با توافق جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان

تكمیل و ساخت سد و نیروگاه های خداآفرین و قیزقلعه سی سرعت می گیرد

تكمیل و ساخت سد و نیروگاه های خداآفرین و قیزقلعه سی سرعت می گیرد

به گزارش لباس نو آذربایجان شرقی  مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی اعلام نمود: با توافق اخیر بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان ساخت سد و نیروگاه های ˮخداآفرین و قیزقلعه سی ˮبر روی رودخانه مرزی ارس، سرعت می گیرد.


یوسف غفارزاده در گفت و گو با خبرنگاران اظهار نمود: در هفته پایانی آذر ماه گذشته، کمیسیون فنی هیئت ایرانی متشکل از نمایندگان وزارتخانه های نیرو، خارجه، سازمان حفاظت محیط زیست و شرکت مادر تخصصی منابع آب ایران و مشاور بعد از تشکیل چند جلسه حضوری و ویدئو کنفرانسی در ایران و جمهوری آذربایجان در مسافرت به نخجوان و بررسی احجام و نقشه های مربوط به راه اندازی سدهای "خداآفرین وقیزقلعه سی" به توافق اولیه رسیدند و قرار شد تکمیل و ساخت سد و نیروگاه های "خداآفرین و قیزقلعه سی" بعد از توافق مقامات ارشد با مشارکت دو طرف صورت گیرد.
بگفته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی، در دیدار اخیر وزیر نیرو و معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان نیز توافق کارشناسان فنی دو کشور تایید و بر تکمیل ساخت سد و نیروگاه های "خداآفرین وقیزقلعه سی" تاکید شد.
غفارزاده، همین طور از توافق طرف ایرانی و آذربایجانی برای مرمت مشترک پل های تاریخی پایین دست سد خداآفرین که از مواریث فرهنگی مشترک هستند، آگاهی داد.
وی اضافه کرد: هدف از راه اندازی سد خداآفرین که در فاصله ۱۹۶ کیلومتری پایین دست ارس واقع شده، ذخیره سازی و کنترل سیلاب های این رودخانه و آبیاری ۷۴ هزار هکتار از اراضی پایین دست در استان های آذربایجان شرقی و اردبیل و تولید برق به میزان ۵۵۰ گیگاوات ساعت در سال است که هم اکنون از ۹۳ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردارست.

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای آذربایجان شرقی، وی همین طور اضافه کرد: سد تنظیمی "قیز قلعه سی "در فاصله ۱۲ کیلومتری پایین دست سد مخزنی خداآفرین با هدف آن تنظیم، انحراف و انتقال آب خروجی از مخزن سد خداآفرین به کانال اصلی شبکه آبیاری و تولید برق به میزان ۲۷0گیگاوات ساعت در سال است، این سد هم اکنون ۹۱ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.


منبع:

1399/10/07
19:53:20
5.0 / 5
1027
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لباس نو