رئیس سازمان توسعه تجارت:

ناگزیر به تغییر رویكردها در تولید و صادرات هستیم

ناگزیر به تغییر رویكردها در تولید و صادرات هستیم

لباس نو: رئیس سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: در شرایط تحریم باید رویكرد متفاوتی نسبت به قدیم داشته باشیم. اصلاً شرایط ما شرایط یك سال قبل نیست و ناگزیر هستیم سیاست های ویژه ای در شرایط فعلی اتخاذ نموده و رویكرد را در تولید و صادرات تغییر بدهیم.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، "محمدرضا مودودی" امروز ۱۱ بهمن ماه در همایش بزرگداشت روز صادرات و تجلیل از صادركنندگان برتر استان كرمان اظهار نمود: كرمان استان خاص و ویژه ای است و تجربه سال های گذشته این استان نشان داد وقتی همگرایی بین دولت و بخش خصوصی صورت بگیرد، اتفاقات بزرگی رقم می خورد كه برای همه مردم استان و كشور مفید می باشد.
وی ادامه داد: امیدواریم الگوهای اجرا شده در استان كرمان در استان های دیگر فراگیر شود و شاهد همگرایی بیشتری بین دولت و بخش خصوصی و فعالان اقتصادی در سیاست گذاری ها باشیم.
مودودی اشاره كرد: در این ۴ دهه عمر انقلاب اسلامی اتفاقات بزرگی را رقم زده ایم با وجود مشكلاتی كه در عرصه اقتصادی شاهد می باشیم و اگر كشور دیگری مانند ایران با مشكلاتی كه ما مواجه هستیم، روبرو بود امكان نداشت جایگاهی كه ما كسب كرده ایم را به دست آورد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان كرد: جهشی بین اقتصاد كشاورزی تا مسائل جهش داشتیم و البته ضعف در اقتصاد تولیدی را می پذیریم اما در منطقه نفت خیز دنیا تقریباً تنها كشوری هستیم كه وابستگی به نفت ما كمتر از سایر همتایان است.
وی ادامه داد: پس از چهار دهه، تراز تجاری در بخش غیرنفتی باز مثبت و واردات نزدیك به ۷۰۰ میلیون دلار كمتر است و نشان داده است تلاش فعالان اقتصادی به بار نشسته و این موارد در شرایط جنگ، تهدید و تحریم دستاورد بزرگی است.
وی با اشاره به اینكه ما ۴ دهه از عهده شرایط سخت برآمدیم و امروز می توانیم از عهده این شرایط بربیاییم، اشاره كرد: امریكا دارد آزمون جدیدی تجربه می كند كه اگر در مورد ایران مصداق پیدا كند، شاهد جنگ های جدیدی در عرصه بین المللی با مبنای اقتصاد خواهیم بود و در دنیا زیرساخت های جدیدی برای جنگ اقتصادی شكل گرفته است.
رئیس سازمان توسعه تجارت اظهار نمود: اروپا در این زمینه نمره قبولی نگرفت و نشان داد امضای اروپا در تعهدات اعتبار ندارد.
وی ادامه داد: ما از تعهدات خود تخلف نكردیم اما ناملایماتی كه صورت گرفت نشان داد كه اروپا و حتی چین و روسیه سهم زیادی در تصمیم گیری ندارند و الان با چالش های جدی مواجه هستیم.
مودودی اظهار داشت: ایران انتخاب بسیار بدی برای امریكا بود برای اینكه در همسایگی ما ۱۵ كشور قرار دارد كه ثروتمند بوده و یك هزار میلیارد دلار واردات دارند و اگر همت و تلاش و اقتصاد فعلی را عمومی تر و مردمی تر بكنیم، می توانیم تجربه بهتری نسبت به قبل داشته باشیم.
وی اشاره كرد: سازمان توسعه تجارت نماینده فعالان اقتصاد در دولت می باشد و مشكلات را پیگیری می نماییم و درخواست این است كه فعالان اقتصادی خودرا روی صادرات متمركز كنند برای اینكه اگر فرآیند صادرات متوقف شود، كل كشور لطمه می بیند.
مودودی بیان كرد: امروز اشتغال و تولید مهم می باشد و همه چشم ها به صادركنندگان دوخته شده كه پرچمداران رونق تولید هستند و تلاش می نماییم برای چالش ها چاره پیدا نماییم.

دبیر: زهرا حبیب پور


1397/11/11
22:30:02
5.0 / 5
4665
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لباس نو