در یك سناریوی جدید پیش بینی شد

سقوط نفت به ۴۰ دلار تا ۱۰ سال آینده

سقوط نفت به ۴۰ دلار تا ۱۰ سال آینده

لباس نو: یک شرکت مشاوره انرژی معتبر پیش بینی نمود اگر دولتها مصرف سوخت را همسو با برنامه های مورد حمایت سازمان ملل متحد برای محدود کردن گرمایش جهانی کاهش دهند، قیمتهای جهانی نفت تا سال 2030 ممکنست به حدود 40 دلار در هر بشکه سقوط کند.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، شرکت وود مک کنزی در گزارشی به تشریح سناریویی پرداخت که در آن جهان قاطعانه به مقابله با انتشار گازهای گلخانه ای پرداخته و صنعت و حمل و نقل برقی سازی می شود. تحت چنین سناریویی مصرف نفت تا سال ۲۰۲۳ ممکنست افت شایان توجهی پیدا کند.

این کاهش تقاضا می تواند به نرخ دو میلیون بشکه در روز نفت شتاب پیدا کرده و تا سال ۲۰۵۰ به ۳۵ میلیون بشکه در روز برسد و موجب کاهش ۶۰ درصدی کاهش انتشار کربن ناشی از استفاده از نفت در مقایسه با سطح فعلی شود.

مصرف نفت در سال ۲۰۱۹ به رکورد حدود ۱۰۰ میلیون بشکه در روز رسید و انتظار می رود بعد از کاهشی که سال قبل تحت تاثیر پاندمی ویروس کرونا داشت، امسال بهبود قوی پیدا کند.

در گزارش وود مک کنزی آمده است: در نتیجه افت شدید مصرف، قیمت نفت اواخر دهه جاری آغاز به سقوط می کند. تحت سناریوی گذار انرژی شتاب گرفته، انتظار می رود میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت تا سال ۲۰۳۰ به ۴۰ دلار در مقایسه با قیمت فعلی ۶۵ دلار نزول کند. نفت برنت تا سال ۲۰۵۰ ممکنست به ۱۰ تا ۱۸ دلار سقوط کند.

آن لوییس هیتل از شرکت وود مک کنزی اظهار داشت: اگر گرمایش جهانی را در سقف دو درجه محدودیت تعیین شده توسط توافق اقلیمی پاریس نگه داریم، وضعیت انرژی گرفتار تغییر اساسی خواهد شد.

با این حال سیاستهای فعلی جهان فاصله بسیاری با توافق اقلیمی پاریس دارند و گرمایش جهانی هم اکنون در راه رشد سه درجه ای از سطح قبل از صنعتی شدن تا سال ۲۱۰۰ است.

افت سریع تقاضا همین طور به مفهوم آنست که منابع فعلی عرضه نفت برای تامین کل تقاضای آتی کافی خواهند بود و نیاز محدودی به توسعه میادین نفتی جدید وجود دارد. کاهش شدید تقاضا و قیمتهای نفت در دهه های آینده، تاثیر عمیقی روی تولیدکنندگان بزرگ نفت نظیر اعضای اوپک خواهد داشت.

طبق گزارش وود مک کنزی، افت شدید تقاضا مانع از آن خواهد شد که تولیدکنندگان بزرگ نفت بازار را مدیریت کرده و قیمتها را به شکلی که امروز حمایت می شود، پشتیبانی کنند. بااینکه این تولیدکنندگان توانایی تاثیرگذاری روی قیمت نفت را از دست می دهند اما تولیدکنندگان کم هزینه خاورمیانه همچنان فراهم کنندگان اصلی نفت می مانند.

در این بین، گاز طبیعی که سوخت فسیلی دارای آلایندگی کمتری است، عملکرد بهتری نسبت به نفت پیدا خواهدنمود و برای تولید نیرو به ویژه در اقتصادهای آسیایی برخوردار از رشد پرشتاب، جای زغال سنگ را می گیرد.

تحت سناریوی وود مک کنزی، با نزول قیمتهای نفت، گاز احیانا گرانتر از نفت معامله خواهد شد و قیمت هاب هنری آمریکا بین سه تا چهار دلار به ازای هزار فوت مکعب می شود.

بر اساس گزارش رویترز، وود مک کنزی پیش بینی نمود تقاضا برای گاز در آسیا تا سال ۲۰۵۰ به طور متوسط سالانه ۱.۵ درصد رشد می کند و افت بازارهای اشباع شده که از گاز به انرژیهای تجدیدپذیر روی می برند را جبران خواهدنمود.

منبع:

1400/01/27
16:05:08
5.0 / 5
1038
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لباس نو