مركز آمار اعلام كرد؛

تورم 90 درصدی قیمت كالاهای وارداتی در پاییز سال جاری نسبت به تابستان

تورم 90 درصدی قیمت كالاهای وارداتی در پاییز سال جاری نسبت به تابستان

به گزارش لباس نو مرکز آمار ایران اعلام نمود: تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی در فصل پاییز ۱۳۹۹ نسبت به پاییز سال قبل ۵۸۸.۸ درصد و نسبت به تابستان سال جاری ۹۰.۶ واحد درصد افزایش داشته است.به گزارش لباس نو به نقل از مرکز آمار ایران، قیمت کالاهای وارداتی یکی از مهم ترین عوامل تأثیرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشورها و هم یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله می باشد و تغییرات آنها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. درطرح شاخص قیمت کالاهای وارداتی از کلیه کدهای تعرفه وارداتی کشور سال ۱۳۹۵ (سال پایه) استفاده شده است. روش جمع آوری اطلاعات با استفاده از آمارهای ثبتی گمرک جمهوری اسلامی ایران و طبقه بندی مورد استفاده سیستم طبقه بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) می باشد. نتایج حاصل از این طرح در سطح کل کشور و برای ۲۰ گروه اصلی طبقه بندی HS قابل انتشار است و به تفکیک دلاری و ریالی محاسبه و منتشر می شود.
ذکر این نکته ضروریست که برای محاسبه شاخص فصل پاییز ۱۳۹۹ از داده های مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی استفاده شده است. بنابراین نتایج اعلام شده به صورت مقدماتی بوده و استفاده از آنها بایستی با ملاحظه صورت گیرد. شایان ذکر است که بعد از استخراج و عرضه ی داده های قطعی سال ۱۳۹۹ توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران، شاخص واردات هم از جانب مرکز آمار بازبینی شده و ارقام نهایی شاخص در ارتباط با این دوره مجدداً به صورت قطعی منتشر خواهد شد.
تورم فصلی
تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده های ریالی در فصل پاییز ۱۳۹۹ نسبت به فصل قبل، ۵۹، ۳ درصد است که در مقایسه با تورم فصلی تابستان ۱۳۹۹ (برابر با ۶۹.۴ درصد) حدود ۱۰.۱ واحد درصد کاهش داشته است. همینطور تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده های دلاری هم در فصل پاییز ۱۳۹۹ نسبت به فصل قبل، ۱۰.۱ درصد افزایش داشته که در مقایسه با تورم فصلی تابستان ۱۳۹۹ (برابر با ۱۳.۳ درصد) حدود ۳.۳ واحد درصد کاهش داشته است. در گروه های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم فصلی در بخش ریالی در ارتباط با گروه «مروارید طبیعی یا پرورده، سنگ های گرانبها یا نیمه گرانبها و …» (منفی ۶، ۸ درصد) و بیشترین نرخ در ارتباط با گروه «فلزات معمولی و مصنوعات آنها» (۷۴.۸ درصد) است.
تورم نقطه به نقطه
تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده های ریالی در فصل پاییز ۱۳۹۹ نسبت به فصل مشابه سال قبل ۵۸۸، ۸ درصد است که در مقایسه با تورم نقطه به نقطه تابستان ۱۳۹۹ (برابر با ۴۹۸.۲ درصد) حدود ۹۰.۶ واحد درصد افزایش داشته است. همینطور تغییرات شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده های دلاری در فصل پاییز ۱۳۹۹ نسبت به فصل مشابه سال قبل ۵۰.۱ درصد است که در مقایسه با تورم نقطه به نقطه تابستان سال ۱۳۹۹ (برابر با ۴۴.۱ درصد) حدود ۶.۰ واحد درصد افزایش داشته است. در گروه های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه در بخش ریالی در ارتباط با گروه «پوست خام، چرم، پوست های نرم و اشیا ساخته شده از این مواد و …» (منفی ۱، ۴ درصد) و بیشترین نرخ در ارتباط با گروه «ماشین آلات و وسایل مکانیکی؛ ادوات برقی؛ اجزا و قطعات آنها…» (۷۰۲.۰ درصد) است.
تورم سالانه
تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده های ریالی در چهار فصل منتهی به فصل پاییز ۱۳۹۹ برابر با ۴۹۱.۹ درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه ی تابستان ۱۳۹۹ (برابر با ۴۱۲.۲ درصد) واحد ۷۹.۷ درصد افزایش داشته است. تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای وارداتی مبتنی بر داده های دلاری در چهار فصل منتهی به فصل پاییز ۱۳۹۹ برابر با ۴۱.۲ درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه ی تابستان ۱۳۹۹ (برابر با ۳۶.۴ درصد) حدود ۴.۸ واحد درصد افزایش داشته است. در گروه های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم سالانه در بخش ریالی در ارتباط با گروه «پوست خام و چرم و…» (منفی ۳، ۹ درصد) و بیشترین نرخ در ارتباط با گروه «ماشین آلات و وسایل مکانیکی؛ ادوات برقی؛ اجزا و قطعات آنها و…» (۵۸۴.۳ درصد) است.


منبع:

1399/12/15
12:34:24
0.0 / 5
1003
تگهای خبر: دلار , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لباس نو