چرا رئیس بانك مركزی تركیه بركنار شد؟

چرا رئیس بانك مركزی تركیه بركنار شد؟

لباس نو: تنها چند روز بعد از افزایش دو درصدی نرخ بهره در ترکیه، ناجی اقبال به حکم اردوغان از سمتش برکنار شد.


به گزارش لباس نو به نقل از بلومبرگ، در تصمیمی غیرمنتظره و تنها دو روز بعد از آن که بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را دو درصد دیگر افزایش داد، رجب طیب اردوغان- رئیس جمهور ترکیه- برای سومین بار در طول دو سال اخیر رئیس بانک مرکزی این کشور را برکنار کرد.
به عقیده تحلیل گران دلیل اصلی برکناری ناجی اقبال افزایش سریع نرخ بهره بوده که احیانا از نظر اردوغان بیش از اندازه لازم بوده است. وی جای خودرا به شهاب کاویجوغلو خواهد داد. اردوغان از مخالفان سرسخت نرخ بهره بالا شناخته می شود تا جایی که یک دفعه از نرخ بهره بعنوان مادر همه مشکلات اقتصادی یاد کرده و خودرا دشمن نرخ بهره خوانده بود.
اقبال بعد از برکناری خود با دفاع از سیاست های دوران مدیریتش اظهار داشت: ما با شجاعت برای هدف ثبات قیمت ها مبارزه کردیم. امیدوارم هدف رسیدن به ثبات قیمت ها بالاخره یک روز محقق شود.
کاویجوغلو استاد درس بانکداری در دانشگاه مرمره و از ستون نویسان روزنامه طرفدار دولت- ینی شفق- است. این روزنامه پیش تر با انتقاد از افزایش نرخ بهره نوشته بود بانک مرکزی گوش خودرا به فریادهای ۸۳ میلیون شهروند ترک بسته است و این کار موجب اسیب دیدن رشد اقتصادی و بهره بردن لندن نشینان خواهد شد. کاویجوغلو در مطلبی در همین روزنامه گفته بود دیدن ثبات اقتصادی در نرخ بهره بالا توسط بانک مرکزی و سایر نهادهای ترک موجب تاسف است خصوصاً در زمانی که نرخ بهره در خیلی از کشورها در سطح صفر درصدی یا منفی قرار دارد.
در زمان مدیریت ناجی اقبال، ارزش لیر ترکیه در مقابل دلار ۱۸ درصد تقویت شد و از قعر تاریخی خود فاصله گرفت. اقبال همین طور موفق شد تا ذخایر طلا و ارز ترکیه را که سال قبل ۲۰ درصد کاهش یافته بود باردیگر تقویت کند و مجموع این ذخایر را به ۸۵.۲ میلیارد دلار افزایش دهد.
منبع:

1400/01/01
12:28:25
5.0 / 5
1591
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لباس نو