معاون فنی گمرك خبر داد

آخر دپوی ۵۰ میلیون دلار كالای ممنوعه

آخر دپوی ۵۰ میلیون دلار كالای ممنوعه

به گزارش لباس نو سرانجام بعد از حواشی و اختلاف نظرهایی که در ارتباط با تعیین تکلیف کالاهای گروه ۲۷ و ترخیص آن وجود داشت، تصمیماتی برای ترخیص آنها طبق شرایط تعیین شده دریافت و در دستور کار قرار گرفته است.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، گروه ۲۷ از گروه های کالایی با اولویت ارزی غیرفعال بود که با وجود واردات کالا پیش از ممنوعیت امکان ترخیص آنها وجود نداشت و پارسال بارها جریان این اقلام مانده در گمرک عنوان شد و مسؤلان در گمرک ایران تاکید کردند که حداقل ۴۰ میلیون دلار از این دست کالاها به علت ماندگاری بیش از اندازه در گمرک و بنادر در آستانه فساد قرار گرفته و یا اینکه باید متروکه اعلام گردد.

قبل از آن طی مذاکراتی بین دستگاههای مربوطه همچون گمرک و وزارت صمت جهت تعیین تکلیف این اقلام صورت گرفته بود، به هر حال حقوق مکتسبه ای برای صاحبان کالا وجود داشت که باید طبق آن اقدام می شد؛ در عین حال که طبق ماده ۱۱ آیین نامه اجرایی قانون مقررات واردات و صادرات امکان تعیین تکلیف کالای گروه ۲۷ وجود داشت، این در شرایطی است که طبق مفاد ماده ۱۱ آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات وقتی کالایی مشمول افزایش سود بازرگانی یا ایجاد محدودیت و یا ممنوعیت شود اگر شرایط لازم را داشته باشد باید نسبت به ترخیص آن با «شرایط پیش از ممنوعیت» اقدام گردد، براین اساس، طی مکاتباتی که بین گمرک و وزارت صمت، برای تعیین تکلیف کالاهای مذکور صورت گرفت، ترخیص این کالاها با رعایت سه شرط، مجاز و بلامانع اعلام گردید ولی در هر صورت به نتیجه ای نرسید.

در اواخر سال قبل بحث کالاهای گروه ۲۷ جدی تر شد تا اینکه وزارت صمت در مقابل انتقاداتی که نسبت به مبادرت به موقع برای تعیین تکلیف این کالاها مطرح بود اعلام نمود که "کالاهای اساسی اولویت هستند نه کالاهای گروه ۲۷ ". با این وجود برپایه آخرین تصمیم گیری که در ایام آخر سال قبل در وزارت صمت صورت گرفته، تصمیماتی در این رابطه دریافت شده و ترخیص کالای گروه ۲۷ در دستور کار قرار گرفته است.

جزئیات ترخیص کالاهای گروه ۲۷

پیگیری مبحث از گمرک ایران با توضیحاتی از جانب مهرداد جمال ارونقی- معاون فنی گمرک ایران- همراه بود و وی جزئیاتی از این تصمیمات را اعلام نمود.

وی با بیان اینکه اغلب کالاهای گروه ۲۷ دارای ثبت سفارش بوده و پیش از اعلام ممنوعیت وارد و دارای قبض انبار هستند اظهار داشت: آخرین بررسی های گمرک ایران نشان داده است که ارزش این کالاها که به حدود ۵۰ میلیون دلار می رسد، مشمول محدودیت واردات به لحاظ شرایط ارزی کشور شده اند.

این مقام مسئول در گمرک ایران اضافه کرد: طی بررسی و مذاکرات صورت گرفته مقرر شد برای آن دسته از کالاهای گروه ۲۷ که ثبت سفارش آن پیش از اعلام ممنوعیت بوده و مراحل قانونی را طی کرده اند و کالا به گمرک وارد شده مشروط به عدم هر گونه ویرایش در میزان وزن و ارزش ثبت سفارش و عدم درخواست تمدید ثبت سفارش، دفتر مقررات صادرات و واردات سازوکار اجرایی امکان تأیید ثبت سفارش های مربوطه را جهت ترخیص کالا به گمرک اعلام تا این سازمان نسبت به ترخیص کالا اقدام نماید.

ارونقی در مورد نحوه تأمین ارز کالاهای گروه ۲۷ هم اظهار داشت: در این رابطه مقرر شده است بانک مرکزی نسبت به صدور کد ساتا صرفا از محل ارز اشخاص برای ثبت سفارش های اعلامی دفتر مقررات صادرات و واردات ظرف ۴۸ ساعت اقدام نماید.

به گفته وی صاحبان کالاهای گروه ۲۷ می توانند جهت تعیین تکلیف و ترخیص کالای خود به محض طی مراحل فوق و دریافت کد رهگیری بانک، به گمرکات اجرایی کشور رجوع کنند.

به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم التحریر، سیستم تهویه هوا، کیسه فیلتر صنعتی، ماشین آلات راهسازی، وسایل ورزشی، وسایل جانبی لوازم خانگی، تجهیزات و لباس ایمنی، کمپوت آناناس برخی اقلام، از انواع زیاد کالاهایی هستند که در چارچوب گروه ۲۷ حالا در گمرک مانده اند.

گروه ۲۷ از گروه های کالایی بود که ممنوعیت واردات آن از جانب وزارت صمت و بدون تصمیم دولت اتخاذ شده بود، این در شرایطی است که کالاهای ممنوعه در سه بخش «ممنوعه شرعی»، «ممنوعه قانونی» و «ممنوعه دولتی» تقسیم می شوند که در سال ۱۳۹۷ بخشی از کالاها به علت شرایط موجود در کشور، توسط دولت و ستاد اقتصاد مقاومتی ممنوع اعلام گردید همچون کالاهای گروه ۴. بر این اساس پس از ممنوعه اعلام شدن واردات کالاهای گروه ۲۷ مسؤلان گمرک ایران تاکید داشتند که هرآنچه مقرر است با ممنوعیت مواجه شود باید طبق مستندات قانونی و اعلام از جانب مرجع ذیصلاح بوده و ابلاغ شود نه این که زمانی وزارت صمت خود راساً نسبت به ممنوعیت ورود یک کالا در یک مقطع اقدام نموده و زمان دیگر آنرا آزاد اعلام نماید و معلوم نیست شکل گیری گروه کالایی ۲۷ و «اولویت ارزی غیرفعال» برچه اساسی بوده است.

منبع:

1400/01/07
23:50:57
5.0 / 5
1483
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لباس نو