دانش جعفری:

اقتصاد كمیته امدادی مناسب عموم مردم نیست

اقتصاد كمیته امدادی مناسب عموم مردم نیست

به گزارش لباس نو وزیر اسبق اقتصاد با اعلان اینکه صندوق ذخیره ارزی چاره ای علمی و مناسب در بهبود اقتصاد است اظهار داشت: رویه های کمیته امدادی در اقتصاد برای عموم مردم مناسب نمی باشد.به گزارش لباس نو به نقل از مهر داوود دانش جعفری در برنامه زنده تلویزیونی سلام تهران که بامداد امروز یکشنبه ۹ خرداد از شبکه پنج سیما پخش گردید، با اشاره به این که بحث های اقتصادی اهمیت زیادی در جامعه پیدا کرده، تصریح کرد: بحث های اقتصادی، دغدغه مردم است و به همین خاطر این روزها اهمیت زیادی پیدا کرده؛ در بسیاری از خانوارها یک یا دو نفر جوان بیکار وجود دارد؛ اگر فردی بیکار باشد، درآمدی ندارد و سربار خانواده شده و بار تکفل را بالا می برد؛ بطور کلی کشورهایی که این روزها به درجات بالایی از پیشرفت می رسند حتما در حوزه اقتصادی اقدامات مهمی انجام دادند.
دانش جعفری درباب فاکتورهای اقتصادی اظهار داشت: در اقتصاد شاخص هایی برای اندازه گیری مسائل و پیشرفت های اقتصادی وجود دارد. شاخص ها روند اقتصادی را بررسی می کنند. هر کشوری که بخواهد اقتصادش را از نابه سامانی خارج کند و به سمت پیشرفت سوق دهد باید مجموعه ای از اقدامات اساسی انجام دهد و به اصلاح روندهای اقتصادی خود بپردازد.
وزیر اسبق اقتصاد با اعلان اینکه در سالهای اخیر کیک اقتصاد کشور کوچک شده است، عنوان کرد: یکی از بحث های مهم در تمام کشورها، اندازه اقتصاد آن کشور است. اقتصاددانان، با تشبیه اقتصاد کشورها به یک کیک، می گویند که هر قدر این کیک بزرگ تر باشد؛ مردم آن کشور بیشتر می توانند از مواهب آن برخوردار شوند. بطور کلی ما باید اهتمام نماییم ابتدا در کشور این کیک را بزرگ نماییم سپس دعوا نماییم که سهم هر فرد از آن چقدر می شود. بحث رشد اقتصاد در این رابطه مهم می باشد. متأسفانه در سالهای اخیر کیک اقتصاد کشور ما کوچک شده است. این سبب شده سهم مردم کوچک شود، درآمدشان پایین بیاید و معیشت شان به تنگنا بیافتد. فکر نمی کنم در میان نامزدهای انتخاباتی کسی باشد که بگوید مسائل اقتصادی مهم نیست.
دانش جعفری با اشاره به وابستگی اقتصاد به صادرات نفت، توضیح داد: در برهه هایی رشد اقتصادی ما خیلی بالا و در مقاطعی خیلی پایین و گاهی در وضعیت بینابین قرار داشته است. هر زمان درآمد نفتی بالا بوده، اقتصاد ایران وضعیت خوبی پیدا کرده و هر وقت که به دلیلهای مختلف همچون تحریم فروش نفت، درآمد کاهش می یافته اقتصاد هم گرفتار افت شده است. متأسفانه ما از مقاطعی که درآمد نفتی به یک باره کم می شده درس نگرفتیم و راهکاری برای حل آن پیدا نکردیم.
وزیر اسبق اقتصاد درباب چگونگی تأسیس صندوق ذخیره ارزی، اظهار داشت: در اوایل دولت اصلاحات قیمت هر بشکه نفت به ۸ دلار رسید و اوضاع اقتصادی خیلی به هم ریخت. چاره اقتصاددانان در آن زمان برای رسیدن به ثبات، تأسیس صندوق ذخیره ارزی بود؛ اما متأسفانه بد اجرا شد. در این صندوق بنا بود زمانی که درآمد نفتی از یک حدی بالاتر بود مازاد آن ذخیره شود تا در مقاطعی که درآمد نفتی پایین هست از آن استفاده نمائیم.
وی در ادامه اضافه کرد: متأسفانه وقتی صندوق تأسیس شد یک عده می گفتند چرا از این پول استفاده نکنیم؟؛ بدین سبب در زمانی که وضعیت مناسبی در اقتصاد داشتیم آن ذخایر را جارو کردند و در صندوق چیزی باقی نگذاشتند؛ هنگامی هم که کشور در وضعیت مطلوب از نظر اقتصاد نبود، ذخیره ای در صندوق وجود نداشت. به هر حال ما نتوانستیم به درستی از این راه استفاده نمائیم.
دانش جعفری ضمن بیان وضعیت بد اقتصادی کشور اشاره کرد: وضعیت اقتصاد ما هم اکنون خوب نیست. امسال نهایتاً یک تا دو درصد رشد اقتصادی مثبت خواهد شد؛ اما در طولانی مدت با وجود یک شرایط عادی بدون تحریم و همه گیری کرونا، اقتصاد ایران بوسیله صادرات نفت در حدود ۲.۴ درصد رشد را می تواند شاهد باشد. ۴ درصد رشد به این معناست که اگر اقتصاد ایران بخواهد رفاه مردم خودش را با قیمت های ثابت دو برابر کند؛ زمانی معادل ۱۷ سال لازم است و رشد ۲ درصدی ۳۵ سال یک دفعه اتفاق می افتد. در رشد ۷ تا ۱۰ درصدی اقتصادهای نوظهور مثل چین، در یک مقطع زمانی ژاپن و حتی کره در یک مدت طولانی رشد بالا به دست آوردند، بدین سبب رفاه مردم شان به سرعت رو به بهبود رفت.
وی در پاسخ به این پرسش که به نظر شما وعده های اقتصادی نامزدهای انتخاباتی تا چه اندازه قابل تحقق است؟، اظهار داشت: اگر از همین نامزدها بپرسید برای تحقق وعده هایشان چگونه می خواهند عمل کنند، به درستی یا نادرستی وعده ها پی می برید. در هیچ نقطه از دنیا رویه اقتصادی این نیست که به مردم کمک کنند تا زندگی خودرا پیش ببرند؛ بلکه باید به مردم شغل داد تا درآمد کسب بکنند و از این طریق زندگی خودرا مدیریت کنند.
اقتصاددانان می گویند رویه های کمیته امدادی برای یک عده ای از مردم که توان کار کردن ندارند مناسب است؛ اما برای عموم مردم مناسب نمی باشد. جهت ایجاد اشتغال سرمایه گذاری لازم است و نتیجه سرمایه گذاری افزایش رشد در اقتصاد است. چند سالی ست که در اقتصاد ایران میزان رشد سرمایه گذاری از استهلاک سرمایه گذاریِ قبلی کمتر شده است. در حقیقت خالص سرمایه گذاری منفی ست که به مفهوم وضعیت نامطلوب آنست.
دانش جعفری درباره بحث سرمایه گذاری اقتصادی چنین اشاره کرد: سرمایه گذاری از ۲ ناحیه دولتی و خصوصی انجام می شود؛ در بخش دولتی، در سالهای اخیر دولت به سبب کسری بودجه نتوانسته خوب سرمایه گذاری کند و اولویت ش پرداخت حقوق بوده است. در جهت سرمایه گذاری بخش خصوصی باید سیاست هایی اتخاذ شود. اگر یک دولتی بتواند زیر پای بخش خصوصی، فرش قرمز پهن کند و فضای سرمایه گذاری را کمی باز کند؛ شاید بخش خصوصی بیشتر جذب شود. یک مقدار هم نوسانات تند در اقتصاد شرایط تصمیم گیری را برای سرمایه گذار خصوصی سخت کرده است. در روزهای کرونا بخش خدمات و گردشگری ضربه اساسی خوردند. در مقابل بخش های فعال در زمینه بهداشت و شوینده ها وضع بهتری پیدا کردند.


منبع:

1400/03/10
23:10:21
5.0 / 5
1769
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لباس نو