ترس از ورشكستگی در بورس های اروپا

ترس از ورشكستگی در بورس های اروپا

به گزارش لباس نو افزایش میزان ورشکستگی در اروپا، سبب ریزش شاخصهای بورسی این منطقه شد.


به گزارش لباس نو به نقل از بلومبرگ، انتشار کرونا کماکان تأثیر زیادی در وضعیت کسب و کارها در سطح اتحادیه اروپا داشته تا جایی که در سه ماهه نخست سال جاری رشد کسب و کارهای جدید تنها ۰.۳ درصد بوده است. از سوی دیگر کاهش مخارج مصرف کنندگان سبب شده تا طی همین مدت میزان ورشکستگی در میان کسب و کارها اروپایی به نسبت سه ماهه قبل آن ۵.۸ درصد بیشتر شود که این رقم طی یک سال گذشته بی سابقه بوده است. رکورد رشد ورشکستگی در اروپا در ارتباط با بهار سال ۲۰۱۵ بوده است.
با وجود افزایش سطح فعالیتهای اقتصادی، میزان فروش خانه های جدید آمریکا در ماه آوریل به ۸۶۳ هزار واحد رسید که این رقم نسبت به ماه قبل آن ۵.۹ درصد کاهش یافته است. این رقم که ۱۲۷ هزار واحد کمتر از پیشبینی های قبلی است، بیشتر از همه متاثر از کاهش ۱۳.۷ درصدی فروش خانه در مناطق شمال شرقی رقم خورده است. نواحی غرب میانه با کاهش ۸.۳ درصدی و جنوبی با کاهش ۷.۹ درصدی در رده های بعدی قرار دارند. میانگین قیمت مسکن هم ۳۷۴ هزار دلار بود.
خیلی از اقتصادهای بزرگ هنوز فاصله بسیاری تا بازگشت به سطوح پیش از کرونا دارند: همان گونه که پیش تر هم انتظار می رفت، روند رو به رشد اقتصاد ژاپن متوقف گردید و بعد از دو رشد فصلی متوالی مثبت، در سه ماهه نخست سال جاری به منفی ۵.۱ درصدرسید. این رشد فصلی که ۷.۴ درصد کمتر از رشد دوره مشابه قبل است، بیشتر از همه به علت رشد منفی ۶.۹ درصدی مخارج دولتی رقم خورد. رشد مخارج مصرف کنندگان ۵.۶ درصد کاهش یافته و مخارج سرمایه ای هم ۰.۷ درصد کمتر شده است.
مدت زمان لازم برای احیای اقتصادی، زمان مناسب برای آخر دادن به سیاست های حمایتی فعلی بانکهای مرکزی در جهان و همینطور چشم انداز تورم و مدیریت نقدینگی اصلی ترین عواملی هستند که هم اکنون روی رفتار معامله گران بورسی تأثیر می گذارند. در نتیجه بهبود کلی تقاضا، میزان صادرات خیلی از کشورها در سه ماهه نخست سال جاری به نسبت سه ماهه پایانی سال قبل بهبود قابل توجهی داشته و این مسئله برای شرکتهای بورسی بزرگ مطلوب بوده است.
در نشست اخیر اعضای کمیته بازار باز بانک مرکزی آمریکا بر ادامه سیاست های محرک فعلی تا زمان مشاهده بهبود قابل توجه شرایط اقتصادی تاکید گردید. آن طور که منابع خبری از مفاد این جلسه گزارش داده اند، امکان تغییر در رویه فعلی و اتخاذ یک رویکرد انقباضی وجود دارد اما با عنایت به تمایل اعضا برای رشد بیشتر اقتصادی انتظار نمی رود این اتفاق در آینده نزدیک رخ دهد و احیانا افزایش نرخ بهره در انتهای سالجاری میلادی یا ابتدای سال آینده اعمال خواهد شد.
رابرت کاپلان- مدیر دفتر منطقه ای بانک مرکزی آمریکا در دالاس- گفته است به شخصه انتظار ندارد زودتر از سال آینده نرخ بهره فعلی تغییر پیدا کند و تصمیم بر حفظ رویکرد فعلی است. به عقیده خیلی از فعالان بازارهای مالی، فدرال رزرو می خواهد قبل از مقابله با افزایش قیمت ها، مسئله رشد اقتصادی و اشتغال زایی را حل کند و بنابراین هم تصمیم گرفته است موقتاً میدان را برای تاخت و تاز تورم باز گذارد.
اقتصادهای بزرگ دنیا کماکان تحت تأثیر کرونا عملکرد بدی دارند: مرکز آمار انگلیس در گزارشی اعلام نمود اقتصاد این کشور در سه ماهه منتهی به مارس به میزان ۱.۵ درصد کوچک شده است که این عملکرد ۰.۴ درصد کمتر از رشد ثبت شده بازه منتهی به ماه قبل بوده است. سال قبل پنجمین اقتصاد بزرگ جهان ۱۰ درصد کوچک شده بود که بدترین عملکرد اقتصاد این کشور طی سه قرن اخیر بوده است. با کاهش محدودیت های کرونایی امید می رود رشد اقتصادی در فصل بعد باردیگر به محدوده مثبت برگردد.
داده های جدید انتشار یافته از بخش خرده فروشی آمریکا نشان داده است که در ماه آوریل رشد این بخش کلیدی اقتصاد امریکا به صفر رسیده که این رشد یک درصد کمتر از رشد مورد انتظار قبلی بوده است. از آنجایی که بخش خرده فروشی حدودا دو سوم کل بار رشد اقتصادی آمریکا را روی دوش می کشد، آمار ضعیف ماه آوریل می تواند یک نشانه اخطار آشکار از کند شدن بیشتر از پیش شتاب رشد اقتصادی این کشور باشد. انتظار می رود اقتصاد آمریکا سال جاری حدود هشت درصد رشد کند.
تابحال بیشتر از ۱۶۸ میلیون و ۸۶۷ هزار و ۷۱۳ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و ۵۰۶ هزار و ۳۴۲ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۶۰۵ هزار و ۳۰۷ نفر، برزیل با ۴۵۲ هزار و ۲۲۴ نفر، هند با ۳۱۵ هزار و ۱۱ نفر، مکزیک با ۲۲۱ هزار و ۹۶۰ نفر و انگلیس با ۱۲۷ هزار و ۷۴۸ نفر بوده است.
جوزف اشتلوتسفوتز - کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه اوپنهایمر اینوستمنتز - اظهار داشت: کم کم در حال بازگشت به سطح اقتصادی پیش از آغاز کرونا هستیم و این یک پیشرفت بزرگ و نشانه ای دلگرم کننده در غلبه بر یکی از جدی ترین بحران های مالی معاصر است. در نیمه دوم سال جاری مطمینا اخبار بهتر بیشتری خواهیم داشت اما بطور قطع روزهای پرنوسان بازارهای مالی تکرار خواهد شد چون که هنوز هیچ کس نسبت به این که بحران به صورت کامل پشت سر گذاشته شده است اطمینان ندارد.
بورس آمریکا
در وال استریت بیشتر شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۰۳ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۲۹۷.۳۷ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۱۹ درصد افزایش تا سطح ۴۱۹۷.۱۴ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۶۲ درصد صعود در سطح ۱۳ هزار و ۷۳۸.۷۱ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۰۴ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۰۲۶.۹۳ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۰.۰۹ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۴۵۰.۷۲ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با عقبگرد ۰.۰۹ درصدی در سطح ۶۳۹۱.۶۰ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۰۲ درصد بالا رفت و به ۹۱۹۶.۹۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۰.۳۱ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۶۴۲.۱۹ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۸۸ درصد بالا رفت و در سطح ۲۹ هزار و ۱۶۶.۰۱ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" افزایش ۰.۰۴ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۳۲۰.۵۹ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۳۲ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۷۰۹۲.۵۳ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۴۸ درصد افزایش به ۶۶.۲۲ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۲۲ درصدی به ازای ۶۸.۷۱ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۸۴ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۹۷.۰۲ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۰.۵۷ درصدی به ازای ۲۸.۰۷ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/03/06
11:57:51
5.0 / 5
1590
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لباس نو