گل می كارند كاشانی ها پولش را درو می كنند!

به گزارش لباس نو مدیر جهاد كشاورزی الیگودرز تصریح كرده، تولیدات گل محمدی الیگودرز به كاشان فرستاده و در آنجا فرآوری می شود كه اگر صنایع تبدیلی داشته باشیم دیگر نیازی نیست كه به دیگر مناطق ارسال شود و از لحاظ اقتصادی به نفع ماست.


حمیدرضا غلامی در گفتگو با خبرنگار ایسنا اظهار نمود: سطح كشت گل محمدی در این شهرستان الان 130 هكتار است. امسال برنامه داریم، 100 هكتار به آن اضافه نماییم. فصل برداشت گل محمدی خرداد و تیر است كه امسال حدود 30 تن تولید داشته ایم.

مدیر جهاد كشاورزی الیگودرز بیان كرد: یكی از اشكالات ما در تولید گل محمدی، نبود صنایع تبدیلی بوده و با اینكه بارها این مورد را بیان كرده ایم اما فایده ای نداشته است.
غلامی با اشاره به اینكه الیگودرز می تواند به قطب تولید گل محمدی تبدیل گردد، افزود: اگر شرایط فراهم باشد بدون شك می توانیم در این زمینه موفق شویم.

دكتر علیرضا عصاره، دبیر ستاد گیاهان دارویی در مراسم افتتاح چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی كه در آبان ماه برگزار شده بود، با اشاره به پتانسیل های كشور در این حوزه گفته، با وجود اینكه ۷۱ درصد گل محمدی جهان و ۹۲ درصد زعفران دنیا در ایران كشت می شود ما این محصولات را به صورت خام صادر می نماییم و این در شرایطی است كه با فرآوری آن می توانیم ارزش افزوده بالاتری كسب نماییم.
وی خاطرنشان كرده، هم اكنون ۷۱ درصد گل محمدی دنیا در ایران كشت می شود كه فروش صادراتی این محصولات در چارچوب گلاب، ۱۵ تا ۲۵ میلیون دلار است و این در شرایطی است كه فروش اسانس خالص گل محمدی هر لیتر آن ۸۰۰۰ تا ۲۲ هزار دلار قیمت دارد.
قبل از این هم حمیدرضا غلامی، مدیر جهاد كشاورزی الیگودرز در شهریور از تولید ۲۵ تن تولید گل محمدی در این شهرستان اطلاع داده و گفته، الیگودرز دارای آب و هوای مناسب می باشد و با ارتفاع مناسب از سطح دریا پتانسیل خوبی برای كشت گیاهان دارویی دارد.

وی، وسعت الیگودرز را 6000 هكتار عنوان نمود و اضافه كرد: حدود ۴۱۷ روستا در این شهرستان قرار دارد. این شهرستان حدود ۱۰۵ هزار هكتار زمین كشاورزی دارد كه ۲۶ درصد آنها آبی است.

مدیر جهاد كشاورزی الیگودرز از كاشت ۲۰۰ هكتار گل محمدی در این شهرستان اطلاع داده و تصریح كرده، در این شهرستان صنایع تبدیلی نداریم و برای همین گل تولیدی ما به كاشان ارسال می شود.

حمید كشكولی، فرماندار الیگودرز هم از نبود صنایع تبدیلی در این شهرستان انتقاد كرده و در نخستین جشنواره گل و گیاهان زینتی كه در روستای گایكان الیگودرز با حضور مشاور وزیر جهاد كشاورزی برگزار شد، اظهار كرده، روستای گایكان به مركز چند استان نزدیك بوده و آب آن از سراب تامین می شود برای همین مزیت خوبی جهت كشت گیاهان دارویی دارد.

وی با اشاره به اینكه این روستا محل تولید نشا بوده و از مناطقی مانند محلات برای نشا به اینجا می آیند، اضافه كرد: ۲۵۰۰ گونه گیاهی امكان رشد در شهرستان الیگودرز را دارند. حدود ۳۸۰ هكتار از اراضی استان به كشت گیاهان دارویی اختصاص یافته است.

فرماندار الیگودرز با انتقاد از نبود صنایع تبدیلی در این شهرستان گفته، گل تولید شده در این منطقه برای فرآوری با قیمت پایین به كاشان فرستاده می شود.1397/11/02
14:57:23
5.0 / 5
4828
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لباس نو