قطعه سازان گرفتار ۳ برابر شدن قیمت نهاده های تولید

قطعه سازان گرفتار ۳ برابر شدن قیمت نهاده های تولید

مرکزی رئیس انجمن قطعه سازی استان مرکزی اظهار داشت: باتوجه به 3 برابر شدن قیمت نهاده های تولید از سال قبل تا بحال و همین طور افزایش قیمت فولاد و مواد پتروشیمی فشار زیادی به واحدهای تولیدی وارد شده است.


رعنایی روز پنجشنبه ۲۵ دی در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی که با حضور مدیرعامل ایران خودرو برگزار شد، اظهار نمود: انجمن قطعه سازان با ۱۱۴ عضو در استان فعالیت می کند. ظرفیت های خوبی در استان وجود دارد که امکان بالفعل شدن این ظرفیت ها به آسانی فراهم می شود و لازمه آن ایحاد یک همگرایی خوبی در سطح ایران خودرو و مدیران استانی و سایر دست اندرکاران است تا بتوان از این سرمایه و ظرفیت ملی بهره برد.
وی درباب مشکلات واحدهای تولیدی بیان کرد: واحدهای تولیدی نیاز مبرم به نقدینگی و سرمایه در گردش دارند که باتوجه به ۳ برابر شدن قیمت نهاده های تولید از سال قبل تا بحال و همین طور افزایش قیمت فولاد و مواد پتروشیمی فشار زیادی به واحدهای تولیدی وارد شده است. اگر شرکت ایران خودرو در بازپرداخت بدهی شرکت های قطعه سازی اهتمام ورزد این شرکتها می توانند قسمتی از این سرمایه را در توسعه واحدهایR&D خود صرف کنند و پویاتر از گذشته فعالیت داشته باشند.
وی افزود: در صورتیکه نتوان تا آخر سال سرمایه در گردش مورد نیاز را در این صنعت تامین کرد، ممکنست با ریزش نیرو و تاخیر در پرداخت معوقات به سازمان های دولتی و سایر معضلات مواجه شویم در نتیحه تقاضا داریم طی یک زمانبندی مشخص، نحوه پرداخت مطالبات و بدهی ها اعلام گردد.
رعنایی افزود: در قراردادهای گذشته بازپرداخت ۱۲۰ روزه بوده، اما تقاضا داریم با توجه به این که خرید تمام نهاده های تولید نقدی و پیش پرداختی شده، مبلغ قراردادهای جدید به صورت حداکثر یک ماهه پرداخت گردد تا واحدها بتوانند از ۵۰ درصد ظرفیت خالی خود بهره برده و قطعات بیشتری تولید کنند.
وی افزود: مجموعه های قطعه سازی و خودروسازی همه در یک کشتی هستند و باید هم افزایی داشته باشند.
رییس انجمن قطعه سازان استان مرکزی اشاره کرد: در استان مرکزی نیاز است با حضور یک تیم کارشناسی، ظرفیت ها شناسایی و احصا شده و برای بکارکرفتن این ظرفیت ها یک برنامه ریزی دقیق صورت گیرد.
رعنایی اظهار نمود: مشکل تامین مواد اولیه به ویژه در بخش فولاد و مواد پتروشیمی برخی از تولیدکنندگان را گرفتار مشکل کرده در نتیجه حل این مشکل نیز نیازمند راهکار ویژه است تا تولیدکنندگان مجبور به تهیه مواد اولیه بوسیله دلال های خارج سیستم و با قیمت های بالاتر نباشند و از تولید نیز عقب نمانند.1399/10/25
19:59:53
0.0 / 5
1466
تگهای خبر: توسعه , تولید , خرید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان لباس نو
لباس نو