غافلگیری بازار نفت از موج مرگبار كرونا در هند

غافلگیری بازار نفت از موج مرگبار كرونا در هند

لباس نو: مشکل خریداران بازار نفت این است که هر بار تصور می کنند روند صعودی قیمتها شتاب گرفته است، اتفاقی پیش می آید که اوضاع را تغییر می دهد.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، افزایش شیوع کرونا در هند و اجرای وضعیت اضطراری در نواحی پرجمعیت ژاپن شامل توکیو و اوساکو برای مقابله با شیوع موج جدید شیوع کووید ۱۹ جدید ترین موارد در مقطع فعلی هستند.

با توجه به این که هند و ژاپن سومین و چهارمین واردکننده بزرگ نفت جهان هستند، احیانا تقاضا برای سوخت در هفته های آینده از این بابت ضربه قابل توجهی خواهد خورد. به نظر می آید وضعیت در هند نگران کننده تر است. نارندا مودی، نخست وزیر هند اظهار کرده که طوفان مبتلا شدن به بیماری کشور را تکان داده و موارد جدید مبتلا شدن در ۲۴ ساعت گذشته به ۳۵۲ هزار و ۹۹۱ مورد رسیده که پنجمین رکورد روزانه متوالی به حساب می آید.

هند که کشوری با یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر جمعیت است، بیشتر از ۱۷ میلیون مبتلا به کووید ۱۹ و بیشتر از ۱۹۵ هزار قربانی گزارش کرده است. در یک ماه گذشته آمار روزانه مبتلا شدن هشت برابر و آمار قربانیان ۱۰ برابر شده است. جدا از تلفات انسانی و فشار شدیدی که بر سیستم بهداشت و درمان هند تحمیل شده است، این کشور آسیای جنوبی احیانا شاهد کاهش تقاضا برای سوخت خواهد بود چونکه مردم در خانه مانده اند و فعالیت اقتصادی کند شده است.

ارزیابی میزان صدمه ای که تقاضا خواهد دید دشوار است چونکه دولت هند برخلاف سال قبل که ویروس کرونای جدید شیوع یافت، قرنطینه وضع نکرده است.

طبق برآورد شرکت مشاوره FGE، تقاضای هند برای بنزین ۱۰۰ هزار بشکه در روز در آوریل و بیشتر از ۱۷۰ هزار بشکه در روز در ماه مه کاهش پیدا کرد. مجموع فروش بنزین هند در مارس حدود ۷۴۷ هزار بشکه در روز بود.

تقاضا برای دیزل که حدود ۴۰ درصد از فروش سوختها را تشکیل می دهد و حدود ۱.۷۵ میلیون بشکه در روز است، امکان دارد در آوریل به میزان ۲۲۰ هزار بشکه در روز و در ماه مه ۴۰۰ هزار بشکه در روز افت کند.

این برآوردها پسرفت بزرگی در تقاضا برای سوخت را نشان داده است و احیانا کاهش واردات نفت به هند در ماه های آینده را به دنبال خواهد داشت و این ارزیابی که روند احیای تقاضا برای سوخت همچنان شکننده مانده است را تقویت می کند.

طبق برآورد رفینیتیو اویل ریسرچ، واردات نفت به هند در آوریل حدود ۳.۵۹ میلیون بشکه در روز بود که در مقایسه با ۴.۲۲ میلیون بشکه در روز در مارس، ۴.۱ میلیون بشکه در روز در فوریه و ۴.۳۹ میلیون بشکه در روز در ژانویه، پایینتر بوده است. واردات ماهانه نفت به هند قبل از شیوع پاندمی معمولا حدود ۴.۶ میلیون بشکه در روز بود.

عامل اصلی واردات پایینتر نفت در ماه میلادی جاری احیانا افزایش قیمتهای نفت بوده است. نفت برنت ۱۷ درصد از آغاز فوریه رشد قیمت داشته و در معاملات بامداد دوشنبه بازار آسیا به حدود ۶۵ دلار و ۹۹ سنت در هر بشکه رسید.

هند از محدودیت عرضه گروه اوپک پلاس که با هدف تقویت قیمتها انجام گرفته، ابراز نارضایتی کرده است و تلاشهایی برای متنوع کردن منابع واردات انجام داده و از صادرکنندگان دیگری مانند آمریکا و برزیل به منظور کاهش خرید از اعضای اوپک، نفت وارد کرده است.

واردات پایینتر در آوریل منعکس کننده قیمتهایی است که در ابتدای فوریه زمانی که محموله های تحویل ماه جاری مشخص شدند، وجود داشت. با عنایت به فاصله ای که بین خرید و تحویل محموله وجود دارد، احیانا هر گونه کاهش تقاضای ناشی از موج جدید بیماری، از ژوئن یا ژوییه خویش را نشان خواهد داد.

دیدگاه غالب بر بازار این است که نیمه دوم سال تقاضای بالاتری برای نفت وجود خواهد داشت چونکه اقتصاد جهانی از تبعات پاندمی بهبود پیدا می کند بخصوص که واکسیناسیون کووید ۱۹ گسترده تر می شود. اما این ریسک وجود دارد که اغلب تحلیل گران بازار نفت از گستردگی مشکلات در کشورهایی نظیر هند غافل شده باشند و در عوض بیش از اندازه به موفقیتهای برنامه های واکسیناسیون در کشورهای توسعه یافته ای مانند آمریکا و انگلیس متمرکز شده اند.

بر اساس گزارش رویترز، باآنکه بهبود تقاضا و کاهش مازاد ذخایر جهانی نفت همچنان سناریوهای محتملی به شمار می روند اما عامل ناشناخته، موجهای شیوع کرونا مانند آنچه امروز در هند می گذرد از روشنی دورنمایی که بازار نفت متصور است، کم می کند.
1400/02/06
13:47:18
5.0 / 5
991
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , توسعه , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لباس نو