یك استاد رشته اقتصاد:

بحث محاسباتی و روانی، علل اصلی حذف صفر از پول ملی است

بحث محاسباتی و روانی، علل اصلی حذف صفر از پول ملی است

به گزارش لباس نو یك استاد رشته اقتصاد اظهار داشت: علل اصلی حذف صفر، بحث محاسباتی و روانی است، به صورت مثال وقتی گفته می شود یك دلار، یك یورو و یا یك پوند برابر با ۱۲ هزار ریال است به لحاظ روانی در جامعه اثر منتفی دارد. بنابراین تلاش این است كه به محاسبات پول كشور كمك گردد.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، پول یك تمثیل و نماد است كه ارزش آن به بازار مرتبط می باشد، اما با این وجود صفرهای بالای ریال سبب شده كه سال به سال مشكلات حسابداری آن بیشتر شود، به صورتی كه حتی نرم افزارهای كامپیوتری هم امكان حسابرسی آنرا ندارند.
كارشناسان اقتصادی معتقدند، كاهش صفرهای پول ملی هیچ تغییری در ارزش آن به وجود نمی آورد، اما هر چقدر صفرها كاهش پیدا كند مشكلات حسابداری آن كمتر می شود.
حامد قادرزاده در گفت و گو با ایسنا، بحث حذف صفر از پول ملی را امری عادی تلقی نمود و اظهار داشت: بسیاری كشورهای دیگر هم نسبت به این عمل اقدام نموده اند و یا حتی پول خویش را تغییر داده اند.
وی ادامه داد: در كشور خود ما هم با استناد به مدارك گذشته، خواهیم دید كه واحد مالی ما دینار بوده است، رجوع به مدارك ثبت اسناد دادگستری نشان داده است كه تمبرهای ما در گذشته ریال نبوده بلكه "قِران" بوده و در زمان های مختلف حتی نوع پول متفاوت بوده است.
این استاد اقتصاد می گوید: علل اصلی حذف صفر، بحث محاسباتی و روانی است، به صورت مثال وقتی گفته می شود یك دلار، یك یورو و یا یك پوند برابر با ۱۲ هزار ریال است به لحاظ روانی در جامعه اثر منتفی دارد، بنابراین تلاش این است كه به محاسبات پول كشور كمك گردد.
وی تشریح كرد: بسیاری اوقات سیستم بانكی، زمان زیادی برای محاسبه دقیق یا معادل سازی با پول دیگری صرف می كند، وقتی كه واحدها خیلی ریز می شود تا چند رقم اعشار باید در نظر گرفته شود. بنابراین تلاش می شود كه تعداد صفرها از واحد پولی كمتر شود تا محاسبه دقیق تری صورت گیرد.
قادرزاده با اشاره به اثر روانی این اقدام در جامعه اظهار داشت: باآنكه در ابتدا امكان دارد برخی ها تلقی كنند كه هیچ اتفاقی نمی افتد و واقعیت را چیز دیگری بدانند، اما تعدیل تعداد صفرها از پول ملی باعث می شود كه جامعه آماری كم كم برای بازتابی روحی و روانی آمادگی پیدا كند، بنابراین این اقدام می تواند مثبت و تأثیرگذار باشد.

دبیر: ز هرا حبیب پور


1397/11/13
15:47:35
5.0 / 5
4632
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لباس نو