طبق طرح ارتقای اسناد رسمی انجام می شود

تبدیل قولنامه مسكن به سند رسمی

تبدیل قولنامه مسكن به سند رسمی

به گزارش لباس نو در طرح ارتقای اسناد رسمی که در مجلس مطرح است، سامانه ای پیشبینی شده که تمام کسانی که سند عادی دارند، این سند را در آن ثبت و مهلتی داده می شود تا سند را به سند رسمی تبدیل کنند. بر این اساس باید نقل و انتقالات در مورد املاک دارای سابقه ثبتی، به باعث سند رسمی صورت گیرد.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، اواخر فروردین ماه سال جاری، ذیل طرح جهش تولید مسکن از جانب مجلس شورای اسلامی دو گام مهم در جهت برچیده شدن قولنامه های دستی و اسناد غیررسمی معاملات مسکن برداشته شد که یکی انتقال سامانه املاک و مستغلات از وزارت صمت به وزارت راه و شهرسازی و دیگری الزامی کردن ثبت کد رهگیری در معاملات بود.
اوایل اردیبهشت ماه سال جاری هم محمود محمودزاده - معاون وزیر راه و شهرسازی از برنامه ای اطلاع داد که طبق آن تمامی نقل و انتقالات حوزه مسکن بر پایه اسناد رسمی باشد.
مصطفی قلی خسروی - رئیس اتحادیه مشاوران املاک هم به همکاری اتحادیه املاک با قوه قضاییه درمورد برخورد با مشاورانی که کد رهگیری را صادر نمی کنند اشاره نمود. بر این اساس باید تمامی معاملات در سامانه املاک و مستغلات ثبت گردد و قولنامه های سه رنگ بی اعتبار خواهد شد
در این خصوص به تازگی رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ به سئوالی در مورد اسناد عادی و رسمی ضمن اشاره به تأثیر ثبت رسمی در آرامش افراد جامعه، گفته است: در سند تحول قوه قضاییه بخش در ارتباط با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به طرح کاداستر و اعتبار اسناد رسمی اشاره شده است که اگر این دو در کنار هم به نتیجه برسند بخش اعظمی از پرونده هایی که حالا در دستگاه قضایی، تشکیل نخواهد شد.
ذبیح الله خداییان ضمن اشاره به استعلام از راه سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در زمینه تصدیق اسناد رسمی، افزود: با رفتن به سایت سازمان و وارد کردن موارد لازم، سند رسمی به نمایش گذشته می شود و این مورد کمک می نماید تا با اسناد جعلی معامله صورت نگیرد، اما در ارتباط با سند عادی این استعلام امکانپذیر نیست.
عضو شورایعالی قوه قضاییه اضافه کرد: در طرح ارتقای اسناد رسمی که در مجلس مطرح است، سامانه ای پیشبینی شده که تمام کسانی که سند عادی دارند این سند را در آن ثبت نمایند و مهلتی داده می شود تا سند را به سند رسمی تبدیل کند و بر این اساس باید نقل و انتقالات در مورد املاک دارای سابقه ثبتی، به باعث سند رسمی صورت گیرد.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خاطرنشان کرد: بنگاه های معاملات ملکی هم باید پس از به نتیجه رساندن معامله، پیش نویس آنرا در سامانه ای که طراحی خواهد شد ثبت کنند و از این طریق دفاتر سند رسمی را صادر می کنند تا جلوی سوءاستفاده ها گرفته شود.
خداییان تصریح کرد: اگر طرح کاداستر و اجبار اسناد رسمی به نتیجه برسد خیلی از مشکلاتی که در زمینه زمین و مسکن وجود دارد، حل خواهد شد.1400/02/31
22:59:47
5.0 / 5
996
تگهای خبر: تولید , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لباس نو