سرمایه گذاری خارجی 1 و نیم میلیارد دلاری در طرح های صنعتی

سرمایه گذاری خارجی 1 و نیم میلیارد دلاری در طرح های صنعتی

به گزارش لباس نو، طی ۱۰ ماهه نخست سال جاری ۱۰۴ طرح صنعتی، معدنی و تجاری به ارزش یک میلیارد و ۴۷۷ میلیون دلار در هیئت سرمایه گذاری خارجی تصویب شده است.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، برمبنای تازه ترین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، در ۱۰ ماهه نخست سال جاری ۱۰۴ طرح صنعتی، معدنی و تجاری در هیئت سرمایه گذاری خارجی تصویب شده که نسبت به تصویب ۷۹ طرح در زمان مشابه سال قبل، ۳۱.۶ درصد افزایش یافته است.
همینطور ارزش این طرح ها امسال یک میلیارد و ۴۴۷ میلیون دلار بوده که نسبت به رقم ۷۸۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی مصوب در طرح های صنعتی، معدنی و تجاری در زمان مشابه سال قبل ۸۹.۴ درصد افزایش یافته است.
جزئیات سرمایه گذاری خارجی در ۱۰ ماهه سال جاری هنوز منتشر نشده اما بررسی آمار ۹ ماهه نشان می هد که بیشترین حجم سرمایه گذاری خارجی در دوره مورد بررسی در گروه های ساخت مواد و محصولات شیمیایی، ساخت رادیو، تلویزیون و وسایل ارتباطی، ساخت ماشین آلات و تجهیزات و انتشار و چاپ و تکثیر بوده است. چهار کشور اول از لحاظ ارزش سرمایه گذاری خارجی مصوب هم کشورهای آلمان، چین، ترکیه و انگلستان بودند.
همینطور در ۹ ماهه نخست سال جاری استان های خوزستان، سیستان و بلوچستان، تهران، کرمانشاه و قزوینبه ترتیب بیشترین حجم سرمایه گذاری خارجی مصوب در بخش صعت، معدن و تجارت را جذب کرده اند.
گفتنی است که سرمایه گذاری خارجی مصوب شامل کلیه درخواست ها شامل سرمایه گذاری جهت ایجاد طرح های جدید، خرید سهام شرکت های موجود و همینطور سرمایه گذاری های خارجی در قالب ترتیبات قراردادی است.
روز گذشته سعید زرندی، معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، گفته بود که بالا بودن استهلاک و تورم در اقتصاد ایران رشد تشکیل سرمایه را منفی کرده، بطوریکه نرخ تشکیل سرمایه اسمی سالانه رشد می کند اما اگر به قیمت ثابت محاسبه شود، شرایط منفی است که دلیل اصلی آن تورم است. به صورت متوسط نرخ رشد تشکیل سرمایه در دهه ۹۰ از ۱.۲ درصد بالاتر نرفته، این درحالیست که هدفگذاری برای رقم هشت درصد بوده است.


منبع:

1399/11/27
21:33:01
0.0 / 5
1362
تگهای خبر: اقتصاد , خرید , دلار , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لباس نو