اقتصاد چین بیشتر از ۱۸ درصد رشد كرد!

اقتصاد چین بیشتر از ۱۸ درصد رشد كرد!

به گزارش لباس نو رشد اقتصادی چین در اولین فصل سال جاری نسبت به فصل قبل حدودا سه برابر شد.


به گزارش لباس نو به نقل از ساوث چاینا مورنینگ پست، اقتصاد چین در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ رشد ۱۸.۳ درصدی را به ثبت رساند که در مقایسه با فصل قبل ۱۱.۸ درصد بیشتر شده است. این رشد اقتصادی هم چنین ۰.۳ درصد کمتر از نرخ پیشبینی شده قبلی توسط کارشناسان است و بهترین رشد اقتصادی فصلی چین در طول دو سال گذشته به حساب می آید.
می ژین یو- کارشناس مسایل اقتصادی در وزارت بازرگانی چین اظهار داشت: قطعا میزان تولیدات ناخالص داخلی چین از آمریکا جلو زده و شرایط ما بهتر از همتای آمریکایی است. پیشبینی ما این است که برای مجموع سال ۲۰۲۰ هم رشد اقتصادی چین بالاتر از رشد آمریکا باشد که تحت شرایطی، این روند برای سال آینده هم تکرار خواهد شد.
پیش از این لی که کیانگ- نخست وزیر چین گفته بود برای اولین بار در سه دهه اخیر این کشور برای سالجاری هیچ هدف گذاری رشدی را انجام نخواهد داد.
در میان بخشهای مختلف، رشد بخش خرده فروشی با ۳۴.۲ درصد و تولیدات صنعتی با ۱۴.۱ درصد بیشتر از سایر بخش ها بوده است و بعد از آن هم خرده فروشی با رشد ۹.۳ درصدی و خدمات با ۷.۱ درصد قرار دارند.
متوسط رشد اقتصادی چین در بازه زمانی ۱۹۸۹ تا ۲۰۲۰ برابر با ۸.۹۲ درصد بوده است که بالاترین نرخ رشد ثبت شده در ارتباط با سه ماهه نخست سال ۱۹۹۳ با ۱۵.۳ درصد و کمترین نرخ رشد ثبت شده هم در ارتباط با سه ماهه چهارم سال ۱۹۹۰ با منفی ۳.۸ درصد بوده است.
در سال ۲۰۲۰ چین تنها اقتصاد بزرگ بود که با وجود انتشار کرونا و تعطیلی گسترده کسب و کارها توانست رشد مثبت اقتصادی خویش را حفظ کند تا جایی که رشد سال جاری این کشور ۲.۳ درصد عنوان شده است. طبق پیشبینی صندوق بین المللی پول اقتصاد چین در سال ۲۰۲۱ رشد ۸.۱ درصدی خواهد داشت. از سوی دیگر اما اقتصاد آمریکا در سال ۲۰۲۰ به میزان ۳.۵ درصد کوچک شد و رشد ۵.۱ درصدی برای سال جاری پیشبینی شده است.
منبع:

1400/01/28
10:02:06
5.0 / 5
1366
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لباس نو