اعلام جریمه بكارگیری نیروی كار خارجی بدون مجوز

اعلام جریمه بكارگیری نیروی كار خارجی بدون مجوز

لباس نو: برابر اعلام اداره کل اشتغال اتباع خارجی وزارت کار، کارفرمایانی که کارگران و اتباع خارجی بدون مجوز را به خدمت بگیرند بابت هر روز بکارگیری 5 برابر حداقل دستمزد 1400 جریمه می شوند.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، در صورتیکه سال قبل جریمه به کارگیری اتباع بدون مجوز خارجی بابت هر روز اشتغال، ۳۱۸ هزار و ۴۰۰ تومان بود، این رقم از طرف اداره کل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای سال جدید، ۴۴۲ هزار و ۵۸۰ تومان اعلام شده است.

آنطور که مدیرکل اشتغال اتباع خارجی وزارت کار گفته تعیین مبلغ جریمه برمبنای مصوبه شورای عالی کار درباب حداقل دستمزد سال ۱۴۰۰ صورت می گیرد.

به گفته ابراهیمی، باتوجه به تعیین حداقل دستمزد روزانه در سال ۱۴۰۰ به مبلغ ۸۸۵ هزار و ۱۶۵ریال، مطابق با بند ج ماده ۱۱ قانون تنظیم قسمتی از درآمدهای دولت، هر کارفرمایی که بصورت بدون مجوز از نیروی کار خارجی استفاده نماید یا در مشاغلی به جز شغل تعیین شده در پروانه کار اقدام نماید، به ۵ برابر حداقل دستمزد یعنی ۴ میلیون و ۴۲۵ هزار و ۸۲۵ ریال برای هر روز اشتغال جریمه می شود.

وی همین طور اصرار کرد که در صورت استنکاف از پرداخت این جریمه، کارفرمایان مطابق با ماده ۱۸۱ قانون کار به محاکم قضایی معرفی می گردند.

به سبب ماده ۱۸۱ قانون کار هرگونه به کارگیری اتباع خارجی در واحدهای کارگاهی ممنوع و صراحتا اعلام شده کارفرمایانی که شهروندان خارجی فاقد پروانه کار را به خدمت بگیرند یا در کاری غیر از آنچه در پروانه کارشان ذکر شده بپذیرند، برابر قانون از ۹۱ روز تا ۱۸۰ روز حبس و پرداخت چند برابر دستمزد یک کارگر جریمه می شوند.

ماده ۱۲۱ قانون کار نیز وزارت کار را مکلف کرده با رعایت شرایطی نسبت به صدور روادید با حق کار مشخص موافقت و پروانه کار صادر کند.

بدون تردید حضور نیروهای کار خارجی در ایران همانند حضور اتباع ایرانی در سایر کشورها امری طبیعی قلمداد می شود ولی مادامی که ورود نیروهای کار خارجی به کشور و حضور آنها در کارهای اقتصادی بدون مجوز و بطور غیرقانونی صورت گیرد، می تواند سبب لطمه به بازار کار و اشتغال کشور شود.

به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا از دید خیلی از کارشناسان، کارفرمایانی که برای فرار از پرداخت حق بیمه و به سبب ارزان بودن نیروی کار خارجی آنها را به خدمت می گیرند سبب از بین رفتن فرصتهای شغلی برای جویندگان کار و نیروهای کار داخلی می شوند و از این طریق کارهای اقتصادی را تحت تاثیر قرار می دهند.

منبع:

1400/01/14
23:43:24
5.0 / 5
1154
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لباس نو