بررسی افزایش تولید نفت در دیدار آینده اوپك پلاس

بررسی افزایش تولید نفت در دیدار آینده اوپك پلاس

تولیدکنندگان نفت اوپک پلاس با در نظر گرفتن بهبود قیمتها، در نشست ماه آتی تسهیل ملایم محدودیت عرضه نفت از آوریل را بررسی خواهند کرد.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، اوپک و متحدانش در قالب گروه اوپک پلاس در اوج پاندمی ویروس کرونا به سبب فروپاشی تقاضا، تولیدشان را ۹.۷ میلیون بشکه در روز محدود کردند و این محدودیت عرضه را تا فوریه به ۷.۱۲۵ میلیون بشکه در روز معادل حدود هفت درصد از تقاضای جهانی تسهیل کرده اند.

اوپک پلاس در ژانویه به سبب قرنطینه های جدید و ضعیف ماندن تقاضا، بجای حدود دو میلیون بشکه در روز افزایش برنامه ریزی شده، تولیدش را تنها ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داد. به علاوه عربستان سعودی کاهش تولید یکجانبه یک میلیون بشکه در روز را در ماههای فوریه و مارس اعلام نمود.

سه منبع مطلع در اوپک پلاس به رویترز گفتند: افزایش تولید به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز از آوریل بدون این که موجب افزایش سطح ذخایر نفت شود، امکان پذیر است با این وجود وزیران این گروه در نشست چهارم مارس قبل از تصمیم گیری درباره سطح تولید آوریل، تازه ترین آمار عرضه و تقاضا را بررسی خواهند کرد.

یکی از این منابع آگاه اظهار داشت: قیمتهای نفت اساسا بالاست و بازار به نفت بیشتری برای ملایم کردن قیمتها نیاز دارد. افزایش تولید به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز از آوریل یک گزینه بوده و گزینه خوبی بنظر می رسد.

پیشروی قیمت نفت به مرز ۶۷ دلار در هر بشکه، بالاترین قیمت از ژانویه سال ۲۰۲۰ است. عرضه واکسنهای کووید ۱۹ و امیدواری به احیای اقتصادی، اطمینان به این که بازار می تواند نفت بیشتری جذب نماید را تقویت کرده است. هند که سومین واردکننده بزرگ نفت جهان است، از اوپک پلاس خواسته است محدودیت عرضه خودرا تسهیل کند.

کاهش تولید یکجانبه یک میلیون بشکه در روز عربستان سعودی ماه آتی تمام می شود. بااینکه ریاض به برنامه تولید خود بعد از مارس اشاره نکرده است اما انتظار می رود عربستان سعودی عرضه نفت را از آوریل احیانا به صورت تدریجی افزایش دهد.

برخی از اعضای اوپک پلاس پیش بینی می کنند که سعودیها تمایل دارند محدودیت عرضه تسهیل شود اما مشخص نیست این تولیدکنندگان ارتباط مستقیمی با ریاض دارند یا خیر.

عربستان سعودی به تولیدکنندگان هشدار داده است فوق العاده محتاط بمانند و تعدادی از اعضای اوپک پلاس نسبت به تجدید سقوط تقاضا نگران هستند. یک منبع مطلع در یک کشور عضو اوپک اظهار داشت: بازگشت کامل تولید نفت عربستان سعودی به بازار در آوریل به مفهوم آن خواهد بود که سایر اعضای اوپک پلاس نباید نفت بیشتری تولید کنند.

بر اساس گزارش رویترز، روسیه یکی از کشورهای عضو اوپک پلاس است که اجازه یافت تولیدش را در فوریه افزایش دهد و مایل است عرضه خودرا به میزان بیشتری افزایش دهد. یک منبع مطلع هفته گذشته اظهار داشت: اگر اوضاع قبل از نشست مجازی چهارم مارس تغییر نکند، مسکو پیشنهاد خواهدنمود نفت بیشتری تولید شود.
1399/12/07
12:53:32
0.0 / 5
972
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لباس نو