مهر خبر می دهد؛

سهم كمتر از نیم درصد ترانزیت سوخت از كل كالاهای ترانزیتی در سال99

سهم كمتر از نیم درصد ترانزیت سوخت از كل كالاهای ترانزیتی در سال99

لباس نو: آمار رسمی حکایت از آن دارد که سهم انواع محموله های سوختی ترانزیتی از خاک ایران نسبت به کل کالاهای ترانزیت شده در سال گذشته، تنها 0.32 و کمتر از نیم درصد بوده است.به گزارش لباس نو به نقل از مهر، با درخواست وزارت نفت و موافقت هیئت وزیران در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۹۹، عبور ترانزیتی بنزین، گازوئیل و هیدروکربورهای مشابه از قلمروی جمهوری اسلامی ایران تا آخر سال ممنوع و این ممنوعیت، شامل محموله های موجود در بنادر و گمرکات کشور که هنوز ترخیص نشده بودند هم می شد.
با این حال دولت در ۷ دی ماه سال قبل این مصوبه (ممنوعیت ترانزیت سوخت) را کأن لم یکن تلقی و طی تصویبنامه جدیدی، ترانزیت محموله های سوختی از ۱۵ دی ماه ۱۳۹۹ از خاک کشورمان را آزاد اعلام نمود که درنتیجه بار دیگر ترانزیت سوخت از ایران، از سر گرفته شد.
بر اساس برخی اظهارات کارشناسان و نیز شنیده های غیر رسمی، درخواست ممنوعیت ترانزیت سوخت از ایران از طرف وزارت نفت، به سبب افزایش تولیدات سوختی در پالایشگاه های داخلی بوده که با این مصوبه، ایران امکان فروش محصولات داخلی را توانست به دست بیاورد.
با این حال برخی کارشناسان نیز این مصوبه را به صدا درآمدن زنگ خطری برای صنعت ترانزیت ایران و مقدمه ای برای دور زده شدن کشورمان از کریدورهای ترانزیتی به ویژه از کریدور شرق-غرب و عبور کامیون ها و قطارهای ترانزیتی از کریدورهای آسیای میانه-دریای خزر- قره باغ و ترکیه بدون تردد از خاک کشور دانستند.
دو مصوبه ممنوعیت و آزادسازی ترانزیت محموله های سوختی از خاک ایران در حد فاصل ۱ خرداد تا ۱۵ دی ماه (مجموعاً ۱۶۹ روز) و آزاد بودن تردد ترانزیتی تنها طی ۱۹۶ روز از سال ۱۳۹۹، سبب شد تا حجم ترانزیت انرژی از خاک ایران به شدت افت کند.
بر اساس آنچه خبرنگار مهر به اسناد مربوطه دست یافته، در سال ۱۳۹۹ از کل ۷.۵ میلیون تن ترانزیت سال گذشته، ۲۴۲ هزار و ۶۹۶ تن آن انواع سوخت بوده است که گاز طبیعی مایع (LPG) ۳۱ هزار و ۲۲۹ تن، فرآورده هایی که بیشتر از ۷۰ درصد آن نفت می باشد ۷۶ هزار و ۲۸۰ تن، روغن های سبک به جز بنزین (گازوئیل، مازوت و…) ۵۷ هزار و ۶۶۵ تن و نهایتاً حجم ترانزیت بنزین نیز ۷۷ هزار ۵۲۱ تن بوده است.
بر اساس آمار مذکور، میزان ترانزیت سوخت از کل کالاهای ترانزیت شده در سال گذشته، رقم بسیار محدودی بوده که علت آن، تصویب ممنوعیت ترانزیت در هیئت دولت بود و البته شورای امنیت ملی هم از آن حمایت کرده بود.
یکی دیگر از دلیلهای توقف ترانزیت سوخت از خاک کشورمان در سال گذشته، کاهش قیمت سوخت در دنیا در پی کاهش قیمت فروش نفت خام بود.
بررسی های خبرنگار مهر نشان می دهد، سهم ترانزیت سوخت از کل کالاهای ترانزیت شده از خاک ایران در سال گذشته، ۰.۳۲ درصد بوده که از نیم درصد هم کمتر است.


منبع:

1400/03/11
10:45:07
5.0 / 5
1123
تگهای خبر: تولید , صنعت , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لباس نو