سفیر ایران در انگلیس: غذا از خارج وارد نمی نماییم

سفیر ایران در انگلیس: غذا از خارج وارد نمی نماییم

لباس نو: سفیر ایران در لندن در پاسخ به یكی از منتقدان برجام اعلام نمود كه اینستكس در صورت اجرایی شدن نخستین كانالی است كه ایران بوسیله آن خریدهای چندین میلیارد دلاری برای محصولات دامی و تجهیزات پزشكی را انجام می دهد.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، حمید بعیدی نژاد در صفحه توئیتر شخصی خود در پاسخ به انتقادات یاسر جبرائیلی منتقد و مخالف برجام كه گفته بود "كاركرد INSTEX محدود به مبادلات غذا و داروست؛ مبادلاتی كه قبل از راه اندازی این كانال باز جاری بوده است" اظهار داشت: نقدهای شما محترم، اما لطفاً این «غذا و دارو» را تكرار نفرمایید. والله وهن ملت ماست. ما غذا از خارج وارد نمی نماییم و جز در موارد خاص در اقلام كشاورزی دارویی خودكفاییم.
وی اشاره كرد: كانال مالی به وجود آمده از طرف سه كشور اروپایی همچون برای خرید تجهیزات پزشكی بسیار پیشرفته و داروهای بیماری های خاص است كه پول آن چند میلیارد است.
بعیدیِ نژاد در ادامه به اظهارات جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس اشاره نمود كه اظهار داشته بود: هدف تشكیل كانال مالی با ایران تسهیل تمامی تبادلات تجاری مشروع با ایران است، نه چنانچه بعضی می گویند تبادلات اقلام انسانی و پزشكی. البته با هدف عملیاتی شدن سریع این كانال مالی، مرحله اول از اقلام انسانی پزشكی، شروع می شود.
سفیر ایران در انگلیس در ادامه در پاسخ به توییت دیگری از این منتقد برجام و دولت كه توضیحاتی از رئیس جمهور درباره واردات كالاهای كشاورزی و دامی را بر روی صفحه توئیتر خود قرار داده بود اظهار داشت: از برادرمان جناب آقای جبرائیلی تشكر می كنم كه با مثال های خود توضیح دادند كه منظور ایشان در مطالب گذشته از واردات «غذا» از خارج، واردات كنجاله و غذای دام بوده است. ممنون می شوم كه در یادداشت ها و سخنان بعدی باز در صورت ضرورت همواره از همین واردات غذای دام استفاده كنند.
وی افزود: یكی از شبهه های نادرست دیگر این است كه تبادلات مربوط به كالاهای اساسی و پزشكی حتی پیش از برجام هم وجود داشته و اینستكس كار جدیدی نمی نماید. اما ادعای تبادلات بدون محدودیت این اقلام همواره یك دروغ بزرگ از طرف آمریكا بوده است. آمریكا سالهاست بانك ها را برای انتقال هر پولی از ایران منع كرده است. در زمان پیش از برجام ورود داروهای خاص و تجهیزات پزشكی فقط بوسیله دلال و با پرداخت كمیسیون حتی ۱۴ درصد انجام می شد. اینستكس در صورت اجرایی شدن نخستین كانالی خواهد بود كه ایران از آن طریق خریدهای چندین میلیارد دلاری برخی محصولات دامی و باز تجهیزات پزشكی و داروهای خاص را انجام می دهد.1397/11/14
15:39:16
5.0 / 5
4922
تگهای خبر: دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لباس نو