پس از درخواست های چند ساله

صورت های مالی سازمان بورس افشا می شود؟

صورت های مالی سازمان بورس افشا می شود؟

لباس نو: سال هاست فعالان بازار سرمایه در امتداد شفافیت، خواستار افشای صورت های مالی سازمان بورس شده اند كه نهاد ناظر بازار سرمایه هم در این راستا وعده هایی داده اما تابحال محقق نشده است.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، سال هاست كه یكی از دغدغه های فعالان بازار سرمایه این است كه چرا سازمان بورس و اوراق بهادار كه شركت ها را به شفافیت مالی تشویق می كند و از آنها می خواهد صورت های مالی شان را به صورت منظم افشا كند، خود در امتداد شفافیت، مبادرت به افشای صورت های مالی اش نمی كند!؟
در این شرایط این سوال به اذهان متبادر می شود كه آیا این مساله با نفس شفافیت در تضاد نیست؟ و آیا نكاتی در صورت های مالی سازمان بورس وجود دارد كه عده ای تمایلی به افشای آن ندارند؟
ایسنا در سال های گذشته در این زمینه خبرها و گزارش هایی منتشر نموده است. محمدرضا پور ابراهیمی، رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس باز در پاسخ به ایسنا در این زمینه اعلام نموده كه نهادهای ناظر همچون سازمان بورس و بیمه مركزی باید در امتداد شفافیت صورت های مالی خودرا افشا كنند.
مرداد ماه سال ۱۳۹۵ بود كه شاپور محمدی - رئیس سازمان بورس- برای نخستین بار درباره این مساله صحبت كرد و اظهار داشت كه صدای رسانه هایی كه نوشتند كه صورت های مالی سازمان بورس افشا شود را شنیده و در این راستا اقداماتی انجام داده ایم.
اما در تازه ترین واكنش ها رئیس سازمان بورس در پاسخ به اینكه افشای صورت های مالی سازمان بورس به كجا رسید و چه زمانی افشا می شود؟ اظهار داشت: سوژه افشای صورت های مالی سازمان بورس را در شورای عالی بورس مطرح كردیم. آیتم هایی در این مورد وجود دارد كه باید تعیین تكلیف شود.
شاپور محمدی درباره آن آیتم هایی كه باید بگفته خودش"تعیین تكلیف شود" اظهار كرده كه سازمان بورس طبق تكالیف قانونی به صندوق تثبیت بازار سرمایه كمك می نماید و این آیتم باید تعیین تكلیف شود.
نكته جالب و قابل توجه اینكه صندوق تثبیت بازار سرمایه در مرداد ماه سال ۱۳۹۶ تأسیس شده و موضوعاتی كه درباره افشای صورت های مالی سازمان بورس عنوان شد مربوط به سال های پیش از آن است.
البته قابل ذكر است كه جدا از مبالغی كه سازمان بورس می تواند از محل منابع كارمزد به صندوق تثبیت بازار سرمایه كمك نماید، مقرر است سالی یك درصد از منابع صندوق توسعه ملی هم به صندوق تثبیت تخصیص یابد. مبلغ منابعی كه به صندوق تثبیت بازار سرمایه تزریق می شود باز هنوز افشا نشده و سازمان بورس درباره این مبلغ باز توضیحی نداده است.
با افشای صورت های مالی سازمان بورس نه تنها مشخص می شود كه كارمزدهای سازمان چطور هزینه می شود، بلكه مقدار منابعی كه به صندوق تثبیت بازار سرمایه تزریق می شود باز شفاف خواهد شد.1397/11/25
23:17:55
5.0 / 5
4721
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لباس نو