علی بابا در چین حدود 3 میلیارد دلار جریمه شد

علی بابا در چین حدود 3 میلیارد دلار جریمه شد

لباس نو: چین بعد از یک تحقیقات ضدانحصارطلبی که نشان داد گروه علی بابا از موقعیت برترش در بازار سوءاستفاده کرده است، این شرکت را 2.8 میلیارد دلار جریمه کرد.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، جریمه ۱۸.۲ میلیارد یوان (۲.۸ میلیارد دلار) علی بابا سه برابر جریمه یک میلیارد دلاری است که شرکت تراشه سازی کوالکام آمریکا در سال ۲۰۱۵ محکوم به پرداخت آن شد و برمبنای چهار درصد از درآمد داخلی علی بابا در سال ۲۰۱۹ است. دیده بان ضدانحصارطلبی چین در اطلاعیه ای اعلام نمود این شرکت اصلاحات داخلی را به اجرا بگذارد.

جریمه صادره مقابل علی بابا که معادل ۱۲ درصد از درآمد مالی این شرکت در سال ۲۰۲۰ است، قسمتی از ابهامات عظیمی که علی بابا را احاطه کرده بود را رفع می کند اما چین همچنان به دنبال مهار قدرت بیش از پیش غولهای اینترنتی و فناوری است و گفته می شود در حال تحقیقات از بخشهای دیگر امپراطوری جک ما، موسس علی بابا شامل کسب وکار وام دهی به مصرف کننده گروه آنت و داراییهای رسانه ای گسترده علی بابا است.

بلومبرگ ماه گذشته به نقل از یک منبع مطلع گزارش داده بود دولت چین به سبب نگرانیهای فزاینده از نفوذ بیش از پیش گروه علی بابا بر افکار عمومی، از این غول فناوری خواسته است داراییهای رسانه ای خود همچون ساوت چاینا مورنینگ پست را به فروش رساند. رگولاتورهای چینی بعد از بازنگری داراییهای گروه علی بابا، از گستردگی داراییهای رسانه ای این گروه هلدینگ شوکه شده و خواهان ارائه برنامه جامعی از طرف گروه علی بابا در امتداد کاهش این داراییها شدند.

سازمان دولتی سازماندهی بازار چین در تحقیقات خود نتیجه گیری کرد علی بابا از مقررات پلت فرم خود و روشهای فنی مانند دیتا و الگوریتم برای حفظ و تحکیم قدرت بازار و به دست آوردن مزیتهای رقابتی نادرست بهره برده است. این شرکت باید شیوه های کسب وکار خودرا تغییر دهد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، این اقدام دولت چین که سرگرم تفحص از نفوذ شرکتهایی مانند علی بابا و غول رسانه اجتماعی تنسنت هولدینگز است، هشدار واضحی را به بخش فناوری ارسال کرد.

نفوذ گسترده سرویسهای رسانه اجتماعی مورد حمایت علی بابا نگرانیهای دولت نسبت به افزایش قدرت نفوذ علی بابا بر افکار عمومی را برانگیخته و چالشهای جدی برای حزب کمونیست چین و دستگاه تبلیغاتی قدرتمندش به وجود آورده است. جک ما در چین بعنوان یکی از کارآفرینان موفق شناخته می شود اما اقبالش از زمانی که مقابل رویکرد رگولاتور چین در بخش مالی صحبت کرده، رو به افول گذاشته است. این اظهارات موجب واکنش کم سابقه رگولاتوری چین شد و عرضه اولیه عمومی سهام گروه آنت به ارزش ۳۵ میلیارد دلار را برهم زد و گشایش تحقیقات ضد انحصارطلبی مقابل علی بابا را به دنبال داشت.

منبع:

1400/01/21
12:05:32
5.0 / 5
1605
تگهای خبر: اینترنت , دلار , فروش , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لباس نو