روز جهانی كارگر،

حقوق كارگر را بدهند هم كافی است

حقوق كارگر را بدهند هم كافی است

به گزارش لباس نو خوزستان یک فعال کارگری با انتقاد از پرداخت نشدن بموقع حقوق کارگران اظهار داشت: همین که کارفرما حقوق کارگر را بدهد کافی است اما اینکه کارفرما پرداخت حقوق را ماه ها به تعویق بیاندازد مساله ای است که معیشت کارگر و خانوار کارگری را بصورت جدی به خطر می اندازد.هوشنگ درویش در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به ۱۱ اردیبهشت ماه روز جهانی کارگر اظهار نمود: یکی از اشکالات اساسی کارگران، نوع قراردادهای آنها است و این مساله سبب شده کارگران در خیلی از شرکتها و بخش ها، ثبات شغلی نداشته باشند.

وی اضافه کرد: کارگرانی که دارای مشاغل ماهیت دار هستند و در شرکتها زیر نظر پیمانکار فعالیت می نمایند، باید نوع قراردادشان تغییر کند و تبدیل وضعیت شوند و با کارفرمای اصلی قرارداد منعقد کنند برای اینکه ماهیت کار این نوع کارگران مشخص است و نیازی نیست که زیر نظر پیمانکار فعال باشند.

قرارداد پیمانکاری برای کارگران مشاغل ماهیت دار بی مدلول است

رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار خوزستان اظهار داشت: کارگری که در مشاغل ماهیت دار مشغول به فعالیت است، کار پیمانکاری برای آن کارگر بی مدلول است برای اینکه کار پیمانکاری، کاری پروژه ای و موقت است اما بیشتر کارگرانی که در شرکتها مشغول به کار هستند، دارای مشاغل ماهیت دار هستند و شغل شان استمرار دارد.

درویش افزود: گاه در بعضی شرکتها کارگرانی مشغول به کار هستند که بیش از ۱۰ تا ۱۲ سال است که در وضعیت پیمانکاری هستند و وضعیت شغلی آنها معلوم نیست. از مسئولان و واحدهای مرتبطی که تحت پوشش قوانین کار هستند انتظار داریم نسبت به تبدیل وضعیت قراردادهای کارگری اقدام نمایند تا کارگران، استرس و دغدغه کمتری نسبت به آینده شغلی خود داشته باشند.

وی با اشاره به وضعیت کارگرانی که در پروژه های پیمانکاری مشغول به کار هستند، اضافه کرد: پیمانکاران و کارفرمایان نباید در پروژه های چندساله، کارگران را بعد از اتمام پروژه اخراج و رها کنند برای اینکه در طول چند سال فعالیت پروژه، این کارگران کارآموخته و با تجربه شده اند و باید از ظرفیت آنها در آن شرکت و یا طرح های دیگر استفاده گردد.

این فعال کارگری با اعلان اینکه کارگر ثبات شغلی می خواهد، اظهار داشت: در این شرایط اقتصادی که کارگران با وضعیتی دشوار مواجهند، بیکار شدن بدترین چیزی است که می تواند برای یک کارگر اتفاق بیافتد؛ کارگران باید ثبات شغلی داشته باشند تا بتوانند برای آینده زندگی خود و خانواده برنامه ریزی کنند.

کارفرما حقوق کارگر را بدهد، کافی است

درویش با انتقاد از پرداخت نشدن بموقع حقوق کارگران اشاره کرد: همین که کارفرما حقوق کارگر را بدهد کافی است اما اینکه کارفرما پرداخت حقوق را ماه ها به تعویق بیاندازد مساله ای است که معیشت کارگر و خانوار کارگری را بصورت جدی به خطر می اندازد.

وی با اشاره به وضعیت سخت زندگی خانواده های کارگری اظهار داشت: شرایط تورم و وضعیت دشوار اقتصادی، روی همه اقشار خصوصاً خانواده های کارگری فشار وارد کرده است. دراین زمینه مسئولان دولت باید شرایط تورم کشور را به شکلی کنترل کنند که شکاف میان حقوق کارگران و تورم روز به روز بیشتر نشود.

تعاونی های شرکتها فعال شوند

رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار خوزستان افزود: تعاونی های موجود در شرکتها باید مانند گذشته فعال شود برای اینکه فعالیت این تعاونی ها می تواند به معیشت خانوارهای کارگری کمک نماید. در گذشته بیشتر شرکتها دارای تعاونی بودند اما حالا اکثرا راکد یا تعطیل هستند.

درویش اضافه کرد: برمبنای قانون هر شرکتی باید یک تعاونی مسکن و یک تعاونی مصرف داشته باشد و اگر شرایط به شکلی باشد که این تعاونی ها در شرکتها فعال شوند اساسا وضعیت معیشتی خانوارهای کارگری بهبود پیدا می کند.

کرونا را کارگران نیاورده اند که بخواهند تاوان آنرا بدهند

وی با اشاره به وضعیت کارگران روزمزد در وضعیت کرونا عنوان کرد: شیوع ویروس کرونا و تعطیلی ها سبب شده تا کارگران روزمزد شرایط دشواری را تجربه کنند. در این خصوص مسئولان باید این کارگران را شناسایی کنند و بوسیله سازمان تامین اجتماعی و دولت مورد حمایت قرار بگیرند برای اینکه کرونا را کارگران نیاورده اند که بخواهند تاوان آنرا بدهند.

این فعال کارگری با اعلان اینکه شرکتها باید مزایای کارگرانی که کرونا می گیرند را در دوران قرنطینه حفظ کنند، اشاره کرد: وقتی کارگری کرونا می گیرد، شرکت مربوطه باید کارگر را مراعات کند و با او همکاری لازم را در دوران قرنطینه داشته باشد. باید شرایطی از طرف شرکت فراهم گردد تا کارگر بتواند در قرنطینه بماند و پروتکلهای بهداشتی را رعایت کند.

منبع:

1400/02/11
16:16:51
5.0 / 5
977
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لباس نو