آنچه نفس تاجران یزدی را گرفته

آنچه نفس تاجران یزدی را گرفته

به گزارش لباس نو مدتی است صادرات ایران دستخوش نوسانات سیاسی، اقتصادی و تصمیماتی شده كه بیشتر از پیش نفس تجار ایرانی را می گیرد.


تحریم های تجاری كشورهای اروپایی ضد ایران به صورت مستقیم و غیرمستقیم روی اقتصاد و تجارت كشور اثرگذار بوده و این در شرایطی است كه پشتیبانی از تجار می تواند علاوه بر ارز آوری، وابستگی صنعتی كشور را كم كند.
رفع مشكلات در زمینه تراكنش مالی، كاهش صدور بخشنامه ها و اجرای مشوق های صادراتی از دیگر راهكارهای حفظ انگیزه تجار ایران و جهش اقتصادی كشور است.
صادركننده های غیرحرفه ای جایگزین حرفه ای ها
«علی اصغر بیگی» یكی از فعالان اقتصادی استان یزد در گفتگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به سابقه 25 ساله خود در حوزه صادرات اظهار نمود: من یكی از فعالان اقتصادی بودم كه با صادرات تولیدات خود به كشورهای اروپایی، آسیایی و آسیای میانه، ارزآوری خوبی برای كشور داشتم.
وی، مشكلات صادراتی سال 97 را مانعی برای ادامه فعالیت خود عنوان نمود و اضافه كرد: صدور بخشنامه های كارشناسی نشده و سیاست گذاری های نادرست در مقابل توسعه صادرات سبب از دست دادن بازارهای بین المللی می شود.
این تاجر یزدی كه در عرصه تولید سیم و كابل فعالیت می كند افزود: از دست دادن بازارهای بین المللی به معنای شكست تجار ایرانی است چون كه حاصل رقابت چندین ساله صادركنندگان ایرانی با رقبای جهانی است و به سادگی به دست نیامده است.
وی، صادرات به كشورهایی نظیر عراق و افغانستان كه برای خرید تولیدات ایرانی ارز خویش را در خارج از كشور به ریال تبدیل می كنند را صادراتی غیر حرفه ای دانست و بیان كرد: البته با عنایت به این كه هم اكنون صنعت ما با ركود مواجه می باشد این بهترین راه برای فروش كالای تولیدی در خارج از كشور است.
بیگی، صدور آخرین بخشنامه صادراتی را عاملی برای از دست دادن بازارهای بین المللی برشمرد و اظهار داشت: در جهت اجرای این بخشنامه، صادركنندگان حرفه ای كشور و استان جای خویش را به صادركنندگان غیرحرفه ای دادند كه در صورت ادامه این روند نقش تولیدات ایران در این بازارها كم رنگ خواهد شد.
اصلاً مشوق صادراتی وجود ندارد
این فعال اقتصادی با بیان این كه مشكلات بانكی، تعادل پولی تجارت را بهم می زند، تصریح كرد: نتیجه همه این اقدامات سبب شده بیشتر تولید كنندگان با تنها 30 درصد ظرفیت خود تولید كنند در حالیكه به راحتی می توان 70 درصد ظرفیت خالی كارخانه ها را با صادرات پُر كرد.
وی با اشاره به این كه در چند سال اخیر هیچ مشوق صادراتی به تجار داده نشده و اصلا وجود ندارد، خاطرنشان كرد: یك سری دستورالعمل هایی در زمینه مشوق صادراتی صادر شده اما متاسفانه در بدنه دولت همیشه بحث نبود بودجه برای پرداخت این مشوق های صادراتی است.
بیگی به ضرورت ورود بخش خصوصی در تصمیم گیری ها با هدف رفع مشكلات در این حوزه تصریح كرد و اظهار داشت: امیدواریم با كاهش بخشنامه ها و تصمیم گیری های لحظه ای، زیان كمتری متحمل صادركنندگان شود.
مشكل تراكنش مالی همچنان سد راه تجار
محمدرضا رهی، یكی دیگر از فعالان اقتصادی استان یزد به خبرنگار ایسنا گفته، فعالیت ما در زمینه تولید شیشه است و ماهانه درخواست صادرات بیشتر از 15 كانتینر تولیدات خود به كشور سری لانكا داریم كه متاسفانه به علت مشكلات تراكنش مالی تابحال موفق به ارسال تولیداتمان به این كشور نشدیم.
وی، وجود این قبیل مشكلات را مانعی برای گسترش بیشتر از پیش صادرات خود عنوان نمود و اضافه كرد: اگر صادر كنندگان با این مشكلات مواجه نباشند می ‎توانند درخشش خوبی در عرصه بین المللی داشته باشند.
رهی با بیان این كه تجار ایرانی هیچ گونه حمایتی از جانب دولت نمی شوند در حالیكه می توانند با ارز آوری و تعاملات خود با كشورهای دیگر سبب رشد اقتصادی ایران شوند، اظهار داشت: مشوق های صادراتی كه طرحی برای پشتیبانی از صادركنندگان است تابحال در حد شعار باقی مانده است، این درحالی است كه صادر كنندگان نه تنها مورد حمایت قرار نمی گیرند بلكه مجبور به پرداخت تعهد ارزی هم هستند.
افزایش هزینه های حمل و نقل دریایی
«امیرحسین جعفری» هم با ما با اشاره به این كه یكی از اهداف ما برای فعالیت در عرصه بین المللی توسعه بازارهای صادراتی و توسعه تجارت استان است، اظهار نمود: در واحد خود با گسترش صادرات محصولات خود تابحال توانسته ام نقش موثری برای اقتصاد استان ایفا كنم اما امسال مبحث تراكنش مالی چالشی جدی برای ادامه فعالیت ما بوجود آورده است.
وی با بیان این كه مشكلات حاصل از تحریم ها سبب هزینه بر شدن كشتی رانی و حمل و نقل دریایی شده است، اضافه كرد: در سال های قبل ما با یك هزار و 200 دلار برای آفریقا محموله ارسال می كردیم كه امسال همین میزان محموله را باید با هزینه معادل سه هزار و 500 دلار بفرستیم.
این فعال اقتصادی وجود چنین مشكلات حل نشده ای بر سر راه تجار را عاملی برای كاهش جذابیت این شغل دانست و تصریح كرد: در صورت ادامه این روند و عدم رفع مشكلات تجار در آینده ای نزدیك همین بازارهای باقی مانده بین المللی هم از دست می رود.
جعفری عنوان كرد: همه تاجران این مرزو بوم امید دارند با انجام اقدامی موثر از جانب مسئولان در جهت گشوده شدن راه های تجارت، بهبود روابط بانكی و همینطور خطوط دریایی بتوانند به فعالیت خود در جهت بهبود شرایط اقتصادی كشور با ارز اوری ادامه دهند.
گزارش از مهتاب محمدیان، خبرنگار ایسنا
1397/12/04
14:38:22
5.0 / 5
4657
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لباس نو