دژپسند در صحن مجلس:

زمان صدور مجوز برای كسب وكار را كاهش دادیم

زمان صدور مجوز برای كسب وكار را كاهش دادیم

به گزارش لباس نو وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: ما زمان صدور مجوز برای کسب وکار را کاهش و خیلی از مقررات زاید و انحصار زا دراین زمینه را حذف کردیم.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، فرهاد دژپسند در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال مشترک روح الله نجابت و ۳۷ نفر از نمایندگان درباره علت عدم اجرای قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ در خصوص ضرورت شفافیت و بهبود مجوزهای کسب وکار، اظهار داشت: در سال ۹۹ ما بررسی های کارشناسی خود در هیئت واگذاری را افزایش دادیم و اقدامات بسیار زیادی انجام دادیم که می تواند موجب شود رتبه ایران در بهبود فضای کسب وکار ارتقاء پیدا کند که البته امیدواریم بانک جهانی در این زمینه سیاسی برخورد نکند.
وی بیان کرد: ایجاد پنجره واحد برای ثبت شرکتها یکی از اقدامات اساسی ما بود که در سال ۹۹ در تهران و ۴ کلانشهر انجام شد و موجب شد که فاصله ثبت شرکتها از ۷۲ روز به کمتر از ۷۲ ساعت کم شود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اشاره کرد: در سال ۹۷ فعالان اقتصادی برای کسب مجوز باید حداقل ۵۴ روز زمان خودرا تلف می کردند اما الان به هشت روز کاهش یافته و این مسئله نشان از تحول و اقداماتی است که ما در این زمینه انجام داده ایم.
دژپسند تاکید کرد: هم اکنون ۵۰ درصد مجوزهای کسب وکار در فضای الکترونیکی انجام می شود و عملکرد وزارت امور اقتصادی و دارایی در سال قبل در این زمینه بسیار مطلوب بوده است.
وی با اعلان اینکه اتاق های تجاری، اصناف و تعاون بارها رضایت خودرا از بهبود دریافت مجوز کسب وکار اعلام نموده اند، اظهار داشت: هم اکنون ۵۴ درصد فعالان صنوف جهت دریافت مجوز کسب وکار نیاز به مراجعه حضوری ندارند و می توانند اطلاعات خودرا در سامانه ای بارگذاری کنند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: تعداد مجوزها برای کسب وکار از حدود هزار و ۵۹۸ مورد به هزار و ۱۹۹ مورد کاهش یافته است و تقریباً ۴۰۰ قلم مجوز را کاهش دادیم که به این معناست، تعداد مجوزهایی که فعالان اقتصادی باید دریافت نمایند، کاهش یافته است.
دژپسند بیان کرد: این اقدامات موجب کاهش زمان صدور مجوز کسب وکار از صد روز به هفت روز شده است و ما با اقداماتی که در این راستا انجام دادیم، موجب شدیم که زمان صدور مجوز کسب وکار کاهش پیدا کند.
وی با اعلان اینکه همین طور بیش از پنج میلیون استعلام الکترونیکی بوسیله سامانه صدور مجوزها از مردادماه ۹۷ تا حالا انجام شده است، اضافه کرد: از طرف دیگر کسانی که دراین زمینه شکایتی دارند، می توانند شکایت خودرا در این محیط الکترونیکی ثبت کنند به شکلی که هزار و ۲۰۸ شکایت تا حالا ثبت شده و به ۸۱ درصد از این شکایت ها در همین محیط الکترونیکی پاسخ داده شده است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: ما همین طور میز مشاوره کسب وکار را در سامانه «یاور» ایجاد کردیم و تا حالا ۳۲۴۶ درخواست مشاوره ثبت شده است و ۹۱ درصد پاسخ لازم را دریافت کرده اند و خوشبختانه ما با اقدامات خود دراین زمینه توانستیم کاری نماییم که زمان کسب مجوز برای فعالان اقتصادی کاهش پیدا کند و همین طور تعدادی از مقررات زائد و انحصار زا را حذف کردیم.
دژپسند درباره پیگیری شعار سال نیز، اظهار داشت: ما معتقدیم که باید با توان بیشتری برای تحقق شعار سال قدم برداریم و شرایطی را برای کسب وکار ایجاد نماییم تا فعالان اقتصادی ازآن وضع رضایت داشته باشند.
نجابت: دستگاه های اجرائی خودتحریمی می کنند
روح الله نجابت در ادامه جلسه در تشریح سوال خود از وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: صحبت های آقای دژپسند با واقعیت های جامعه فرسنگ ها فاصله دارد و عملاً در کشور توسط دستگاه های اجرائی خودمان گرفتار خود تحریمی هستیم.
وی اضافه کرد: در وضعیت تحریم، کسانی که می خواهند دنبال کسب وکار بروند باید روزها درگیر سیستم فشل اداری شوند که علت این مسئله کوتاهی های وزارت اقتصاد است.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: سال ۸۶ مجلس قانونی مصوب کرد که بر طبق آن دولت مکلف شد شرایط صدور مجوز برای کسب وکار را بهبود بخشد اما متأسفانه دولت و خصوصاً وزارت اقتصاد به تکالیف قانونی خود دراین زمینه عمل نکرده اند.
نجابت تاکید کرد: وزیر امور اقتصادی و دارایی در اتاق های دربسته مانده است و عدد و رقم ارائه می کند و این ارقام هیچ واقعیت عینی در میان فعالان اقتصادی ندارد و خیلی از اصناف از این مساله گله مند هستند و می گویند پروسه دریافت مجوز بسیار طولانی است.
وی اضافه کرد: مطابق با آخرین گزارش بانک جهانی، به جهت فاکتورهای کسب وکار ایران جز ۱۰ کشور آخر است و جای تأسف دارد که خیلی از مجوزهای کسب وکار به سامانه اصناف ارجاع می شود که به این معناست که نه فقط فضای کسب وکار تسهیل نشده است بلکه یک کار مضاعفی هم به وجود آمده است.
نجابت اظهار داشت: اگر وزارت اقتصاد کمر همت بسته بود و تلاش لازم را انجام می داد تا فضای کسب وکار بهبود یابد، بطور قطع وضع اصناف و تولید ما الان اینطور نبود و تقاضای بنده این است که وزیر امور اقتصادی و دارایی بجای ارائه یک گزارش ناقص به مجلس بپذیرد که دراین زمینه توفیقی نداشته است.


منبع:

1400/02/01
21:41:19
5.0 / 5
779
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لباس نو