تهدید تورم بیخ گوش سرمایه گذاران

تهدید تورم بیخ گوش سرمایه گذاران

لباس نو: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) از پیگیری برای کسب معافیت و اختیارات برای 100 شرکت برتر تولیدی از هیئت دولت آگاهی داد وگفت: خالص نرخ رشد تشکیل سرمایه در سالهای اخیر منفی بوده که دلیل اصلی آن تورم است.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، سعید زرندی در بیست و سومین همایش شرکت های برتر ایران، از رشد بیش از ۱۰۰ درصدی ۸۶ شرکت بزرگ و رشد بیش از ۲۰ درصدی ۳۱۹ شرکت در ۱۰ ماهه نخست سال جاری آگاهی داد و اظهار داشت: هم اکنون نگاه ما به حفظ تولید است که هیچکس مانع آن نیست، اما اگر نتوانیم به سمت توسعه سرمایه گذاری حرکت نماییم آینده تولید را به خطر انداخته ایم.
بگفته وی بالا بودن استهلاک و تورم در اقتصاد ایران رشد تشکیل سرمایه را منفی کرده، بطوریکه نرخ تشکیل سرمایه اسمی سالانه رشد می کند اما اگر به قیمت ثابت محاسبه شود، شرایط منفی است که دلیل اصلی آن تورم است. بطور متوسط نرخ رشد تشکیل سرمایه در دهه ۹۰ از ۱.۲ درصد بالاتر نرفته، این درحالیست که هدفگذاری برای رقم هشت درصد بوده است.
صنایع کوچک محور توسعه اند یا بزرگ؟
این مقام مسئول عوامل برونزا همچون تحریم را نیز در رشد منفی سرمایه گذاری موثر دانست و درباره دوگانگی توسعه برمبنای شرکت های کوچک یا بزرگ اظهار داشت: این سوال که در عرصه تولید، محور باید شرکت بزرگ باشند یا شرکت های کوچک از اساس انحرافی است، چونکه لوکوموتیو اقتصادی هر کشور شرکت های بزرگ و بین المللی هستند، اما صنایع کوچک هم باید برای تکمیل زنجیره در پس این لوکوموتیو حرکت کنند.

وی با تاکید بر اینکه باید در یک بازه ده ساله در قرن جدید و در برتامه هفتم توسعه به سمت شرکت های بزرگ حرکت نماییم، اشاره کرد: مطالعات جهانی نشان میدهد نوآوری، اشتغال پایدار، نرخ بهره و پتانسیل صادراتی که می توانند اقتصاد را جهش دهند در شرکت های بزرگ یافت می شود. هرچند نرخ ایجاد اشتغال در صنایع کوچک بیشتر است. در سال ۱۹۶۰ کتاب بعنوان کوچک زیباست، صنایع کوچک را محور توسعه قرار داد، اما اخیراً در سال ۲۰۱۸ دانشگاه ام آی تی کتابی با عنوان بزرگ زیباست منتشر نموده که می گویداقتصادهای بزرگ بر طبق شرکت های بزرگ شناخته می شود و ایت اصلی جهان شمول است.

فعالیت کمتر از ۴۰۰۰ هزار شرکت بزرگ در کشور
زرندی با اشاره به فعالیت کمتر از ۴۰۰۰ شرکت بالای ۱۰۰ نفر کارکن در کشور که حدود ۳.۸ درصد صنعت را تشکیل می دهد، اظهار داشت: در مدل طراحی شده برای توسعه صنعتی کشور هم به این جمع بندی رسیدیم که توسعه اقتصادی باید مبتنی بر شرکت های بزرگ باشد. هم اکنون ۱۱ شرکت بزرگ زیر مجموعه وزارت صنعت معدن و تجارت حدود یک چهارم ارزش بورس ایران را به خود مختص کرده است.

وی با تاکید بر اینکه باید تولید جذابتر از سایر بازارهای موازی باشد تا سرمایه مردم را به خود جذب نماید، اشاره کرد: مقرر شده لیست بیش از ۲۰۰ کالای مورد نیاز کشور که در فهرست ساخت داخل قرار گرفته به ۱۰۰ شرکت برتر تولیدی از بین شرکت برتری که امروز معرفی می شود برای سرمایه گذاری ارائه شود. همین طور این شرکتها می توانند پیشنهادهای خودرا برای سرمایه گذاری ارائه نمایند تا طی جلساتی درباره تعهدات وزارت صمت به آنها تصمیم گیری نماییم.

بگفته وی برمبنای یکی از تحقیقات مرکز پژوهش های مجلس، برای جبران افت سرمایه گذاری در کشور لازم است شش سال سرمایه گذاری بالا در کشور صورت گیرد، اما بنظر می رسد همین ۱۰۰ شرکت بتوانند اقتصاد کشور را نجات دهند.

استقبال بیش از ۴۰۰ شرکت برای ورود به بورس

این مقام مسئول در ادامه اصرار کرد که برای تشویق شرکت های بزرگ به حضور در بازار سرمایه، مالیات شرکت هایی که امسال وارد بازار سرمایه شدند بررسی نمی گردد. بدین سبب تعداد متقاضیان برای پیوستن به بازار سرمایه از کمتر از ۲۰ شرکت در سال قبل به بیش از ۴۰۰ شرکت بالای ۱۰۰ نفر کارکن امسال رسید و تا حالا ۲۰۰ قرارداد با نهادهای مالی برای حضور در بازار بورس بسته شده است.

وی همین طور از پیگیری برای کسب معافیت و اختیارات برای ۱۰۰ شرکت برتر تولیدی از هیئت دولت آگاهی داد و اظهار داشت: در بخش تامین سرمایه از بازار سرمایه شرکت های بزرگ بدون ضامن و برمبنای اعتبارشان انتشار اوراق داشتند که پیش بینی می شود این انتشار اوراق از ۲۵۰۰ میلیارد تومان در سال قبل به بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان امسال برسد.
منبع:

1399/11/26
15:38:34
0.0 / 5
1006
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لباس نو