گزارش لباس نو؛

FATF سد راه سند همكاری ایران و چین خواهد شد؟

FATF سد راه سند همكاری ایران و چین خواهد شد؟

بتازگی وزیر امور خارجه مدعی شده مشکلات ایران در رابطه با FATF مانع از همکاریهای ایران با روسیه و چین است، اما حقیقت این نیست.


به گزارش لباس نو به نقل از مهر، بتازگی وزیر امور خارجه مدعی شده مشکلات ایران در رابطه با FATF مانع از همکاریهای ایران با روسیه و چین است. این در حالیست که همکاری ایران با FATF نه فقط گره ای از روابط ایران با چین و روسیه باز نمی کند، بلکه آثار زیانباری بر این روابط دارد.

هر چه به زمان انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می شویم، فضاسازی های رسانه ای جریان غربگرا برای جهت دهی افکار عمومی در امتداد منافع سیاسی خود پررنگ تر می شود. البته نباید از چهره های سیاسی این جریان که خوراک رسانه ای را در اختیار این رسانه ها قرار می دهند چشم پوشید. در همین راستا بتازگی وزیر امور خارجه در یک گفتگوی مجازی در شبکه کلاب هاوس با موضوع ناگفته های تفاهم نامه ایران و چین، با اشاره به موضوع FATF مدعی شده است مشکلات ما درباره FATF مانع از همکاری با روسیه و چین می شود. این ادعا قبلاً نیز از طرف برخی به اصطلاح کارشناسان اقتصادی مطرح شده بود. اما واقعیت چیست؟ چه کسانی از همکاری ایران با FATF سود می برند؟ باید دانست که بر خلاف ادعای مطرح شده، تا کنون هیچ درخواست رسمی از طرف کشورهای چین و روسیه در خصوص لزوم همکاری ایران با FATF مطرح نشده است، بلکه حتی در سال ۹۴ و در همان مقطعی که نام ایران در فهرست سیاه FATF قرار داشت، روسیه پیشنهاد داده بود ایران و روسیه در تجارت دوجانبه از پول های ملی خود استفاده کنند. اساساً همکاری ایران با FATF دغدغه اصلی کشورهای غربی جهت شناسایی مسیرهای دور زدن تحریم ها و افزایش فشار جهت تغییر رفتار ایران در زمینه کارهای موشکی و منطقه ای است. این مساله به قدری واضح است که حتی مقامات آمریکایی هم ابایی از گفتن آن نداشته و در مواردی به آن تصریح کرده اند! از همین روست که آمریکا و همپیمانان غربی اش از تمام اهرم های فشار استفاده می نمایند تا ایران را مجاب به عضویت در کنوانسیون های در رابطه با FATF کنند. بعنوان نمونه کشورهای اروپایی در بهمن ۹۷ راه اندازی کانال ویژه مالی موسوم به اینستکس را مشروط به اجرای کامل برنامه اقدام FATF کردند. همین طور پمپئو، وزیر سابق امور خارجه آمریکا نیز بارها از ایران خواسته بود استانداردهای FATF را اجرا نماید. قبل تر نیز صندوق بین المللی پول که یکی از نهادهای بین المللی تحت سلطه آمریکاست، از ایران خواسته بود برنامه اقدام FATF را بطور کامل اجرا نماید. آیا چین و روسیه از همکاری ایران با FATF استقبال می کنند؟ اما بر خلاف ادعای آقای ظریف، همکاری ایران با FATF نه فقط گره گشای روابط ایران با چین و روسیه نیست، بلکه می تواند آثار منفی بر این روابط داشته باشد. زیرا: اولاً همکاری ایران با FATF سبب هضم بیشتر در نظام مالی جهانی است که تحت سلطه آمریکا قرار دارد. طبیعی است در چنین شرایطی امکان توافق با کشورهایی که در مقابل آمریکا قرار دارند، مشکل تر خواهد بود.
ثانیاً همکاری ایران با FATF سبب افشای اطلاعات شرکت های خصوصی چینی و روسیِ طرف همکاری با ایران می شود و ریسک این شرکتها را بیشتر می کند و آنها از ترس جریمه های سنگین آمریکا، از تعامل با ایران سر باز می زنند. ثالثاً آنچه سبب می شود چین و روسیه در تعامل با ایران محتاطانه رفتار کنند، تلاش دولت ایران برای تعامل بیشتر با غرب است. مماشات دولت با امتیازخواهی طرف های غربی در مذاکرات منتهی به برجام، مماشات دولت با نقض عهدهای مکرر طرف های غربی در اجرای تعهدات خود در برجام، نرمش در مقابل خروج آمریکا از برجام و تعلل کشورهای اروپایی در ایجاد سازوکار ویژه مالی (SPV) و کوشش برای اجرای مو به موی خواسته های FATF توسط دولت همگی گویای این واقعیت است که دولت ایران «غرب» را شریک اقتصادی راهبردی برای خود می پندارد. بنا بر این است که چین و روسیه همچون گذشته حاضر به همکاری با ایران نیستند. بعنوان نمونه بانک کنلن چین در دوره قبلی تحریم ها (که مشتمل بر تحریم های سازمان ملل، اتحادیه اروپا و تحریم های یک جانبه آمریکا بود و نام ایران هم در آن دوره در فهرست سیاه FATF قرار داشت) با ایران کار می کرد اما حالا تراکنش های خودرا محدود به تجارت بشردوستانه کرده است. چینی ها و روس ها حتی از این بابت گلایه هم کرده اند. رابعاً اگر همکاری ایران با چین مشروط به رعایت کامل استانداردهای FATF توسط ایران می بود، نمی بایست چین در دوره ای که نام ایران در فهرست سیاه FATF قرار دارد، مبادرت به امضای توافق راهبردی با ایران می کرد. این در حالیست که صادرات نفت ایران به چین در یک سال اخیر که نام ایران در فهرست سیاه قرار داشته، نه فقط کاهش نیافته بلکه روند افزایشی داشته است! از مجموع آنچه گفته شد روشن می شود اظهارات وزیر امور خارجه درباره ارتباط دادن مسأله FATF با روابط اقتصادی ایران با روسیه و چین، چیزی جز وارونه نمایی و تحریف واقعیت نیست. اما انگیزه جریان غربگرا از تحریف واقعیت درباره FATF چیست؟ هدف از تحریف واقعیت های FATF چیست؟ عملکرد ضعیف دولت تدبیر و امید در دو دوره گذشته، شکست گفتمان مذاکره و فقدان دستاوردی ملموس که بتواند افکار عمومی را در رقابت های انتخاباتی پیش رو مجاب کند همگی باعث شده است این جریان سیاسی برای بقا در صحنه سیاست به دنبال «فرافکنی» و «تحریف واقعیت» باشد. بدین جهت این طیف سیاسی تلاش می کنند ضعف های برجام را به پای FATF نوشته و این به اصطلاح «دستاورد» را برای خود نگه دارند. از طرف دیگر با بزرگنمایی فهرست سیاه FATF و ترساندن افکار عمومی و با بهره گیری از تکنیک رقیب هراسی و معرفی خود بعنوان تنها منجی کشور، سبد رأی خودرا در انتخابات پر کنند.


1400/01/17
16:34:03
5.0 / 5
1445
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , صندوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لباس نو