با سقوط ۲۰ درصدی قیمت

نفت با كارنامه سیاه از سال ۲۰۲۰ خارج شد

نفت با كارنامه سیاه از سال ۲۰۲۰ خارج شد

لباس نو: بهای معاملات جهانی نفت روز پنجشنبه افزایش یافت اما تحت تاثیر قرنطینه های وضع شده برای مقابله با ویروس کرونا و افت تقاضا، بیش از یک پنجم از ارزش خودرا در سال 2020 از دست داد.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، با این وجود نفت برنت و نفت آمریکا در مقایسه با رکورد پایینی که در آوریل به ثبت رسانده بودند، بیش از دو برابر افزایش قیمت پیدا کردند. توزیع واکسنهای کووید ۱۹ در سه ماهه چهارم از قیمتهای نفت پشتیبانی و به احیای آنها به بالاترین حد در ۱۰ ماه اخیر کمک کرد.

در آخرین روز معاملات سال ۲۰۲۰، بهای نفت برنت ۱۷ سنت افزایش یافت و در ۵۱ دلار و ۸۰ سنت در هر بشکه بسته شد. بهای وست تگزاس اینترمدیت با ۱۲ سنت افزایش، در ۴۸ دلار و ۵۲ سنت در هر بشکه بسته شد.

نفت برنت برای کل سال ۲۱.۵ درصد و وست تگزاس اینترمدیت ۲۰.۵ درصد کاهش ثبت نمود.

قیمتها در آوریل سال ۲۰۲۰ تحت تاثیر فروپاشی تقاضا در اوج بحران شیوع ویروس کرونا و جنگ قیمت نفت میان عربستان سعودی و روسیه، به کف خود رسیده بودند. شاخص نفت آمریکا منفی ۴۰ دلار و ۳۲ سنت در هر بشکه معامله شده بود در صورتیکه نفت برنت به ۱۵ دلار و ۹۸ سنت در هر بشکه سقوط کرده بود که پایینترین قیمت از سال ۱۹۹۹ بود.

از آن زمان قیمتها بالاتر رفتند و با خوش بینی بازار به واکسنهای تولید شده اوج گرفتند. بااینکه قیمتها در دو ماه گذشته اوج گرفتند اما قرنطینه های بیشتر، ابهامات تازه ای را درباب چشم انداز تقاضا برای سوخت ایجاد کرده و موارد بالای مبتلاشدن به ویروس، زنگ خطر را به صدا درآورده است.

نظرسنجی ماهانه رویترز نشان داد مفسرین انتظار ندارند قیمت نفت پیشرفت چندانی در سال ۲۰۲۱ داشته باشد و دورنمای تقاضا برای سوخت همچنان ضعیف مانده است. بهای معاملات بنزین آمریکا در سال ۲۰۲۰ حدود ۱۷ درصد و نفت کوره ۲۷ درصد کاهش داشت.

برخی از بازارهای کالا نظیر بازار محموله های تک LNG آسیا و نقره سال ۲۰۲۰ را با عملکرد بسیار قوی به انتها بردند و بهبود تقاضا و بسته های محرک مالی گسترده به تقویت قیمت آنها کمک کرد. بهای معاملات گاز طبیعی آمریکا با رکورد بالای صادرات گاز طبیعی مایع (LNG) این کشور، بزرگترین رشد سالانه را از سال ۲۰۱۶ تا حالا داشت. فاکتور های سهام آمریکا هم سال ۲۰۲۰ را با رشد شایان توجهی به انتها بردند.

بر اساس گزارش رویترز، عامل موثر بعدی در قیمت نفت، برگزاری مذاکرات اوپک و متحدانش شامل روسیه برای بحث درباره افزایش تولید نفت در فوریه، در دوشنبه هفته آتی خواهد بود.

منبع:

1399/10/12
23:27:51
0.0 / 5
1429
تگهای خبر: تولید , دلار , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لباس نو