در گفت وگو با لباس نو مطرح شد

فرمایشات رهبری ارسال كد به دولت آینده بود

فرمایشات رهبری ارسال كد به دولت آینده بود

به گزارش لباس نو یک مقام مسئول کارگری ضمن اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر ضرورت ارتقای سطح مهارتی نیروهای کار اظهار داشت: متاسفانه برخی نگاه ها در یکسری از سازمانها و نهادها نسبت به رشته های فنی و حرفه ای وجود دارد که افراد با مدرک مهارتی را به کار نمی گیرند در حالیکه این دوگانگی باید تغییر کند تا انگیزه افراد از بین نرود.هادی ابوی در گفت و گو با ایسنا، ضمن تقدیر از فرمایشات مقام معظم رهبری در بیان دغدغه های جامعه کارگری اظهار نمود: ایشان در دسته بندی فرمایشات خود بحث کارگر را با اولویت تمام مطرح می کنند تا مسولان توجه نمایند و کارهای بهتری دراین زمینه داشته باشند و کارگران نیز از حسن توجه و فرمایشات ایشان به مسائل و موضوعات مهم جامعه کارگری دلگرم می شوند و سفارش های حکیمانه ایشان را به گوش جان می سپارند.

وی اضافه کرد: نامگذاری شعار امسال هم نشأت گرفته از موضوع پشتیبانی از تولید و کارگر ایرانی است و ایشان به صراحت درباب حکم قانونی و شرعی کسانی که در واحدهای تولیدی و مجموعه های کارگری به انواع مختلف اتفاقاتی را رقم بزنند اعلام فرمودند که خلاف قانونی و شرعی می کند، پس کارگران با این سفارش ها امیدوارتر شدند.

فرمایشات رهبری ارسال کد به دولت آینده بود

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران معتقد می باشد، مواضع رهبر معظم انقلاب و فرمایشات ایشان ارسال کدهایی برای دولت آینده بوده است و اگر دولت آینده این کدها را بگیرد و با این رویکرد همراه باشد امید در کشور و جامعه کارگری که تعدادشان کم نیست افزایش می یابد، پس از مسئولان و تصمیم گیران کشور چه در دولت فعلی چه دولت آینده انتظار می رود فرمایشات ایشان را مدنظر قرار بدهند.

ابوی افزود: کارگران در بحث بیمه و امنیت شغلی و حقوق و دستمزد مطالباتی دارند و از مسئولان می خواهند تا به این مطالبات رسیدگی شود. امروز قسمتی از فشار و فاصله ای که بین دستمزد و هزینه کارگران به وجود آمده مربوط به بخش مسکن می باشد و دو سوم حقوق کارگران صرف هزینه های مسکن و اجاره بها می شود.

این مقام مسئول کارگری اشاره کرد: در بحث افزایش دستمزدهای موقت و مقطعی که سالی یکبار انجام می شود مقام معظم رهبری به درستی فرمایش فرمودند که پاسخگوی درد کارگر نمی گردد چون هرقدر به حقوق کارگر اضافه می نماییم باز هم قدرت معیشت او را تقویت نمی کند.

ابوی افزود: بحث مسکن برای کارگر بسیار مهمست و خوشبختانه طرح مسکن ملی موجب شد تا مسکن کارگری در قالب تفاهم نامه با اتاق تعاون به جریان بیفتد و کارگران به خانه دار شدن امیدوار شوند.

لزوم آموزش مهارتی و ارتقای سطح تخصص کارگران

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران همین طور با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباب اهمیت مهارت آموزی کارگران اظهار داشت: ایشان بر لزوم ارتقای سطح مهارت و تخصص کارگران در بخش های کشاورزی، صنعتی و تولیدی تاکید فرمودند. هم اکنون موضوع افزایش سطح مهارت کارگران در قانون کار دیده شده و سازمانی به نام آموزش فنی و حرفه ای نیز وجود دارد ولی باید فرمایش ایشان را به دقت مورد توجه قرار بدهیم و کارگری که نیاز است در زمینه کاری خود دانش و مهارت بیاموزد آموزش دهیم.

وی اظهار داشت: نباید کارگر را الزام نماییم که حتما یک مقطعی در نظام آموزش و پرورش تحصیل کند بلکه باید دانش فنی وحرفه ای بیاموزد. جوانی که پدرش تولیدکننده، کشاورز یا کارگر بوده بخواهیم کار او را ادامه بدهد سخت می پذیرد، چون پس از آن که دیپلم گرفت وسوسه می شود که به دانشگاه برود و درآنجا چندین سال زحمت می کشد ولی بیکار بیرون می آید چون تحصیلکرده لیسانس یا فوق لیسانس شده ولی مهارت لازم برای ورود به بازار را پیدا نکرده و حاضر نیست کار تولید را انجام بدهد یا کشاورزی کند.

تغییر نگاه به رشته های فنی و حرفه ای و مهارت آموزی

ابوی اشاره کرد: اگر می خواهیم کشور به مفهوم واقعی رشد کند و فرمایشات رهبر معظم انقلاب تحقق یابد، سازمان آموزش فنی و حرفه ای باید تقویت شود. جوانان می توانند تا مقطعی تحصیلات خودرا در نظام آموزش و پرورش دنبال کنند و بعد از آن وارد هنرستان یا فنی و حرفه ای شوند. مثلا اگر کارگری در حوزه حمل و نقل یا رانندگی مشغول کار است او را با بهره گیری از تکنیک ها و استاندارد ماشین های جدید به روز نماییم.

این مقام مسئول کارگری در آخر اظهار داشت: متاسفانه برخی نگاه ها در یکسری از سازمانها و نهادها نسبت به مدرک فنی و حرفه ای وجود دارد که افراد با مدرک مهارتی را به کار نمی گیرند در صورتیکه این دوگانگی و نگاه به رشته های فنی و حرفه ای باید تغییر کند تا انگیزه افراد از بین نرود.

منبع:

1400/02/16
18:11:13
5.0 / 5
1280
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , صنعت , صنعتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لباس نو