حسین صمصامی:

تأثیر مخرب رشد نقدینگی در كشور، كمتر از حمله و تهدید داعش نیست

تأثیر مخرب رشد نقدینگی در كشور، كمتر از حمله و تهدید داعش نیست

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد اظهار داشت: اثرات منفی رشد نقدینگی، کمتر از حمله و تهدید داعش نیست؛ چون معیشت مردم را هدف قرار داده و در حال از بین بردن سرمایه اجتماعی نظام است.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، سرپرست اسبق وزارت اقتصاد و دارایی در برنامه تلویزیونی «سلام تهران» که امروز از شبکه پنج سیما پخش گردید، با اشاره به این که نقدینگی و رشد آن عامل اصلی مشکلات اقتصادی می باشد، تصریح کرد: عامل اصلی مشکلات اقتصادی و معیشتی موجود، نقدینگی و رشد بی رویه آنست. اثرات منفی رشد نقدینگی، کمتر از حمله و تهدید داعش نیست؛ چون معیشت مردم را هدف قرار داده و در حال از بین بردن سرمایه اجتماعی نظام است.
حسین صمصامی درباب عملکرد بانک ها و تأثیر آن در رشد نقدینگی اظهار داشت: رشد نقدینگی معلول ساختارها و سیاست های غلط موجود در اقتصاد است. نقدینگی از سال ۹۷ تا کنون بیش از ۲ برابر شده و از ۲۰ درصد به ۴۰ درصد رسیده است. یکی از عوامل اصلی این رشد، عملکرد بانک ها در عرصه اقتصادیست. سال قبل بانک مرکزی اعلام نمود نظام بانکی کشور حدود ۱، ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یعنی حدود ۳ برابر بودجه عمومی دولت، تسهیلات و وام دادند. این در حالیست که در سال قبل برمبنای آمار اعلامی مرکز آمار، رشد اقتصادی منفی یک درصد و سرمایه گذاری منفی ۳.۲ درصد بوده است.
وی با اشاره به تأثیر نقدینگی در بورس اشاره کرد: در بورس نقدینگی رشد نمی کند اما در ساختار بورس قرار گرفته و با سودآوری بیشتر در کوتاه مدت سبب می شود که بانک ها بیشتر وام بپردازند. طبق آمار بانک مرکزی در سال قبل بانک ها، بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بابت تسهیلات کرونا و کارگزاری های بورس دادند. به این معنا که بخش قابل توجهی از منابعی که وارد بازار سرمایه شده، از منابع بانک ها بوده است.
صمصامی درباب سیاست های غلط بانک مرکزی و تأثیر مخرب آن بر رشد نقدینگی اشاره کرد: یکی دیگر از دلیلهای رشد نقدینگی، سیاست های ارزی بانک مرکزی در سالهای اخیر است که بزرگترین خیانت به سفره محرومان و بزرگ تر خدمت ثروت اغنیا را باعث شده است. مکانیزم قیمت گذاری ارز که بانک مرکزی به آن استناد می کند عمدتا برمبنای مکانیزم بازار است. بازار دو طرف عرضه و تقاضا دارد. عرضه اصلی ارز، در اختیار بانک مرکزی است. در طرف تقاضا کسانی که ارز را خریداری می کنند سفته بازان یا دلالان هستند. دسته دیگر فرار سرمایه هست به این صورت که افراد خانه خودرا می فروشند و قصد خروج ارز از کشور را دارند بعنوان مثال اعلام شده بالاترین خرید مستغلات در ترکیه توسط ایرانیان اتفاق می افتد.
سرپرست اسبق وزارت اقتصاد و دارایی با اشاره به این که متولی اصلی قیمت گذاری ارز بانک مرکزی است، عنوان کرد: بانک مرکزی متولی اصلی قیمت گذاری ارز است. قیمت اصلی توسط بانک تعیین شده سپس صرافی بانک ملی آنرا به سایر صرافی ها ابلاغ می کند. این که بانک مرکزی می گوید قیمت ارز در اختیار ما نیست، بهانه است. استدلال شان هم این است که در وضعیت موجود باتوجه به کمبود منابع ارزی باید برای جبران نرخ ارز را بالا ببریم که این اقدام، اشتباه است. در شرایطی که کشور با جنگ اقتصادی مواجه می باشد، نباید ارز، آزاد گذاشته شود که دلال و سفته باز بخرد، فرار سرمایه اتفاق بیفتد و یا قاچاقچی ارز خودرا تامین بکند. بانک مرکزی به بهانه کنترل نرخ ارز ۳۰ میلیارد دلار در بازار تزریق کرد که نتیجه ای جز افزایش نرخ ارز، فرار سرمایه و به هدر رفتن منابع ارزی نداشت.
وی در ادامه پیرامون تامین مالی دولت بوسیله بورس، اشاره کرد: این اقدام اگر بصورت موقت در بستر یک بازار منطقی و معقولِ سهام اتفاق بیفتد، اشکالی ندارد اما وقتی دولت بازار را هیجانی می کند؛ موجب می شود در سال قبل شاخص بورس از ۵۰۰ هزار به بالای ۲میلیون برسد. شاخص بدون منطق علمی بالا رفت و یک دفعه فرو ریخت. بخش زیادی از مردم که عمدتا قشر متوسط به پایین بودند و خانه و سرمایه خودرا برای سرمایه گذاری به فروش رسانده بودند، متضرر شدند و این خیانتی در حق مردم بود که با پشتیبانی دولت انجام شد.
صمصامی اضافه کرد: بحث سیاست گذاری ارزی یک مجموعه است. بایستی هم طرف عرضه و هم طرف تقاضا را کنترل کرد. در وضعیت فعلی، صادرکننده کالای خودرا صادر می کند اما ارز را به کشور برنمی گرداند. سازوکار بازگشت آن وجود دارد اما بانک مرکزی بصورت صحیح به آن عمل نمی نماید. بازار ارز تقریباً یله و رهاست. این عامل سفته بازی را در بازار ارز و بورس و خودرو و … به وجود آورده. سفته بازی ها یکی از عوامل مشکل ساز در وضعیت معیشت مردم است. تولید به صرفه نیست چون بازار ارز و مسکن و خودرو و… آزاد گذاشته شده است. در سال قبل حدود ۶۰۰ هزار میلیارد تومان منافعی بوده که در جیب صادرکننده رفته. این منافع از سفره من و شما برداشته شده است.

1400/03/03
20:50:24
5.0 / 5
1449
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لباس نو