در آستانه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و طی یك هفته اخیر

سكه و طلا ارزان گردید

سكه و طلا ارزان گردید

طبق تحلیل نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، طی یک هفته اخیر با عنایت به نوسانات محدود قیمت اونس جهانی و نرخ ارز در داخل و بیشتر تحت تأثیر کاهش طبیعی تقاضا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، روند قیمت ها در بازار سکه و طلا کاهشی بوده است.


محمد کشتی آرای در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در هفته ای که گذشت، قیمت اونس جهانی مثبت و منفی دلار در نوسان بوده است و از ۱۸۹۴ دلار تا ۱۸۸۴ دلار نوسان داشته است. به شکلی در بازارهای جهانی برخلاف های گذشته که نوسان زیادی داشت، در هفته ای که گذشت ثبات نسبی قیمت اونس طلا وجود وجود داشته است.
نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در ارتباط با تغییرات نرخ ارز در این هفته بعنوان عامل اثرگذار داخلی بر قیمت سکه و طلا هم اظهار داشت: نرخ ارز هم در داخل نوسان ۱۰۰ تومانی داشته و هر دلار آمریکا از ۲۳ هزار و ۹۵۰ تومان تا ۲۴ هزار و ۵۰ تومان در نوسان بوده است. طبیعتا این دو عامل تأثیر چندانی در قیمت ها نداشته است اما در این هفته، شاهد اتفاقی جالب که هر چهار سال یکبار می افتد، بوده ایم.
وی ادامه داد: باتوجه این که نگاه مردم به انتخابات است تا ببینند پیروز انتخابات کدام نامزد خواهد بود و سمت و سوی اقتصاد کشور به کدام جهت خواهد بود، دادوستدها به شدت کاهش پیدا کرده است؛ ازاین رو در این هفته به دنبال کاهش تقاضا و دادوستدها، قیمت سکه و طلا با روند کاهشی همراه شد. این نگاه که تقاضاها منتظر نتیجه انتخابات باشد، همیشه وجود داشته است. در مجموع بازار، بازاری آرام بوده و پیشبینی می شود که هفته پیش رو هم بازار به همین شکل پیش رود تا انتخابات برگزار و نتیجه آن مشخص شود.
این مقام صنفی ضمن اشاره به این که در خلال این هفته، به جهت تقاضاهای محدود، حباب سکه تمام تغییر نکرده اما حباب نیم سکه، ربع سکه و سکه های یک گرمی کاهش حباب داشته، تصریح کرد: کاهش قیمت قطعات کوچک تر سکه (نیم سکه، ربع سکه و سکه های یک گرمی) ناشی از کاهش حباب آنها بوده است که به جهت همان کاهش تقاضاها بوده است.

کاهش ۱۵۰ هزار تومانی همه قطعات سکه، جز سکه های یک گرمی
کشتی آرای در ارتباط با تغییرات قیمت ها در طول هفته اخیر و آخرین قیمت های معاملاتی، اظهار داشت: در بازار این هفته، سکه تمام طرح جدید و طرح قدیم، نیم سکه و ربع سکه هریک ۱۵۰ هزار تومان نسبت به ابتدای هفته کاهش قیمت داشته اند. بدین تربیت در آخرین معاملات آخر هفته هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید به ۱۰ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان و هر قطعه سکه طرح قدیم به ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده اند. حباب سکه هم در میان ۱۲۰ تا ۱۷۰ هزار تومان در نوسان بوده است.
نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: نیم سکه هم و ربع سکه هم همانطور که اشاره شد با کاهش ۱۵۰ هزار تومانی در انتها هفته به پنج میلیون و ۸۵۰ هزار تومان و ربع سکه سه میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت دارند. سکه های یک گرمی هم با ۵۰ هزار تومان کاهش قیمت در طول این هفته همراه شده و به دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است.
وی اعلام نمود: هر گرم طلای ۱۸ عیار هم در این زمان بین پنج تا ۱۵ هزار تومان ارزان شده و یک میلیون و ۷۴ هزار و ۴۰۰ تومان تعیین قیمت شده است. هر مثقال طلا آب شده هم چهار میلیون و ۶۵۵ هزار تومان قیمت گذاری شده است. آخرین نرخی ثبت شده برای هر اونس جهانی همانطور که اشاره شد با ۱۰ دلار کاهش به نسبت ابتدای هفته به ۱۸۸۴ دلار رسیده است.
منبع:

1400/03/21
20:08:07
5.0 / 5
1471
تگهای خبر: اقتصاد , دلار , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لباس نو