اوضاع مدیران و كاركنان در دوركاری

اوضاع مدیران و كاركنان در دوركاری

به گزارش لباس نو بررسی ها نشان داده است که بیشتر از ۹۰ درصد از کارمندان و ۷۷ درصد از مدیران دستگاههای اجرایی از دورکاری ها رضایت دارند و معتقدند که دورکاری ها تا آخر دوران کرونا باید ادامه پیدا کند.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، با شیوع کرونا از اواخر سال گذشته، به تدریج وضعیت حضور کارکنان در سازمان ها و دستگاههای اجرایی با تغییراتی مواجه و بسته به شرایط محدودتر شد؛ به صورتی که از اسفند ماه ساعت حضور محدود و در ادامه با عنایت به پیک های کرونا و وضعیت نامناسبی که بوجود آمد از میزان حضور کارکنان کاسته شده و حتی در مقطعی به تعطیلی ادارات کشید.

سازمان ادارای و استخدامی به استناد گزارشی تحت عنوان «مستندسازی تجارب دستگاههای اجرایی در شرایط کرونا»، اطلاعاتی منتشر نموده که طی آن بررسی هایی در مورد دورکاری در دستگاههای اجرایی انجام شده است.

۹۱ درصد دورکارند

دراین بررسی از مجموع ۱۹۰ دستگاه اجرایی دعوت به مشارکت در این پیمایش شده بودند ۸۹ دستگاه اجرایی کشور و در بازه زمانی نیمه فروردین تا ۱۹ آبان ماه سال جاری پاسخگو بوده اند و یک میلیون و ۱۸۱ هزار و ۴۲ نفر از کارکنان شاغل در دستگاههای مشارکت کننده داشته اند.

نتیجه این بررسی نشان داده است که ۸۱ دستگاه از ۸۹ دستگاه پاسخگو(۹۱ درصد) اعلام نموده اند که در بازه زمانی اسفندماه سال قبل تا آبان ماه سال جاری برنامه دورکاری داشته اند، به عبارتی تنها هشت دستگاه اجرایی(۱۰ درصد) در این بازه زمانی برنامه ای برای دورکاری کارمندان خود نداشته اند. این در شرایطی است که کارکنان ۷۰ دستگاه دسترسی به تجهیزات ارتباط کاری داشته اند و ۱۹ دستگاه از این تجهیزات برخوردار نبوده اند.

۸۹ درصد کارکنان در دسترس بوده اند

در حالی که بعضی از کارکنان دستگاه ها تجهیزات ارتباط تعاملی و مداوم با محل کار نداشته اند، ۸۹.۲ درصد از کارکنان در زمان مناسب در دسترس بوده اند.

همچنین بیشتر از ۸۴.۷ درصد از کارهای سازمان ها در زمان مقرر انجام شده و بیشتر از ۸۳.۳ درصد از کارهای انجام شده از کیفیت مطلوب برخوردار بوده اند.

۷۷ درصد مدیران راضی اند

رضایتمندی مدیران و کارکنان از کیفیت کار گروهی است. ۷۸.۴۴ درصد از پاسخگویان اعلام نموده اند که در این بازه زمانی و در کارهای گروهی که به صورت دورکاری انجام شده، از کیفیت نهایی کار رضایت داشته اند.

بیش از ۷۷ درصد از مدیران دستگاههای اجرایی از دورکاری کارکنان خود رضایت داشته اند. نکته قابل توجه این است که ۹۰.۸ درصد از کارکنان دستگاه ها هم از دورکاری راضی بوده اند.

جریان دورکاری کارکنان در دوران کرونا

گفتنی است که از اسفندماه که به مرور محدودیت هایی در زمان حضور کارکنان بوجود آمد در ابتدا ساعتهای کاری به ۸ تا ۱۳ تغییر نمود و در ادامه در روزهای نوروز حضور روزانه کارکنان محدودتر شد؛ بگونه ای که از پنجم تا بیستم فروردین ماه حضور کارکنان به صورت یک سوم بود و دو سوم دیگر به صورت دورکار بودند.

اما پس از آن و با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا قرار شد که از ۲۳ فروردین کارکنان به صورت دو سوم در محل کار حاضر شوند، ازاین رو با ابلاغ بخشنامه سازمان اداری و استخدامی به دستگاه ها و سازمان ها اعلام گردید که یک سوم دیگر از راه دورکاری و یا اعطای مرخصی به صورت نوبت بندی از حضور در محل کار معاف شوند. افرادی که از مرخصی استفاده می نمایند هم استحقاقی محسوب نمی شدند، در عین حال که ساعت کاری هم به ۷ تا ۱۴ تغییر نمود ولی در ادامه در خردادماه تصمیم به برگشت کارکنان به محل کار گرفته شد و ساعت حضور به ۷: ۳۰ تا ۱۴: ۳۰ رسید.

در ادامه با عنایت به پیک های کرونا با عنایت به مجوزی که برای دورکاری وجود داشت نحوه آن بسته به شرایط استان ها توسط استانداری تعیین شد تا اینکه با شدت گرفتن شیوع این بیماری درآذرماه محدودیت های شدیدتری از جانب ستاد ملی مقابله با کرونا اعمال شد.

بر این اساس سازمان اداری و استخدامی در بخشنامه ای به دستگاههای اجرایی اعلام نمود که دستگاههای در رابطه با مأموریت های اساسی و ضروری، در محدودیت های آتی می توانند در وضعیت قرمز تا ۵۰ درصد، وضعیت نارنجی یک سوم نسبت به کاهش حضور کارکنان خود اقدام نمایند در مناطق با وضعیت زرد هم می توانند کارکنان به صورت کامل حضور داشته باشند.

اما طولی نکشید که تصمیم به تعطیلی یک هفته ای ادارات گرفته شد و پس از آن به بهبود شرایط بار دیگر دورکاری به صورت درصدی اعمال شده و ادامه دارد.

دورکاری کارکنان ماجرای محدود به کرونا نیست و در سال ۱۳۸۹ بود که هیات دولت طی مصوبه ای مجوز دورکاری کارکنان بر مبنای وضعیت شغلی اعلام نموده بود که حتی در اسفندماه سال قبل و در جریان ویروس کرونا سازمان اداری و استخدامی با بخشنامه ای به دستگاه ها اعلام نمود که می توانند طبق این مصوبه دولت کارکنان خویش را بنا به پست و وضعیت شغلی و امکانی که دارند دورکار کرده و بلامانع است.
1399/11/09
12:20:58
0.0 / 5
923
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لباس نو