نهاوندیان:

مهلت ثبت نام دریافت وام كرونایی تا آخر شهریور تمدید گردید

مهلت ثبت نام دریافت وام كرونایی تا آخر شهریور تمدید گردید

به گزارش لباس نو معاون اقتصادی رئیس جمهور آخرین تصمیمات دریافت شده در مورد تهیه بسته جامع و نحوه پشتیبانی از بنگاه های اقتصادی صدمه دیده از شرایط کرونا برای سال ۱۴۰۰ در کارگروه اقتصادی کرونا را اعلام نمود.به گزارش لباس نو به نقل از نهاد ریاست جمهوری، محمد نهاوندیان روز سه شنبه بعد از جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در گفت و گو با خبرنگاران عنوان کرد: به رغم همه محدودیت هایی که در سال ۹۹ داشتیم برای کسب و کارهای بشدت صدمه دیده از کرونا و خانوارها، نسبت به حدود ۷۷ هزار میلیارد تومان به صورت مستقیم و در چارچوب عرضه تسهیلات اقدام شد. معاون اقتصادی رئیس جمهور ضمن اشاره به ارزیابی های انجام شده در ۲ ماه گذشته از میزان تحقق تصمیمات، از طراحی بسته جامع حمایت های اقتصادی کرونا برای سال ۱۴۰۰ در کارگروه اقتصادی کرونا اطلاع داد و اضافه کرد:
در جلسه قبلی ستاد ملی کرونا، مصوب شد مواردی که تمدید یا تجدید مصوبات قبل است، با تشخیص ستاد اقتصادی اعلام گردد.
نهاوندیان اعلام نمود: مهلت اوراق مالیاتی، هم در اعتراض به اوراق و هم در اجرای احکام، ۲ ماه تمدید گردید، بنابراین کسب و کارها فرصت خواهند داشت از این مهلت ۲ ماهه استفاده کنند از سوی دیگر بدهی مالیاتی مشاغل و کسب و کارهای صدمه دیده از کرونا، هم تا آخر شهریور بدون محاسبه جریمه دیرکرد، تمدید گردید.
معاون اقتصادی رئیس جمهور اظهار داشت: کلیه عملیات اجرایی هم تا آخر شهریورماه متوقف می شود تا فشار به بنگاه ها و کسب و کارها وارد نشود و همینطور به سازمان امور مالیاتی اجازه داده شد که این جرایم را مورد بخشودگی قرار دهد که فکر می نماییم این اقدامات برای ۱۴ رسته کمکی را فراهم آورد.
وی تصریح کرد: در حوزه حمایت های بانکی یک مشکل این بود که برخی از کسب و کارها که سال قبل درآمد زیادی نداشتند، تسهیلاتی گرفتند و حالا موعد پرداخت اقساط رسیده و این در شرایطی است که هنوز کسب و کارشان رونق نگرفته است بنابراین تصمیم گرفته شد که اقساط شان ۴ ماه عقب بیفتد. یعنی ۴ ماه اول سال ۱۴۰۰ می توانند این اقساط را بگذارند برای انتهای دوره تسهیلات و امیدواریم از مرداد به بعد با گسترش واکسیناسیون از این شرایط خارج شویم.
نهاوندیان ضمن اشاره به تصمیم اتخاذ شده در مورد چک های برگشتی اظهار داشت: در ارتباط با چک های برگشتی تصمیم گرفته شد تا آخر تیرماه، یک ماه مهلت برای پرداخت چک های برگشتی داشته باشند و در این زمان اجراییه صادر نمی گردد، آن مشکلاتی که برای چک های برگشتی است محدودیت های خدمات بانکی متوقف خواهد بود.
معاون اقتصادی رئیس جمهور همینطور درباره تسهیلات کرونایی هم عنوان کرد: در سال ۱۳۹۹ مهلت هایی برای ثبت نام و پرداخت اختصاص داده شد. برای سال ۱۴۰۰ هم تا آخر شهریور ۱۴۰۰ مهلت ثبت نام تمدید می شود بنابراین به همه کسب و کارها در رسته های ۱۴ گانه سفارش می کنم تا شهریور ماه به بانک خود رجوع کنند و بانک ها هم تا آخر آبان ماه موظف می باشند این تسهیلات را بپردازند.
نهاوندیان اضافه کرد: بویژه ۴ رسته گردشگری، فرهنگ و هنر، ورزش و جوانان و همینطور حمل و نقل ریلی و هوایی صدمه بسیار شدیدی دیده اند که مهلت های ثبت نام تا شهریور تمدید شده است. برای اقساط تسهیلات کرونایی هم در این ۴ گروه تا آخر شهریور مهلت داده شد.
معاون اقتصادی رئیس جمهور اظهار داشت: چندین رسته هم بعد از بررسی به موارد مذکور افزوده شد که همچون میتوان از در مهد کودک ها، تالارها، پارک های آبی و شهربازی ها، نام برد که می توانند از همه امهال ها و تسهیل ها استفاده کنند.
نهاوندیان در ادامه به حمایت های بیمه ای اشاره نمود و اظهار داشت: مشاغل به شدت صدمه دیده می توانند حق بیمه سهم کارفرمایی اردیبهشت و خرداد را ۲ ماه دیرتر بدهند. همینطور بر مبنای مصوبه ستاد ملی کرونا شرکت هایی که خدمات عمومی عرضه می دهند، برق و گاز آنها نباید قطع شود تا فرصتی داشته باشند که وقتی کاسبی شان راه افتاد، قبض هایشان را بپردازند. مجوزهایی هم که داشتند تا آخر خردادماه بدون رجوع تمدید می شود. همینطور اتحادیه ها و اتاق هایی که مهلت شان به پایان رسیده و باید تجدید انتخابات می کردند احکام اینها تا آخر شهریور تمدید شده که ان شاء الله شرایط به وضعیت عادی برگردد.
وی افزود: چند مصوبه جدید هم پیشنهاد شده که در ستاد ملی کرونا مطرح خواهد شد، به صورت خاص بخش مسکن هم در تسهیلات ودیعه و هم در تمدید، ۲ مصوبه مهمی بود که در سال ۹۹ داشتیم ان شاء الله در جلسه آینده ستاد ملی کرونا، بحث خواهد شد و نتیجه آنرا خدمت مردم عزیزمان عرض خواهیم کرد.
معاون اقتصادی رئیس جمهور درباره بیمه بیکاری عنوان کرد: در سال ۹۹ حدود ۲ هزار میلیارد تومان برای مقرری بیمه بیکاری قرار داده بودیم، همچون پیشنهادهای جدید، طرحی است که از جانب وزارت کار و تعاون برای بیمه بیکاری عرضه کرده که مقرر است در کارگروه اقتصادی و در ستاد ملی مقابله با کرونا بررسی شود.


منبع:

1400/03/20
22:53:31
5.0 / 5
1033
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لباس نو