معاون رئیس جمهور:

كشور را میتوان با هزینه كمتری اداره كرد

كشور را میتوان با هزینه كمتری اداره كرد

لباس نو: رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور اظهار داشت: میتوان کشور را با هزینه‌ی کمتری اداره کرد و به نتایج بهتری رسید.به گزارش لباس نو به نقل از سازمان اداری و استخدامی کشور، جمشید انصاری با گرامی داشت روز ملی بهره وری ضمن اشاره به این مورد که «کشور گران اداره می شود» خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است میتوان کشور را با هزینه کمتری از آن چه اداره می نماییم، اداره کرد و به نتایج بهتری رسید. طبعاً بخشی از این گران اداره شدن کشور برمی گردد به پایین بودن بهره وری؛ یعنی اگر ما رشد اقتصادی را برآیند سرمایه گذاری و ارتقای بهره وری بدانیم، به نظر می آید فارغ از اینکه آیا سرمایه گذاری در کشور ما کافی و به اندازه است یا نیست، همان حدی که انجام می شود هم سرمایه گذاری گرانی است و دستیابی به تولید کالا و عرضه خدمات به مردم با هزینه خیلی بیشتر از آنچه منطقی است صورت می گیرد.
وی افزود: در کشور ما به علت امکان دستیابی به رانت، فضای غیر رقابتی تولید و عرضه کالا و خدمت به صورت انحصاری مسیر ساده تری را میتوان با سرمایه گذاری طی کرد تا ارتقای بهره وری که زحمت و تلاش بیشتری را لازم دارد.
معاون رئیس جمهور ضمن اشاره به روز ملی بهره وری و بهینه سازی مصرف، اظهار داشت: این که در نامگذاری این روز ملی در کنار بهره وری بهینه سازی مصرف را مورد توجه قرار داده اند به این مفهوم است که در این جا هم باز از مردم توقع می رود که در جهت ارتقای بهره وری تلاش کنند و با کم کردن و بهینه کردن مصرف خودشان کمک کنند به ارتقای بهره وری اقتصاد ملی اما چندان از تولیدکننده، بنگاه تولیدی و دستگاه اجرایی عرضه دهنده خدمت و کالا توقع بهینه سازی و کاهش هزینه های تولید مطرح نیست. من فکر می کنم مردم ما ذاتاً و اساساً صرفه جو و مقتصد هستند و در کمتر جایی از دنیا مردم به تا این حد در مصرف خود مراعات می کنند و در واقع آنچه مشکل اقتصاد ملی است بالا بودن هزینه های تولید و پایین بودن بهره وری و در نتیجه گران بودن کالا و خدمت برای مصرف کننده است.
انصاری تاکید کرد: به نظر می آید راهبرد و مسیری که همکاران ما در سازمان ملی بهره وری برگزیده اند، بتواند خیلی از کاستی ها و نواقصی که در گذشته وجود داشته است را جبران کند و ما به سمتی برویم که برای بخش های اقتصادی کشور اسناد ارتقا بهره وری بخشی تنظیم نماییم و دستگاههای متولی بخش را ملزم نماییم تا درون خودشان به ارتقای بهره وری دستگاههای راهبری کننده بخش ها توجه اولیه داشته باشند و پس از بخش توقع ارتقای بهره وری داشته باشیم.
وی شکل گیری کمیته های بهره وری در دستگاههای متولی بخش و جا افتادن بهره وری بعنوان مفهومی مهم و کلیدی را قدمی مهم و مسیری متفاوت در امر ارتقای بهره وری دانست و تاکید کرد: باید تلاش نماییم در ادامه مسیر رویکرد را از مصرف کننده به سمت تولیدکننده ببریم تا کسی که کالا تولید می کند یا خدمتی عرضه می دهد در نقطه توجه ارتقای بهره وری و کاهش هزینه ها قرار بگیرد.
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور افزود: این مسیر اگر ادامه پیدا کند، راه مبارکی است و می تواند به نتایج خوبی برسد. سازمان ملی بهره وری ایران باید تلاش کند برای دستگاههای متولی بخش این مورد را جا بیندازد که ارتقای بهره وری در بخش امری مهم و یکی از مهم ترین موضوعات در برنامه ریزی توسعه بخش است.
وی ابراز امیدواری کرد این مسیر در دولت بعد هم با قوت ادامه پیدا کند تا شاهد کاهش هزینه ها و بهبود رشد اقتصادی و تاثیر ارتقا بهره وری در آن باشیم.


منبع:

1400/03/03
10:22:27
5.0 / 5
816
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لباس نو