قادری ؛

برداشت غیر قانونی 5 هزار میلیاردی دولت از صندوق توسعه ملی

برداشت غیر قانونی 5 هزار میلیاردی دولت از صندوق توسعه ملی

به گزارش لباس نو عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: دولت 5 هزار میلیارد تومان مالیات بر درآمدهای صندوق توسعه ملی را از این صندوق برداشت کرده که این برداشت برخلاف قانون است و باید به صندوق بازگردانده شود.جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به بررسی عملکرد صندوق توسعه ملی در سال ۹۹ با حضور نمایندگان دیوان محاسبات اظهار داشت: دولت ۵ هزار میلیارد تومان مالیات بر درآمدهای صندوق توسعه ملی را از این صندوق برداشت کرده که این برداشت برخلاف قانون است و باید به صندوق بازگردانده شود.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی افزود: بخش عمده منابع صندوق توسعه ملی با مجوز از طرف دولت برداشته شده و تنها حدود یک سوم منابع صندوق به بخش غیردولتی اختصاص یافته است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: بخش عمده منابع صندوق در حوزه هایی قفل شده که دولت متعهد است ارز را خودش برگرداند بعنوان مثال برای راه اندازی نیروگاه ها به پیمانکاران تسهیلات ارزی داده شده اما به سبب قیمت گذاری که دولت انجام داده، موقعیت بازپرداخت تسهیلات برای پیمانکار فراهم نشده است.
قادری با انتقاد از عدم پرداخت سهم صندوق توسعه ملی از صادرات فرآورده های نفتی، اظهار داشت: سهم صندوق توسعه ملی از صادرات فرآورده های نفتی و فروش میعانات گازی به پتروشیمی ها و فروش نفت خام به پالایشگاه ها پرداخت نمی گردد و باید اساسنامه صندوق توسعه ملی اصلاح گردد.
بدهی ۱.۵ میلیاردی پیمانکاران نیروگاه ها به صندوق توسعه ملی
ولی الله فرزانه عضو دیگر کمیسیون برنامه و بودجه در این خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: بر اساس گزارش صندوق بازپرداخت تسهیلات ارزی و ریالی از محل صندوق برای راه اندازی نیروگاه ها با تأخیر روبرو شده است.
وی افزود: صندوق توسعه ملی یک و نیم میلیارد دلار به بخش خصوصی و دولتی برای راه اندازی نیروگاه ها وام داده که تا امروز بازپرداخت نشده است. پیمانکاران بخش خصوصی از دولت طلب دارند و به صندوق بدهکار هستند.
فرزانه اظهار داشت: قرار شد راهکاری برای وصول مطالبات صندوق اندیشیده شود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه اضافه کرد: معاون حسابرسی دیوان محاسبات نیز در این نشست حضور داشت و گزارشی در مورد درآمدها و هزینه های صندوق ارائه نمود.


منبع:

1400/02/01
22:46:46
5.0 / 5
1458
تگهای خبر: توسعه , دلار , صندوق , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لباس نو