وزیر اقتصاد :

پرتفوی صنعت بیمه به ۴۳ هزار میلیارد تومان رسید

پرتفوی صنعت بیمه به ۴۳ هزار میلیارد تومان رسید

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه پرتفوی صنعت بیمه به ۴۳ هزار میلیارد تومان رسید، اظهار داشت: صنعت بیمه به سمت رقابتی شدن در نرخ ها پیش رود.


به گزارش لباس نو به نقل از بیمه مرکزی، فرهاد دژپسند طی سخنانی در همایش بیمه و توسعه عنوان کرد: نگاه متخصصان، صاحبنظران و فعالان صنعت بیمه، نگرشی تطبیقی و توسعه ای و برگرفته از رویدادها و تحولات بین المللی است.
وی اضافه کرد: سال جاری در واقع به شکلی تلاش شده است، این زاویه دید از صنعت بیمه را گشوده نگه داریم که صنعت بیمه یک صنعت ایستا نیست و این صنعت می تواند، متناسب با تحولاتِ اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، خویش را بروز و بهنگام نماید.
وزیر اقتصاد اضافه کرد: وقتی که بحث ویروس کرونا مطرح می شود، حضور و ظهور صنعت بیمه در این حوزه، هم لزوم پیدا می کند و هم حقیقت بیرونی می یابد.
دژپسند اضافه کرد: این ویروس به طور گسترده و عمیق نه تنها جامعه و اقتصاد ما بلکه اقتصاد و جامعه جهانی را تحت تأثیر قرار داده است. در ابتدای راه به واسطه تعریفی از رشته فعالیتهای جدید بیمه ای، دولت ها ورود پیدا کردند و جای خالی صنعت بیمه را پر کردند، اما اگر در این مورد سابقه ای وجود داشت و صنعت بیمه با آمادگی بیشتری با مبحث مواجه می شد، می توانست تدابیر و تصمیماتی اتخاذ کند که حضور دولت را به حداقل ممکن کم کند.
وزیر اقتصاد در ادامه ضمن اشاره به حادثه خیز بودن برخی مناطق کشورمان اظهار داشت: بارها این مورد را در همین دوره کوتاه عرض کردم؛ متاسفانه ایران در نواری قرار دارد که حادثه خیزی آن بسیار بالاست و حوادث طبیعی متاسفانه یکی بعد از دیگری، شامل سیل یا زلزله یا سرمازدگی مفرط، اتفاق می افتد و مواجهه با هر یک از این حوادث و بلایا هزینه های زیادی بر کشور تحمیل می کند، هرچند دولت به صورت محوری، تکیه گاه تأمین مالی است.
وی اضافه کرد: به همین دلیل، قانونگذار به دولت اجازه داده است، سه درصد از وجوه عمومی را برای تأمین مالی مقابله با این بحران ها استفاده نماید.
دژپسند خاطرنشان کرد: اگر مناطقی که در نوار سیل خیز یا نوار زلزله قرار دارند، متناسباً واحدهای مسکونی و فعالیتهای اقتصادی، تجاری مستقر در نقاط مذکور، بیمه مربوط را انجام می دادند، در زمان وقوع حوادث، خیلی از نگرانی ها، موضوعیت نداشت.
وزیر اقتصاد اظهار داشت: به نظر من شاید قبلاً صنعت بیمه، چندان متوجه این مورد نبود، بلکه از اوایل دهه ۸۰ مبحث تشکیل صندوق بیمه حوادث را مورد توجه قرار داد.
وی در ادامه اظهار داشت: در فرآیند و رفت و برگشت هایی که صورت گرفت، سرانجام، لایحه مربوط، به مجلس شورای اسلامی رفت تا در مجلس تصویب بشود که در نهایت این لایحه در آذر ماه سال ۱۳۹۹ به تصویب و ابلاغ گردید.
وزیر اقتصاد در ادامه اظهار داشت: هنگامی که در عید سال ۱۳۹۸ سیل خانمان برانداز، تعداد زیادی از استان های کشور را در بر گرفت؛ در دولت این نکته را مطرح کردم که اگر این صندوق را زودتر تشکیل داده بودیم و می توانستیم واحد های مسکونی و بنگاه های اقتصادی مستقر در محل را بیمه نماییم، هم اکنون با چنین فشاری مواجه نبودیم.
دژپسند اضافه کرد: با راه اندازی این صندوق، مشارکت کامل صورت می گیرد و یک نوع تضمین ایجاد می شود.
وی خاطرنشان کرد: اصولاً تشکیل صندوق بیمه حوادث، آغاز رهایی دولت از بار مالی گسترده در هر دوره از این حوادث و بحران ها است.
دژپسند اضافه کرد: اگر دقت نماییم، این اقدام خیلی کار ساز است. البته هنوز نمی توانیم بگوییم که واقعاً این صندوق چه تحولی می تواند ایجاد نماید، چون تازه قانون آن ابلاغ گردیده و انشاالله آئین نامه های مورد نیاز آن باید به تصویب برسد، و در مجلس هم تلاش شود تا منابع مورد نیاز آغاز فعالیت این صندوق مورد توجه قرار گیرد.
وزیر اقتصاد در ادامه اظهار داشت: این اتفاق باعث می شود صنعت بیمه بتواند یک آسودگی خاطر فردی، خانوادگی، قشری، طبقاتی و ملی ایجاد نماید و کارکرد گسترده صنعت بیمه در حوزه اقتصاد، اجتماع و فرهنگ هم همین است.
وی اضافه کرد: همین موارد را در بحث کرونا هم می بینم، کرونا ویروس موذی و آزاردهنده ای است، به خصوص برای حوزه اقتصاد، کما اینکه در سرتاسر دنیا، اثر منفی این ویروس بر اقتصاد جهانی بسیار زیاد بوده است.
وزیر اقتصاد در ادامه اظهار داشت: یک حالت این بود که صنعت بیمه می توانست عافیت طلبی پیشه کرده و خویش را به کناری بکشد و بگوید مثل همه جا خود دولت کار کند.
وزیر اقتصاد در ادامه اظهار داشت: وقتی از دکتر سلیمانی مدیر بیمه مرکزی شنیدم که بیمه ای تعریف شده است که هر فعال اقتصادی در چارچوب آن می تواند فعالیت خودش را برای دو ماه بیمه کند، احساس کردم این دفعه بیمه خیلی سریع خویش را نشان داد؛ به این معنا که این کار، توقف پذیر نیست و ادامه دارد.
وی تصریح کرد: صنعت بیمه باید خدمات بیمه ای مورد نیاز کشور را پیشبینی و طراحی نماید و تجربیات بین المللی و مطالعات تطبیقی را مورد توجه قرارداده و بومی سازی نماید.
وی اظهار داشت: شاخصی که برای ارزیابی صنعت بیمه داریم ضریب نفوذ صنعت بیمه است؛ ابتدا باید بدانیم که ضریب نفوذ صنعت بیمه در کشور فقط با اقدامات متولیان صنعت بیمه افزایش پیدا نمی نماید. در صنعت بیمه متولیان می توانند تعریف کنند و نوع رشته فعالیتهای جدید را تبیین کنند امادر طرف دیگر باید ابزارها، ساختارها و محیط هم برای تعامل دوجانبه و عمومی کردن این مورد فراهم باشد.
دژپسند عنوان کرد: گفتن این مورد شاید ضروری باشد و باید بر روی آن کار گسترده تری انجام دهیم، از دیدگاه متخصصان اقتصاد بخش عمومی خدماتی که توسط صنعت بیمه ارائه می شود خصوصیت های یک کالا یا خدمت خصوصی را دارد. یعنی هم تخصیص پذیر و هم رقابت پذیر است.
وی اضافه کرد: ازاین رو در نگاه اول این سوال مطرح می شود که چرا دولت باید دخالت کند. ولی اگر یک گام جلوتر برویم، می بینیم که این خدمت درست است که دو خصوصیت کالاهای خصوصی را دارد، اما به واسطه اینکه عمل به آن و برخورداری از آن برای همه جامعه هدف ممکن شود احتیاج به اعمال سیاست های خاصی دارد، مثلاً در بیمه شخص ثالث که جامعه هدف، عموم را در بر می گیرد بنابراین قانوناً الزامی می شود.
وی در ادامه در تبیین طبقه بندی محصولات بیمه ای اظهار داشت: در بیمه مسئولیت، جامعه هدف، همه را شامل نمی گردد و برای همین این نوع محصول بیمه ای را باید از کالای خصوصی متمایز نماییم و در زمره "کالاهای شایسته" طبقه بندی نماییم و نمی گردد آنرا در چارچوب کالای عمومی طبقه بندی کرد.
وزیر اقتصاد اضافه کرد: در حوزه کالاهای شایسته در صنعت بیمه باید دو کار صورت گیرد، اول تعریف رشته فعالیتهای بیمه ای جدید و دوم تبیین و تبدیل آن با تبلیغ به فرهنگ و باور و دغدغه ذهنی آن رشته فعالیت ها، به نحوی که همگان نداشتن این بیمه را نقطه منفی تلقی کنند، چنانچه هم اکنون اگر کسی بیمه شخص ثالث نداشته باشد احساس کمبود و نقصان می کند.
دژپسند در ادامه اظهار داشت: به همین شکل برای سایر بیمه ها هم باید همین اتفاق بیفتد و اگر فردا صندوق بیمه حوادث فعال شد، هر واحد مسکونی و تجاری، عدم برخورداری از این بیمه را یک نقصان تلقی کند.
دژپسند در ادامه اظهار داشت: این امر به تبلیغ و تشویق نیاز دارد چون کالای شایسته بشمار می رود و به نظرم دولت برای یک دوره ای باید از این محصول بیمه ای جدید حمایت کند، چنانچه در لایحه صندوق هم این مورد را مد نظر قرار دادیم. البته هم اکنون که دولت سهم اش به واسطه لزوم انطباق با قانون اساسی بیشتر هم شده است.
وزیراقتصاد در ادامه اظهار داشت: حتی اگر بحث تذکر قانون اساسی هم نبود از نظر علمی و فنی این رشته فعالیتهای جدید به جهت اینکه خوب جا بیفتد و مصرف اش عمومی بشود و فراگیر بشود باید کاملاً توسعه بدهیم و آنرا ترویج نماییم تا برای یک دوره کوتاه مدت این کاملاً جا بیفتد.
وی اضافه کرد: اگر این اتفاق بیفتد، کمک می نماید به اینکه ضریب نفوذ بیمه هم افزایش پیدا کند چون دو طرف متعامل شکل می گیرد و در یک تعامل دوجانبه کاربرد افزوده می شود و ضریب نفوذ هم افزوده می شود.
دژپسند در ادامه اظهار داشت: البته امروز که داریم صبحت می نماییم ضریب نفوذ به ۶۶/۲ رسیده است اما باید تلاش نماییم به هدف قابل قبولی که دست کم خودمان منطقی و علمی و تجربی به آن اعتقاد داریم دست پیدا کنیم؛ یعنی صنعت بیمه فقط برای خود چنین وظیفه ای قائل نباشد، بلکه در تبیین و در تبلیغ هم آنرا دنبال کند.
وزیر اقتصاد استفاده از ابزار قیمتی را به عنوانی یکی از اهرم های توسعه محصولات و کالاهای صنعت بیمه برشمرد.
دژپسند در بخش دیگری از سخنان خود در این همایش اظهار داشت: برخی از بنگاه های اقتصادی حرفه ای، وقتی با عرضه کالا یا خدمت جدیدی به بازار، می خواهند گوی سبقت را از دیگران بربایند، از ابزار "قیمت" استفاده می نمایند و شما هم در صنعت بیمه باید همین کار را بکنید.
وزیر اقتصاد با تکیه بر ضرورت قطع اتکای صنعت بیمه به حمایت های دولتی؛ "کاهش هزینه ها"، "کارآمد سازی شرکتهای بیمه ای" و "تغییر انقلاب گونه در روش ها" را بعنوان مهم ترین ابزار های تحقق این هدف عنوان نمود و بیان داشت: صنعت بیمه باید یک اراده آهنین در هوشمند سازی فرایند ها داشته باشد.
وی اضافه کرد: صنعت بیمه اگر بتواند با سرعت بیشتری، مراتب تکامل را از بیمه الکترونیکی به بیمه دیجیتال و سپس بیمه هوشمند طی کند، از خیلی از هزینه هایی که امروز گرفتار آن است و این صنعت را آزار میدهد، رهایی پیدا می کند.
دژپسند افزود: شما یا می توانید یک رشته فعالیت جدید را طراحی و در چارچوب بخشنامه به بیمه های کشور ابلاغ کنید و یا اینکه آنرا برای جامعه مخاطب، تبدیل به یک باور عمومی کنید که برای انجام این کار، باید سیستم هوشمند سازی، کار خودش را انجام دهد.
وی خاطرنشان کرد: اگر بیمه هوشمند شکل بگیرد، گام هایی که بر میدارید خیلی بلند تر و سرعت تحقق هدف، بیشتر خواهد بود، هزینه های آن هم به مراتب، پایین تر خواهد بود.
وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه تعریف رشته فعالیتهای بیمه ای جدید در کنار استفاده از ابزار ها و محیط نو شکل دهنده یک بیمه نوین، نوگرا و پویا خواهد بود، اضافه کرد: با فرض تحقق این دو موضوع، سوالی مطرح می شود؛ آیا حضور صنعت بیمه در جامعه، باید صرفا در چارچوب همین رشته فعالیتهای بیمه ای موجود صورت گیرد؟ و یا این سوال که، آیا صنعت بیمه می تواند از مجاری دیگر هم نقش موثری در اقتصاد کشور ایفا کند؟
دژپسند افزود: ما یک کارکردی در صنعت بیمه داریم که امکان دارد عده ای آنرا ثانوی تعریف کنند ولی این طور نیست و بنظر من یکی از کارکرد های اصلی صنعت بیمه به حساب می آید.
وی این "کارکرد" را "نقش صنعت بیمه در تأمین مالی اقتصاد" عنوان نمود و اظهار داشت: یکی از ارکان تأمین مالی اقتصاد در متون مرجع، همین صنعت بیمه است.
وزیر اقتصاد اضافه کرد: این از یک نظر، یک لزوم، تأمین مالی صنعت بیمه است چونکه در قبال حق بیمه دریافتی، باید جبران خسارت بیمه شوندگان را بکند؛ باید توجه داشته باشید در بعضی فعالیت ها میزان خسارت به افراد، خیلی بالا است و شما هم نمی توانید بر این مبنا، مدام نرخ بیمه را افزایش دهید.
وی خاطرنشان کرد: باید دقت داشته باشیم که افزایش نرخ حق بیمه امکان دارد تا جایی جواب دهد اما بیشتر از آن، بیمه گزار را زمین گیر می کند بنحوی که اگر اجبار قانونی نباشد، اساسا از زیر بار آن شانه خالی می کند.
دژپسند اظهار داشت: بنابراین، وقتی به طور مثال در جامعه خودمان، افزایش نرخ دیه، تابع فرمول دیگری است، باید اوضاع را بگونه ای مدیریت نماییم که ناچار نشویم به همان اندازه، حق بیمه را افزایش دهیم و بخشی از هزینه تحمیل شده آنرا، از راه کارآمد سازی، نوسازی و هوشمند سازی سیستم به انجام برسانیم.
وزیر اقتصاد اضافه کرد: قسمتی دیگر هم باید از استفاده بهینه از منابع استحصالی از بیمه جبران شود.
وی خاطرنشان کرد: بنابراین، بهترین و کارآمد ترین شرکت بیمه، شرکتی است که بتواند با استفاده از نوسازی و هوشمند سازی سیستم ها و تخصیص بهینه منابع حاصله، بیشتر از سایرین، مشتری را راضی نگاه دارد.
دکتر دژپسند این امر را ضرورتی درون صنعتی خواند و اظهار داشت: نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که کسب بیشترین سود در صنعت بیمه، لزوماً به معنای بیشترین سود و فایده اجتماعی نیست، چونکه رسالت صنعت بیمه، چیز دیگری است و اگر بعنوان مثال، بیشترین سود در مشارکت بیمه در فعالیتهای اختلالزا باشد، آیا صحیح است که در آن مشارکت کرد؟ و اینکه اگر مشارکت در بیمه فعالیتهای در رابطه با احتکار کالا، سود ده باشد، باید به آن مبادرت کرد؟ بدیهی است که پاسخ این سوالات خیر است.
وزیر اقتصاد عنوان کرد: می خواهم این را بگویم که برای انجام این رسالت، با این قید که برای اقتصاد هم مفید فایده باشد، صنعت بیمه باید برای پرتفوی فعالیتهای خودش برنامه ریزی کند.
وی خاطرنشان کرد: می توان پذیرفت که بخشی از سرمایه های صنعت بیمه باید در بخش های فاقد ریسک مثل بانک ها سرمایه گذاری شود یا به خرید اوراق دولتی اختصاص یابد اما اگر بخواهد صرفا به این موارد منحصر شود، دیگر نمی تواند از پس منابع مورد نیاز خود برای تداوم فعالیت بر بیاید.
وزیر اقتصاد اضافه کرد: با این تفاسیر، صنعت بیمه باید ریسک پذیر باشد و در بازار هایی که ریسک و در عین حال بازدهی بالاتری دارند سرمایه گذاری کند.
دژپسند اظهار داشت: صنعت بیمه ما خوشبختانه در این حوزه هم در دو سال گذشته ورود پیدا کرده است و پرتفوی صنعت بیمه درهفت ماهه نخست سال جاری به ۴۳ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود دو برابر افزایش یافته است.
وی عنوان کرد: شورایعالی بیمه، جاهایی را مثل «صنعت ساختمان» برای سرمایه گذاری مجوز داده است اما من می خواهم صنعت بیمه را به جاهای دیگری فراخوان بدهم.
وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه از سال ۱۳۹۱ و شروع تحریم های مالی تاکنون، فقط سه سال رشد سرمایه گذاری ما مثبت بوده است، اعلام نمود: البته بر مبنای آمار های مرکز آمار، فصل تابستان سال جاری، سرمایه گذاری، جهت مثبت پیدا کرده است و امیدواریم این، مطلعی برای افزایش سرمایه گذاری در کل سال باشد.
دژپسند تصریح کرد: ما باید ببینیم صنعت بیمه برای مواجهه با این آسیب، با عنایت به منابع و اهداف خود، چه نقشی را می تواند ایفا کند؟
وی با تکیه بر اینکه صنعت بیمه باید با نگاه بازتری به این دریچه ورود پیدا کند، اظهار داشت: هیچگاه نباید صنعت بیمه با ۴۰ یا ۵۰ درصد منابع در رشته فعالیتهای پر بازده، سرمایه گذاری کند؛ چون سرمایه گذاری های صنعت بیمه باید قابلیت نقد شوندگی بالایی داشته باشد.
وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: ما باید این مسیر را برای صنعت بیمه باز نماییم که تا سقف سرمایه مشخصی، در بعضی صنایع صادراتی مثل صنایع معدنی، پتروشیمی و … کشور سرمایه گذاری کند که هم مزیت نسبی دارند و هم می توانند مزیت رقابتی برای ما ایجاد کنند.
دژپسند در ادامه سخنان خود عنوان کرد: پیمودن سه مسیر «تعریف رشته فعالیتهای بیمه ای جدید»، «هوشمند سازی صنعت بیمه به منظور کمک به توسعه خدمات بیمه ای و کارآ تر کردن سیستم» و «گشودن باب های جدید برای صنعت بیمه در تأمین مالی اقتصاد»، متضمن برداشتن گام های بلند صنعت بیمه با هدف نقش آفرینی در اقتصاد کشور است.
وزیر اقتصاد عنوان کرد: در اینجا لازم میدانم، مراتب تشکر و قدردانی ام را از همه فعالان صنعت بیمه، حداقل در دوره ای که خودم درگیر کار بوده ام اعلام کنم.
وی خاطرنشان کرد: با مشاهداتی که داشته ام، می توانم شهادت بدهم، صنعت بیمه در سالهای اخیر، به لحاظ برنامه ریزی، سیاستگذاری، مدیریت و عملکرد، دارای یک روند روبه تکامل بوده و گام های بزرگی برداشته است.
دژپسند خاطرنشان کرد: البته به جهت اینکه صنعت بیمه بتواند یک تحول و جهش اساسی پیدا کند، مدیران این صنعت هم باید مقداری ریسک پذیری خویش را افزایش داده و با توسل به پدیده ها و رویکرد های جدید، ریسک های نوظهور را پوشش دهند.


1399/09/24
14:09:27
5.0 / 5
1039
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لباس نو