جوابیه سازمان برنامه و بودجه به مصاحبه مهر؛

رشد بودجه بخش سلامت فراتر از میانگین رشد منابع بودجه كشور است

رشد بودجه بخش سلامت فراتر از میانگین رشد منابع بودجه كشور است

لباس نو: سازمان برنامه و بودجه با ارسال جوابیه ای به خبرگزاری مهر اشاره كرد: رشد بودجه بخش سلامت فراتر از میانگین رشد منابع بودجه كشور است.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، چندی قبل حسینعلی شهریاری رئیس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفتگویی با خبرنگار مهر كه با تیتر «ضرورت افزایش بودجه طرح تحول سلامت/ ۱۲ هزار میلیارد تومان كافی نیست» منتشر گردید از ناكافی بودن اعتبار طرح تحول سلامت در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ انتقاد نمود.
بر همین اساس، سازمان برنامه و بودجه كشور در پاسخ به این مصاحبه جوابیه ای را برای خبرگزاری مهر ارسال كرد.
متن این جوابیه به شرح زیر است:
۱- درباب اینكه «سازمان برنامه و بودجه توجه كافی به بودجه سلامت نكرده است و با این رویه بخش سلامت كشور گرفتار مشكلات عدیده ای می شود» قابل ذكر است، با وجود مشكلات موجود در تامین منابع و درآمدهای بودجه در لایحه سال ۱۳۹۸ كشور، به بخش سلامت نگاه ویژه ای شده بطوریكه رشد بودجه بخش سلامت بسیار فراتر از میانگین رشد منابع بودجه كشور است به بیان دیگر در حالیكه رشد منابع بودجه عمومی دولت در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۷ كل كشور كمتر از ۸ درصد است، رشد اعتبارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در لایحه سال ۱۳۹۸ نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۷ كل كشور بیشتر از ۱۲ درصد است.
همچنین بخش بهداشت و درمان دانشگاه های علوم پزشكی كه بیشترین منابع بخش را به خود مختص كرده است، در منابع بودجه عمومی (منابع عمومی و درآمد اختصاصی) در لایحه به نسبت مصوب قانون سال ۱۳۹۷، بالغ بر ۱۴ درصد رشد داشته است. شایان ذكر است بیشتر این رشد مربوط به منابع عمومی بوده كه ۲۱ درصد رشد نشان داده است. همین طور در لایحه سال ۱۳۹۸ نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۷ كل كشور ردیف جدیدی برای استمرار اجرای طرح تحول سلامت با اعتباری معادل ۴۹۰۰۰ میلیارد ریال پادار شده است كه نسبت به رقم مصوب سال ماقبل بیشتر از ۳۲ درصد رشد كرده است. بدین ترتیب آمار و ارقام لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ كل كشور حاكی از توجه لازم به بخش بهداشت و درمان با وجود محدودیت ها و در حد مقدورات و امكانات است.
۲- در بخش دیگر گفتگو از قول رئیس محترم كمیسیون بهداشت و درمان بیان شده است كه «به گفته مسئولان سازمان بیمه سلامت برای اجرای طرح تحول سلامت ۱۸ هزار میلیارد تومان بودجه لازم است، در حالیكه در سال آتی فقط ۱۲ هزار میلیارد تومان به این سازمان اعتبار اختصاص پیدا كرده است در این خصوص قابل ذكر است، باتوجه به تكلیف بند (ب) ماده (۷۰) قانون برنامه ششم توسعه و جمعیت تحت پوشش، اعتبار مورد نیاز سازمان بیمه سلامت ایران حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان برای سال ۱۳۹۸ برآورد شده است. پس در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ كل كشور علاوه بر پادار شدن اعتباری به مبلغ ۱۲ هزار میلیارد تومان برای سازمان مذكور در چارچوب ردیف به شماره طبقه بندی ۲۶۴۸۰۰، اعتبار دیگری به مبلغ ۳ هزار میلیارد تومان از محل ردیف ۵۳-۵۵۰۰۰۰ جدول (۹) لایحه، بدین منظور اختصاص داده شده است. بدین سبب اعتباری كه تنها برای دستگاه یاد شده در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ پادار شده، بیشتر از ۱۵ هزار میلیارد تومان است.
در خاتمه ضمن تاكید بر تامین اعتبارات بودجه عمومی مورد نیاز برای استمرار اجرای طرح تحول سلامت در سال آینده، مجلس محترم در صورت ضرورت با توجه به اختیارات قانونی می تواند، از محل كاهش اعتبار سایر بخش ها با افزایش سقف بودجه، نسبت به افزایش منابع بخش سلامت در قانون بودجه سال ۱۳۹۸ كل كشور اقدام نماید.

1397/11/19
14:31:32
5.0 / 5
4643
تگهای خبر: توسعه , دانشگاه , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لباس نو