مسكن ملی فرزندخوانده دولت بعد می شود

مسكن ملی فرزندخوانده دولت بعد می شود

پروژه اقدام ملی مسکن که قرار بود دو ساله به پایان برسد بعد از گذشت ۲۰ ماه به پیشرفت حدود ۲۵ درصد رسیده و بطور قطع ادامه ی آن به دولت سیزدهم واگذار می شود.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، اواسط سال ۱۳۹۸ طرح ۴۰۰ هزار واحدی اقدام ملی مسکن در حالی کلنگ خورد که وزارت راه و شهرسازی وعده داد دو ساله این پروژه را به اتمام می رساند. بگذریم از اینکه طرح در بعضی نقاط ماهها پیش از آن شروع شده بود. اما آنچه تا کنون در مقام عمل رخ داده افتتاح ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد بوده و خبر آمده که مقرر است ۱۰ هزار واحد دیگر بزودی بهره برداری شود. این در شرایطی است که کمتر از سه ماه به پایان کار دولت دوازدهم (۱۲ مردادماه) باقی مانده و پروژه ۲۵ درصد پیشرفت کرده است.
تجربه مسکن مهر در حال تکرار
ظاهرا همه چیز برای تحویل نصفه و نیمه طرح اقدام ملی مسکن به دولت بعد مهیاست. در واقع همان کاری که دولتهای نهم و دهم در پروژه ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی مسکن مهر انجام دادند و آنرا بعد از شش سال با ۳۱ درصد پیشرفت به دولت روحانی محول کردند، درباره مسکن ملی در حال وقوع است.
وزیر راه و شهرسازی به تازگی گفته که پروژه های مسکن ملی باید حداکثر ۱۸ ماه تا دو سال طول بکشد و نباید از این زمان بندی تجاوز کند. البته محمد اسلامی طرحها را مجزا در نظر گرفته و برای هر طرح، دو سال زمان تعیین کرده است. یعنی بعد از کلنگ زنی، هر پروژه نهایتا باید دو ساله به پایان برسد. هرچند در زمان اجرای طرح، صحبتها این گونه بیان نمی شد و مسؤلان طوری وعده می دادند که مقرر است تمامی ۴۰۰ هزار واحد تا سال ۱۴۰۰ تکمیل شود.
به هر ترتیب ۵۳۰ هزار واحد مسکن ملی که تا کنون به مرحله اجرا رسیده باید حداکثر تا دو سال آینده تمام شود. این در شرایطی است که بعد از واگذاری طرح به دولتهای بعد مشخص نیست چه شرایطی پیش بیاید و چگونه با پروژه مسکن ملی رفتار شود.
البته مسؤلان وزارت راه و شهرسازی بارها اعلام نموده اند که طرح اقدام ملی مسکن به یارانه های دولتی وابستگی ندارد که دولتها نخواهند زیر بار اجرای آن بروند؛ چون که تسهیلات ۱۸ درصدی آنرا بانک پرداخت می کند و دولت مکلف است زمین ارزانقیمت در اختیار متولیان مستقیم و کارگزاران غیرمستقیم آن قرار دهد.
قیمت مسکن ملی در هاله ای از ابهام
برآوردها از قیمت مسکن ملی هم به علت نبود ثبات اقتصادی، دائما طی ۲۰ ماه گذشته تغییر نمود. اوایل بیان می شد که هر متر مسکن ملی ۲ تا ۳ میلیون تومان است. سپس پاییز سال قبل بر مبنای برآورد سازمان برنامه و بودجه از پروژه های دولتی اعلام گردید که هر متر مسکن ملی نباید با قیمتی فراتر از ۲.۷ میلیون تومان به پیمانکاران واگذار شود؛ در حالیکه همان از آغاز اجرای طرح در سال ۱۳۹۸ همواره سازندگان اعلام نمودند که با عنایت به هزینه های ساخت، اجرای پروژه با قیمتهای ۲ تا ۳ میلیون تومان امکان پذیر نیست و کمتر سازنده ای حاضر شد زیر بار این پروژه برود. نهایتا بعد از حدود ۲۰ ماه اتلاف وقت طبق برآورد سازمان برنامه و بودجه از پروژه های عمرانی، قیمت هر متر مسکن ملی با رشد حدود ۸۰ درصد به حدود ۵ میلیون تومان در هر متر مربع رسید؛ آن هم به صورت علی الحساب و معلوم نیست با عنایت به نوسان نرخ مصالح ساختمانی در آینده واحدها با چه قیمتی به دست متقاضیان برسد.
از این طرف، عمده متقاضیان مسکن ملی که بنا به قول مسؤلان، اقشار متوسط هستند توانایی پرداخت آورده را ندارند و نسبت تعداد واریزی ها به تعداد پروژه ۲۸ درصد است. رقم آورده اولیه ۴۰ میلیون تومان تعیین شده و گفته می شود هر چهار تا پنج ماه متقاضیان باید ۴۰ میلیون تومان بپردازند تا به ۲۰۰ میلیون تومان برسد. ۱۰۰ میلیون تومان هم تسهیلات بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد است.
تا کنون ۸۴۴۲ مسکن ملی به مرحله انعقاد قرارداد رسیده است
از کل ۵۳۰ هزار واحد اقدام ملی مسکن که در مرحله اجرا قرار دارد تا روز ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۰ تعداد ۲۱۳ هزار و ۱۰۱ متقاضی برای مسکن ملی افتتاح حساب و از این تعداد ۱۵۰ هزار و ۳۳۸ نفر وجوه اولیه را واریز کردند که معادل ۶۷۹۰ میلیارد تومان است. از میزان وجوه واریز شده متقاضیان به حساب بانک ۱۲۰۶ میلیارد تومان به پروژه ها تزریق شده و مابقی در حساب بانک است و به مرور به پروژه ها تزریق می شود. ۱۰۶ پروژه قراردادشان قطعی شده که تعداد واحدهای آن ۸۴۴۲ واحد است. همینطور ۷۵ پروژه به تعداد ۳۳۸۲ واحد هم در دفتر خانه آماده افتتاح حساب است.
با عنایت به این آمار تا کنون فقط ۸۴۴۲ واحد مسکن ملی به مرحله انعقاد قرارداد رسیده اند. اینکه آیا می شود تا کمتر از دو سال آینده ۵۳۰ هزار واحد که تعدادشان روز به روز در حال افزایش می باشد را با ۳۰۰ میلیون تومان به پایان رساند خدا عالم است اما از قدیم گفته اند سالی که نکوست از بهارش پیداست.
منبع:

1400/02/21
10:45:51
5.0 / 5
1723
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لباس نو