ذبح صنعت دامپروری زیر تیغ مشكلات

ذبح صنعت دامپروری زیر تیغ مشكلات

لباس نو: چهارمحال و بختیاری صنعت دامپروری در چند سال اخیر با مشکلات بسیار جدی در بحث تامین نهاده، گرانی علوفه، کسادی بازار و... مواجه گردید، خشکسالی ناشی از کاهش بارش در سال زراعی جاری این صنعت را نیز تحت تاثیر تبعات منفی خود قرار داده است، نگهداری دام برای دامداران در وضعیت فعلی مقرون به صرفه نیست و این مسئله دام های مولد را در صف کشتار قرار داده است.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، وضعیت دامداری ها باوجود این مشکلات ریز و درشت مطلوب نمی باشد و امکان دارد در آینده ای نه چندان دور اگر چاره ای برای رفع مشکلات فعالان این حوزه اندیشیده نشود، این واحدها نیز در صف تعطیلی و ورشکستگی قرار بگیرند و در نهایت این مسئله منجر به بیکاری کارگران شاغل در این واحدها شود.
لبنیات و گوشت قرمز یکی از نیازهای ضروری در سبد کالای خانوارها به حساب می آید، افزایش قیمت و کمبود این محصول در بازار می تواند سبد تغذیه ای خانوارها را با مشکلات جدی مواجه کند، تعطیلی هر دامداری مساوی با کاهش تولید و در نهایت کمبود گوشت و لبنیات در بازار است.
چهارمحال و بختیاری یکی از قطب های دامپروری در کشور است، اما این روزها دامداران و واحدهای دامداری حال خوشی ندارند، گلایه های این قشر سر به فلک کشیده است، اما انگار گوش شنوایی برای شنیدن مطالبات این قشر وجود ندارد یا این که مسئولان کشوری و استانی برنامه چندانی برای پشتیبانی از این قشر ندارند.
دامداران در دام مشکلات
محمود علایی یکی از مدیران عامل مجموعه دامداری در چهارمحال و بختیاری درباب مشکلات دامداری های استان در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: عمده واحدهای دامداری فعال در این استان کوچک و متوسط هستند و تنها یک واحد دامداری بزرگ در استان وجود دارد، معمولا هزینه های تولید در این دامداری ها بسیار بالاتر از دامداری های بزرگ است.
وی افزود: به دلیل کوچک بودن واحد دامداری، دامداران برای برآورده کردن احتیاجات خود مجبور هستند که هزینه های بیش تری را پرداخت کنند، برای اینکه سرمایه آنها نیز محدود است، همین طور تعداد کارگری که در واحدهای کوچک به کارگیری می شود به نسبت واحدهای بزرگ زیاد است و این مسئله قیمت تمام شده محصول را نیز بالا می برد.
علایی ضمن اشاره به این که دام های موجود در دامداری های کوچک معمولا راندمان پایین تری نسبت به دام های واحدهای بزرگ دارند، تصریح کرد: متوسط شیر تولیدی هر راس دام در واحدهای کوچک روزانه نزدیک به ۳۲ کیلوگرم است، اما در دامداری های بزرگ هر دام حدود ۴۲ کیلوگرم شیر تولید می کند.
این مدیرعامل واحد دامداری بیان کرد: دولت حدود ۶۰ درصد نهاده موردنیاز دامداری ها را با قیمت مصوب در اختیار آنها قرار می دهد، خوشبختانه وضعیت تخصیص نهاده نسبت به گذشته بهتر شده است، اما بحث خشکسالی سبب افزایش قیمت علوفه و کاه گندم و جو شده است، برای مثال کاه پارسال با قیمت ۸۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم به فروش می رسید، اما حالا قیمت آن حدود سه برابر شده است و با قیمت حداقل ۲۵۰۰ تومان عرضه می شود.
وی با اشاره به اینکه قیمت شیر باوجود افزایش قیمت نهاده و علوفه افزایش چندانی پیدا نکرده است، اظهار داشت: اگر روند افزایش قیمت علوفه و کمبود نهاده دامی ادامه پیدا کند، دامداران مجبور می شوند دام مولد خودرا کشتار کنند، این مسئله موجب کاهش تولید لبنیات و گوشت در کشور خواهد شد و اشتغال پایداری که بوسیله این دامداری های برای روستائیان ایجاد شده، از بین خواهد رفت.
علایی آزادسازی صادرات محصولات لبنی مانند شیر و کره را راهی برای حمایت دولت از دامداران عنوان نمود و اضافه کرد: این مسئله معضل شیر خام را نیز حل می کند، همین طور نیاز است که تعرفه صادرات برای پودر شیر نیز حذف شود، هم اکنون تعرفه آن حدود ۱۶ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم است.
این دامدار اشاره کرد: هم اکنون کاهش بارندگی سبب کاهش تولید یونجه و ذرت علوفه ای در کشور شده است، بدین سبب دولت می تواند با واردات علوفه و یونجه خشک آب مجازی در کشور تولید نماید و مشکلات دامداران را نیز برای تامین علوفه موردنیاز برطرف کند، همین طور این کار موجب افزایش تولید شیر و گوشت در کشور خواهد شد.
کمبود و گرانی علوفه و نهاده، دام ها را روانه کشتارگاه می کند
محسن رضایی مدیرعامل یکی دیگر از مجموعه های دامپروری در چهارمحال و بختیاری در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به وضعیت فعلی دامداری های استان، اظهار نمود: دولت در سالیان گذشته برای بحث تولید گوشت و لبنیات بر روی مجموعه های دامداری در کشور سرمایه گزاری نموده است و با حمایت های انجام شده صنعت دامپروری به جایگاه فعلی خود رسید، امروز ایران یکی از صادرکنندگان دام به کشورهای خارجی است.
وی اضافه کرد: متاسفانه بی تدبیری های اخیر، کمبود نهاده، گرانی علوفه و.... صنعت دامپرروی را در کشور و بالتبع آن در چهارمحال و بختیاری با مشکلات بسیاری روبرو کرده است، اگر برای بهبود شرایط دامداران چاره ای اندیشیده نشود، در آینده باید نیاز کشور به گوشت قرمز و شیر از خارج از کشور تامین گردد.
رضایی با اشاره به اینکه در وضعیت فعلی نگهداری دام در دامپروری ها برای دامداران مقرون به صرفه نیست، اظهار داشت: دامداران، گاو شیرده خودرا به کشتارگاه می دهند، دولت حمایت هایی را در بحث تامین نهاده دارد، اما این حمایت ها کافی نیست، قیمت علوفه تولیدی در کشور سر به فلک کشیده است.
این دامدار در ادامه با اشاره به اینکه دلالان در بحث توزیع نهاده های دامی در کشور اختلال ایجاد می کنند، عنوان کرد: متاسفانه نهاده هایی که با ارز دولتی وارد کشور می شوند، توسط دلالان در بازار آزاد به فروش می رسد، گوشت و شیر تولیدی از دامداران با قیمت پایینی خریداری و توسط واسطه ها با چند برابر قیمت در بازار عرضه می شود.
وی افزود: شیر تولیدی در دامداری ها توسط کارخانجات با قیمت پایین خریداری می شود و هزینه آن بعد از گذشت چند ماه پرداخت می شود، در حالی که قیمت لبنیات تولیدی در این واحدها روزانه تغییر می کند، عموما در این پروسه سود چندانی عاید تولیدکننده نمی گردد و واسطه ها سود می برند.
رضایی اشاره کرد: برای قطع دست واسطه ها و نظارت بر قیمت گذاری لبنیات و گوشت باید نهادهای نظارتی وارد عرضه شوند و اجازه ندهند دامدار متضرر شود.
کمبود علوفه مشهود است/ علوفه وارد خواهد شد
یحیی حسین پور مدیرکل امور عشایر چهارمحال و بختیاری ضمن اشاره به این که خشکسالی موجب افزایش قیمت علوفه شده است، اظهار نمود: کمبود علوفه در مراتع مشهود است، بدین سبب سازمان امور عشایر برای تامین علوفه از خارج از کشور برنامه دارد تا عشایر و دامداران با مشکل مواجه نشوند.
وی بیان کرد: مراتع ضعیف شده اند، تغذیه نامناسب دام موجب ایجاد بیماری در آنها و کاهش تولید لبنیات و گوشت قرمز خواهد شد، باید علوفه یارانه ای تامین و در اختیار دامدار قرار بگیرد.
حسین پور با اشاره به اینکه طبق برآورد انجام شده در بحث عشایری یک میلیون و ۵۰۰ هزار رأس دام در چهارمحال و بختیاری داریم، اظهار نمود: عشایر ۲۰ درصد گوشت استان، ۳۵ درصد مواداولیه صنایع تبدیلی و ۳۷ هزار تن شیر و لبنیات تولید می کنند.
مدیرکل امور عشایر چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه برای پشتیبانی از دامداران خرید تضمینی دام مازاد عشایر در دستور کار قرار گرفته است، توضیح داد: قرار شد یک میلیون رأس دام عشایر با قیمت ۴۵ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم در کشور خریداری شود.
دولت برای پشتیبانی از دامداران برنامه دارد
سام مردانی معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه کمبود نهاده، خشکسالی و افزایش قیمت علوفه از عمده مشکلات دامداران در وضعیت فعلی است، اظهار نمود: با کاهش بارش در سال زراعی جاری افزایش مجدد قیمت علوفه دور از انتظار نیست.
وی افزود: افزایش هزینه های بیمه، دارو، کارگر، آب و برق نیز سبب ایجاد نارضایتی در میان دامداران شده است و همین طور بالتبع آن قیمت تمام شده محصول لبنیات و گوشت قرمز نیز بالا می رود، قیمت گذاری فعلی شیر و لبنیات سبب می شود، تولید حاشیه سود چندانی برای دامدار نداشته باشد و آنها گرفتار ضرر و زیان شوند.
مردانی اضافه کرد: وقتی تولید برای دامدار سود نداشته باشد، تقاضا برای کشتار دام در کشتارگاه بالا می رود، عرضه زیاد گوشت قرمز در بازار سبب کاهش مقطعی قیمت گوشت خواهد شد، اما بعد از کاهش عرضه باردیگر قیمت بالا می رود.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه قرار شد برای پشتیبانی از دامداران و تعدیل قیمت در بازار دام مازاد از دامداران توسط پشتیبانی امور دام خریداری و ذخیره سازی شود، عنوان کرد: سپس این گوشت در مواقع کمبود در بازار عرضه می شود.
وی بیان کرد: وزارت جهادکشاورزی برای پشتیبانی از دامداران پرداخت تسهیلات برای خرید علوفه و نهاده در وضعیت فعلی را در دستور کار قرار داده، همین طور اعتباری برای امهال تسهیلات دریافتی پیشنهاد شده است تا شرایط فعلی بتوانند مقاومت کنند، بیشتر دامداران در وضعیت فعلی گرفتار لطمه شده اند.
منبع:

1400/03/01
10:13:12
5.0 / 5
1181
تگهای خبر: اشتغال , تولید , خرید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لباس نو