قدر كارآفرینان را بدانیم

قدر كارآفرینان را بدانیم

کارآفرینان انسانهای ارزشمندی هستند که دانش و سرمایه خودرا برای رونق تولید، رشد و شکوفایی اقتصاد و توسعه و آبادانی کشور به کار می گیرند؛ آنها به عشق وطن در کشور می مانند و هیچ گاه اندیشه سرمایه گذاری در کشورهای دیگر یا سپرده گذاری در بانکها و گرفتن سود بالای بانکی را در سرنمی پرورانند؛ پس شایسته احترام و تقدیر و حمایتند.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، در دنیای امروز موضوع کارآفرینی به سبب اهمیت در خلق فرصتهای شغلی جدید و رشد و توسعه اقتصادی مورد توجه خیلی از کشورها قرار گرفته است و دولتها با سرمایه گذاری روی کسب و کارهای نوپا و ایده های خلاق و نوآورانه مسیر توسعه یافتگی را با شتاب بیشتر دنبال کرده اند.

تجارب کشورهای موفق و توسعه یافته نشان میدهد که سرمایه گذاری قابل توجهی در حوزه کارآفرینی و کارهای نوآورانه صورت گرفته و جریان کارآفرینی در این کشورها تنها به ایجاد فرصتهای شغلی جدید محدود نشده بلکه ایده ها و ساختارهای جدید با بهره گیری از خلاقیت و نوآوری به تولید ارزش پرداخته اند بدین جهت باتوجه به اهمیت و نقش موثر کارآفرینی در توسعه و باتوجه به مشکلات اقتصادی زیادی که الان با آن مواجه هستیم لازم است تربیت تحصیلکردگان کارآفرین در سایه تقویت و ترویج فرهنگ کارآفرینی و بسترسازی برای حمایت بیشتر از کارهای دانش بنیان و جریان کارآفرینی به شکل جدی تر در دستور کار قرار گیرد و افراد مبتکر و نوآور بعنوان کارآفرینان آینده سرمنشا تحولات بزرگ درعرصه های اقتصادی، اجتماعی، تولیدی و خدماتی باشند.

در حال حاضر کارآفرینان جهت راه اندازی کسب وکار با مشکلات و محدودیتهایی مواجهند که عدم توجه به حل این مشکلات می تواند از عوامل ضد انگیزشی کارآفرینی در کشور تلقی شود. در شرایطی که قوانین زائد و بروکراسی های اداری یکی از چالش های پیش روی کارآفرینان محسوب می شود، معاون اشتغال وزیر کار از تصویب بسته حمایتی کارآفرینان برتر در کمیسیون اقتصادی دولت خبر می دهد.

او می گوید: بسته پشتیبانی از کارآفرینان برتر را با حمایت دستگاه های ذیربط و بخش خصوصی آماده کردیم که در کمیسیون اقتصادی دولت به تصویب رسید و الان برای تصویب نهایی به هیات دولت ارسال شده است.

به گفته منصوری در این بسته مشوقهایی برای پشتیبانی از افراد کارآفرین درنظرگرفته شده و کارآفرینان با هویت رسمی در داخل کشور و عرصه جهانی معرفی می گردند.

آنطور که معاون اشتغال وزیر کار می گوید در این بسته حمایتی امکان صدور روادید و دریافت تسهیلات به صورت تسهیل شده برای کارآفرینان برتر فراهم می شود و مشوق های حمایتی به همه کارآفرینان برتری که در تمام دوره ها انتخاب شده اند، تعلق می گیرد.امروز خیلی از کشورها در بحث پشتیبانی از کارآفرینان پیشرو مزیتها و مشوق هایی در حوزه کارآفرینی، سرمایه گذاری و تجارت خارجی پیش بینی کرده اند که بهره مندی از اعتبارات بانکی، دریافت ویزا، حضور در رویدادهای بین المللی و استفاده از خط سبز گمرکی همچون این مزیتها بشمار می رود.

از نگاه خیلی از کارشناسان توسعه کارآفرینی در ایران نیازمند عزم ملی است که باید مورد توجه همه سازمانها و دستگاههای دولتی و خصوصی قرار گیرد.

وسعه کارآفرینی در ایران نیازمند عزم ملی است و برای پشتیبانی از کارآفرینان باید معافیتهای مالیاتی و بیمه ای و مشوق های مالی در نظر گرفته شود.

رحمت اله پورموسی فعال حوزه کار در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر تسهیل شرایط کسب وکار و پشتیبانی از کارآفرینان می گوید: خیلی از کارآفرینانی که وارد کارهای کارآفرینی می شوند خطرات آنرا می پذیرند ولی به سبب عدم حمایت مالی، عدم صدور مجوز کسب وکار یا طولانی شدن پروسه آن و قوانین گوناگون و دست و پاگیر به تدریج دلسرد شده و انگیزه خودرا برای ادامه کارآفرینی یا راه اندازی کسب وکار از دست می دهند.

وی پشتیبانی از کارآفرینان را نیازمند عزم و اراده همه دستگاههای اجرائی و همراهی مردم و مسئولان دانسته و می گوید: در وضعیت اقتصادی حاضر نباید بگذاریم تولید متوقف شود، تولیدکنندگان حرمت دارند و باید قدر آنها را دانست و با احیای مجدد کارخانه ها به رونق هرچه بیشتر تولید در کشور کمک کرد.

پورموسی معتقد می باشد در جنگ اقتصادی حاضر کارآفرینان باید مورد حمایت واقع شوند و برای بقای آنها معافیتهای مالیاتی و بیمه ای و مشوق های مالی درنظر گرفت.

این فعال حوزه کار درعین حال حمایت بانکها از کارآفرینان را یاد شده قرار داده و می افزاید: در شرایطی که کارآفرینان با مشکلات اقتصادی گوناگون دست و پنجه نرم می کنند نباید به محض اینکه گرفتار مشکل شدند یا اقساط بانکی آنها معوق شد بانکها با بی رحمی به مصادره اموال آنها و کارخانه ها روی بیاورند و خط تولید را تعطیل و کارگران را بیکار و خانه نشین کنند.

به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، بسیاری از کارشناسان قوانین زائد و بروکراسی های اداری را از چالشهای پیش روی توسعه کارآفرینی در کشور می دانند که می تواند انگیزه کارآفرینی را از بین ببرد و بر این اساس بر لزوم اصلاح و بازبینی برخی قوانین و مقررات مربوطه و کاهش صدور مجوزهای کسب وکار تاکید دارند. به اعتقاد آنها تامین منابع مالی جهت راه اندازی کسب وکار، پشتیبانی از اجرای ایده های نوآورانه، کاهش ریسک کارهای کارآفرینی، رفع موانع و بروکراسی های اداری و بهبود محیط کسب وکار همچون راهکارهای موثر برای شروع کارهای کارآفرینی و پشتیبانی از ایده های کارآفرینان در کشور بشمار می رود.
1399/12/01
23:45:32
0.0 / 5
1033
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لباس نو