تامین 100 هزار تن نهاده دامی برای عشایر

تامین 100 هزار تن نهاده دامی برای عشایر

لباس نو: رئیس سازمان امور عشایر ضمن اشاره به تامین 100 هزار تن نهاده دامی برای عشایر تا اختتام اردیبهشت ماه از خرید دام عشایر توسط شرکت پشتیبانی امور دام بمنظور جلوگیری از فروش دام به دلالان آگاهی داد.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا کاهش بارندگی و ظهور خشکسالی این روزها دامن عشایر را نیز گرفته است و آن طور که مسئولان مربوطه می گویند فقر مراتع ناشی از کاهش بارندگی، تامین علوفه دام عشایر را با دشواری های بسیاری همراه کرده است و عشایر مجبورند دام هایشان را با قیمت های ارزان بفروشند و دلالان نیز از این فرصت استفاده می نمایند.

شاهپور علایی مقدم- رئیس سازمان امور عشایر که مدتی پیش از فقر شدید مراتع در خرداد و تیرماه آگاهی داده بود و گفته بود طی ۵۰ سال قبل وقوع چنین خشکسالی بی سابقه بوده و عشایر در این میان متضرر ترین خواهند بود، در تازه ترین اظهارات خود از تشکیل ستاد ملی مدیریت و مقابله با اثرات خشکسالی در سازمان امور عشایر خبرداد و اظهار داشت که این ستاد به دنبال تسهیلات لازم برای مدیریت و کاهش بحران خشکسالی است و به شورای قیمت گذاری کالاهای اساسی پیشنهاد شد تا برای جلوگیری از فروش دام به دلالان توسط عشایر، یک میلیون رأس دام عشایر توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور و همکاری تشکل های عشایری خریداری شود.

وی اضافه کرد: دام خریداری شده توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور مربوط به ذخایر این شرکت نیست و بلافاصله به بازار عرضه خواهد شد.

رئیس سازمان امور عشایر اشاره کرد: طبق مصوبه شورای قیمت گذاری کالاهای اساسی به ریاست وزیر جهاد کشاورزی در روز دوشنبه دوازدهم اردیبهشت، قرار شد دام عشایر بصورت ترکیبی دام پرواری، داشتی و اصلی به قیمت هر کیلوگرم ۴۵ هزار تومان توسط شرکت پشتیبانی امور دام خریداری شود و به ازای هر کیلوگرم دام، ۳ کیلوگرم جو یارانه ای به دامداران عشایری که دام خودرا به این شرکت تحویل داده اند، تعلق گیرد.

علایی مقدم همین طور افزود: تا هفته آتی ایستگاه های خرید دام عشایری در مناطق مختلف کشور راه اندازی می شوند. این ایستگاه ها در سه نقطه اقلیمی راه اندازی خواهند شد که در گروه اول با میانگین خشکسالی ۷۵ درصد، ۴۵۰ هزار رأس دام، در گروه خشکسالی دوم ۳۰۰هزار رأس و در گروه سوم که میزان خشکسالی کمتری دارد ۲۵۰ هزار رأس دام از عشایر خریداری خواهد شد. همین طور به ستاد مدیریت بحران کشور پیشنهاد دادیم ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان با سود بانکی حداقل و بازپرداخت ۵ ساله برای پشتیبانی از تامین علوفه عشایر در نظر گرفته شود وحدود ۲ هزار میلیارد ریال برای کمک به تامین علوفه و ۲ هزار میلیارد ریال برای آبرسانی به سامانه های عرفی عشایری در نظر گرفته شود که ما پیگیر تخصیص این اعتبارات خواهیم بود.

وی در ادامه اظهار داشت: طبق نظر مراکز تحقیقاتی به ازای هر میلیمتر کاهش بارندگی، یک کیلوگرم از مراتع کاهش می یابد. عشایر به ۸.۵ میلیون تن علوفه نیاز دارند که یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن بصورت دستی و از پس چِر باغات و باقی آن از مراتع تامین می شود.

رئیس سازمان امور عشایر ایران عنوان کرد: باتوجه به کاهش یک میلیون و ۶۰۰ هزار تنی ظرفیت علوفه مرتعی، نیازمند تامین یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن نهاده دامی برای عشایر هستیم. با موافقت وزیر جهاد کشاورزی، ۱۰۰ هزار تن نهاده دامی برای دام عشایر تا اختتام اردیبهشت توزیع می شود و یک میلیون تن نهاده دامی با ارز نیمایی توسط سازمان امور عشایر تامین خواهد شد که قیمت جو دولتی ۲۰۰۰ تومان و جو با ارز نیمایی حدود ۵۵۰۰ تومان خواهد بود.

منبع:

1400/02/15
21:38:53
5.0 / 5
1524
تگهای خبر: خرید , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لباس نو