نظرسنجی كیتكونیوز نشان داد

خوشبینی بازار به افزایش قیمت طلا در هفته جاری

خوشبینی بازار به افزایش قیمت طلا در هفته جاری

لباس نو: نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد عصبانیت جای خودرا به آسودگی خیال داده و مفسرین وال استریت و سرمایه گذاران غیرحرفه ای به افزایش قیمت طلا در معاملات هفته جاری خوش بین شده اند.به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، احساسات مثبت در بازار فلزات پرارزش روز پنج شنبه بعد از اینکه قیمت اونس طلا برای اولین بار از فوریه به بالای مرز ۱۸۰۰ دلار صعود کرد، تغییر جهت اساسی پیدا کرد. خیلی از تحلیل گران گفتند شکسته شدن کوبنده مرز ۱۸۰۰ دلار که به یک سطح مقاومتی دشوار تبدیل گشته بود، ثابت کرد نیروی صعودی جدیدی در بازار طلا بوجود آمده که می تواند قیمتها را تا مرز ۱۸۵۰ دلار ببرد.

طلا روز جمعه هم بعد از اینکه سرمایه گذاران به آمار ضعیفتر از حد مطلوب اشتغال ماهانه آمریکا واکنش نشان دادند، شاهد موج جدیدی از افزایش قیمت بود. گزارش وزارت کار آمریکا نشان داد اقتصاد این کشور در آوریل ۲۶۶ هزار شغل جدید بوجود آورده است در حالیکه اقتصاددانان انتظار داشتند آمار رشد حدود یک میلیون شغل را نشان دهد. این دومین اختلاف فاحش بین برآورد اقتصاددانان و آمار واقعی است.

اگرچه طلا بالاخره اندکی نیروی صعودی پیدا کرده اما اوضاع کاملا مشخص نمی باشد. برخی از تحلیل گران می گویند این فلز پرارزش امکان دارد در فاصله بین ۱۸۳۰ تا ۱۸۵۰ دلار با مقاومت شدیدی روبرو شود.

بیل باروش، رئیس شرکت بلو لاین فیوچرز روز پنج شنبه در مصاحبه با کیتکونیوز گفته بود باآنکه وی به روند افزایشی طلا خوش بین است اما این فلز پرارزش باید نیروی صعودی قابل توجهی پیدا کند تا به بالای ۱۸۵۰ دلار صعود کند.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیل گران وال استریت، ۱۶ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۱۴ نفر معادل ۸۸ درصد به افزایش قیمت طلا و دو نفر معادل ۱۳ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند. در نظرسنجی هفته جاری هیچ نظر خنثی وجود نداشت.

در این بین، مجموعا ۱۴۸۵ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران خُرد شرکت کردند که از میان آنها، ۱۱۲۲ نفر معادل ۷۶ درصد به افزایش قیمت و ۲۰۳ نفر معادل ۱۴ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند در حالیکه ۱۶۰ نفر معادل ۱۱ درصد نظر خنثی داشتند.

خوش بینی به افزایش قیمت طلا در بین تحلیل گران وال استریت به دنبال بهترین رشد هفتگی طلا از اوایل نوامبر به این طرف تجدید شد. بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا با ۱۵ دلار و ۶۰ سنت معادل ۰.۹ درصد افزایش، در ۱۸۳۱ دلار و ۳۰ سنت بسته شد. بهای طلا در اواسط معاملات جمعه تا مرز ۱۸۴۴ دلار و ۴۰ سنت پیش رفته بود. طلا برای کل هفته ۳.۲ درصد افزایش قیمت ثبت نمود که بزرگترین افزایش هفتگی از هفته منتهی به ۲۹ اکتبر بود.

اوله هانسن، مدیر استراتژی کالا در ساکسو بانک به کیتکونیوز اظهار داشت: به علت آمار اشتغال مأیوس کننده، صحبت اخیر بانک مرکزی آمریکا درباره احتمال تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه تا آخر سال کاملا از بحث خارج است. ایشان در ادامه اضافه کرد: قیمت طلا امکان دارد با کاهش بازده اوراق قرضه و وادار شدن برخی سرمایه گذاران به پوشش معاملات خرید سفته ای خود، به روند صعودی ادامه دهد.

اگرچه طلا از بازه معاملات اخیرش خارج شده اما هانسن انتظار ندارد شاهد نیروی صعودی قابل توجهی باشد مگر این که قیمت طلا بالای ۱۸۵۰ دلار را بشکند. وی به کیتکونیوز اظهار داشت: طلا حرکت مهمی انجام داده اما همچنان در وضعیت نزولی قرار دارد. با این وجود با عنایت به شکسته شدن مرز ۱۸۰۰ دلار به دورنمای کوتاه مدت این فلز پرارزش خوش بین است.

آدریان دی، رئیس شرکت مدیریت دارایی آدریان دی اظهار نمود: باآنکه قیمت طلا در یک مسیر مستقیم حرکت نمی کند اما بازار به خوبی حمایت شده چونکه دولت آمریکا همچنان به پیشنهادهای هزینه عظیم ادامه می دهد.

دارین نیوسام، رئیس شرکت دارین نیوسام آنالایز پیش بینی نمود اگر قیمت طلا به بالای ۱۸۴۲ دلار و ۹۰ سنت برسد، هدف بعدی ۱۸۹۴ دلار خواهد بود.

با این حال همه تحلیل گران به افزایش قیمت طلا خوش بین نیستند چونکه قیمتهای بالاتر سبب ایجاد فشارهای فروش می شود بخصوص که روند احیای اقتصاد آمریکا از رکود ناشی از شیوع پاندمی کووید ۱۹ ادامه دارد. مارک چندلر، مدیرکل شرکت بانوک برن گلوبال فارکس یکی از کسانی بود که در نظرسنجی هفته جاری نظر مخالفی داشت و به کیتکونیوز اظهار داشت: ۱۸۵۰ دلار می تواند به سطح مقاومتی شدیدی تبدیل گردد.

منبع:

1400/02/18
10:24:22
5.0 / 5
988
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , خرید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لباس نو