نوبخت:

هر نظر اصلاحی را درباره ساختار بودجه می پذیریم

هر نظر اصلاحی را درباره ساختار بودجه می پذیریم

لباس نو: معاون رئیس جمهور درباره کسری بودجه اظهار داشت: آنچه درباره کسری بودجه نگران کننده است؛ استقراض از بانک مرکزی است و در بودجه عرضه شده هیچ پولی از بانک مرکزی استقراض نمی نماییم.


محمدباقر نوبخت در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با مبحث جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ اظهار داشت: ساختار بودجه دو سال است که تغییر کرده است. پس از مجلس یازدهم کل برنامه اصلاح ساختار را تقدیم مجلس کردیم اگر در جایی مجلس احساس می کند که جای کار دارد ما هم کمک خواهیم کرد. وی ادامه داد: مجلس فرصت دارد درباره بودجه عرضه شده اصلاحاتی انجام دهد، اما هر چی نیاز بود ما در بودجه در نظر گرفتیم. نوبخت اظهار داشت: بودجه ۸۴۱ میلیاردی با ۱۷ جلد پیوست و کتاب به مجلس عرضه شده که کاملاً با سال قبل متفاوت می باشد. رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: همه اعداد ارقام بودجه شفاف است و این در اختیار رسانه ها قرار خواهد گرفت. روز شنبه هم خبرنگاران می توانند در محل سازمان برنامه هر سوال یا نقد و پیشنهادی مطرح است بیان کنند. نوبخت اظهار داشت: روز شنبه با رعایت پروتکل ها نشست خبرنگاری داریم و همه می توانند درباره بودجه سوال و جواب شفاف دریافت نمایند. معاون رئیس جمهور اضافه کرد: بودجه در قانون، یک ساله و هدف رسیدن به برنامه با برآورد کردن منابع مالی است. کل بودجه ۸۴۱ میلیارد تومان است. رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: ۲۳ درصد بودجه ما به نفت وابسته است. در بخش منابع عمومی دولت، آنچه مهم می باشد درآمدهای نفتی و درآمدهای مالیاتی است. در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ درآمدهای نفتی که با عنوان منابع حاصل از نفت و فرآورده های نفتی از آن یاد شده به ۱۹۹.۲ هزار میلیارد تومان رسیده است. در سالهای گذشته بیشتر از ۵۰ درصد بودجه به نفت متکی بود که سال جاری این به ۲۳ درصد رسیده است. ۱۵۰ هزار میلیارد تومان هم اوراق در نظر گرفته شده است. معاون رئیس جمهور اضافه کرد: ۴۱۹ کیلومتر راه آهن خط دوم فقط افتتاح در نظر گرفته شده است. بزرگترین تونل همین سال جاری به بهره برداری می رسد. ۸۰ هزار واحد مسکونی محرومین سال جاری تحویل داده می شود. خطوط شهری حدود ۱۰۳ کیلومتر، ۱۱ طرح آبرسانی شهری داریم که همه آنها در بودجه لحاظ شده است. رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه ۱۶ هزار میلیارد برای رفع فقر در نظر گرفته شده است اضافه کرد: افزایش یارانه معیشتی در بودجه در نظر گرفته شده است. همه کارکنان دولت حقوقشان ۲۵ درصد اضافه می شود. افزایش ضریب حقوق گروه های مختلف حقوق بگیر در دستگاههای اجرایی و همینطور نیروهای مسلح به میزان ۲۵ درصد است؛ ازاین رو میزان افزایش حقوق سال آینده ۲۵ درصد خواهد بود. برای کادر درمان بودجه هایی در نظر گرفته شده است. حتی سربازان حقوقی که می گرفتند در این بودجه دو برابر شده است. رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: یارانه ۴۵ هزار تومانی در سال ۱۴۰۰ هم پرداخت می شود. دلار ۴۲۰۰ تومانی برای تأمین کالاهای اساسی در نظر گرفته شده، اما چنانچه شرایط طوری باشد که این ارز حذف شود، یارانه ها ۲ تا ۳ برابر می شود. نوبخت اظهار داشت: دولت پیشنهاد دهنده بودجه است و مهر نهایی را مجلس بر بودجه می زند و نمایندگان هر جا که لازم باشد می توانند تغییر دهند. معاون رئیس جمهور درباره کسری بودجه هم اضافه کرد: آنچه درباره کسری بودجه نگران کننده است؛ استقراض از بانک مرکزی است و در بودجه عرضه شده هیچ پولی از بانک مرکزی استقراض نمی نماییم.
وی درباره برخی حواشی درباره بودجه و عرضه آن اظهار داشت: نباید حواشی ها ما را گرفتار خود کند و ما مجبور باشیم در رسانه جواب آنرا بدهیم که این خوشایند نیست.

1399/09/14
18:43:47
5.0 / 5
1979
تگهای خبر: دلار , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان لباس نو
لباس نو