تشكل ها بازوی قدرتمند بخش كشاورزی باشند

تشكل ها بازوی قدرتمند بخش كشاورزی باشند

کردستان استاندار کردستان ضمن اشاره به تزریق ۱۰ میلیارد تومان به صندوق پشتیبانی از توسعه بخش کشاورزی کردستان اعلام نمود که تشکل ها و نمایندگان بخش کشاورزی باید حضور قوی تر در حوزه کشاورزی داشته باشند و هرچه این تشکل ها فعال تر باشند دولت هم امور را به آنها واگذار می کند.


بهمن مرادنیا ظهر امروز دوشنبه(۲۴خرداد) در نشست هم اندیشی تشکل های بخش کشاورزی که در سالن پیامبر اعظم استانداری کردستان برگزار شد با اشاره به اینکه علاوه بر تحریم و وضعیت اقتصادی، مشکل خشکسالی هم بر مشکلات کشور افزوده شده اظهار نمود که حفظ روحیه و امیدوار بودن یکی از ضروریات امروزه بوده و باید به یادداشت که خشکسالی یک امر طبیعی است.
وی افزود که یکی از فرصت های استثنایی کشور و کردستان حضور مدیران ارشد متخصص بخش کشاورزی در راس امور بوده است و خوشبختانه هماهنگی مناسبی در بخش کشاورزی و آب وجود دارد که باعث حل تعدادی زیادی از مشکلات بوده است.
استاندار کردستان خاطرنشان کرد که از آغاز کار، بر حل مشکل آب کردستان تاکید زیادی شد و با به ثمر نشستن ۱۰۰ هزار هکتار توسعه اراضی آبی تحول عظیمی در حوزه کشاورزی روی خواهد داد.
وی با اشاره به اینکه هیچ برنامه ای برای خروج آب از استان وجود ندارد عنوان نمود که انتقال آب به سد قوچم با هزینه یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی به بهره برداری رسید و آب سد ژاوه که صرفاً برای کشاورزی ساخته شده و خط انتقال آن به دشت دهگلان حدودا تکمیل شده است.
مرادنیا ادامه داد که تشکل ها و نمایندگان بخش کشاورزی باید حضور قوی تر در حوزه کشاورزی داشته باشند و هرچه این تشکل ها فعال تر باشند دولت هم امور را به آنها واگذار می کند.
وی تصریح کرد که صندوق پشتیبانی از توسعه بخش کشاورزی یکی از کارهای مناسب برای صنعت کشاورزی کردستان است و تصمیم بر تزریق ۱۰ میلیارد تومان در سالجاری از جانب دولت به این صندوق گرفته شده است.
استاندار کردستان اظهار داشت: شیلات یکی از ظرفیت های مغفول کردستان است و با منابع آبی کردستان این حجم از تولید شیلات قابل توجیه نیست و لازم است مسؤلان مربوطه تلاش بیشتری در این حوزه داشته باشند.
وی اظهار نمود که تمرکز سرمایه کشاورزان در بانک کشاورزان می تواند به پرداخت بیشتر تسهیلات منجر شود و هرچند بخش نامه ای برای پرداخت ۱۵ درصد منابع بانک ها به بخش کشاورزی درنظر گرفته شده است.
مرادنیا ضمن اشاره به سردی فضای انتخاباتی افزود که تنگ شدن فضای انتخاباتی نباید باعث عدم تمایل به شرکت در انتخابات باشد. تولیدکنندگان و مردم کردستان باید با قبول مسئولیت در این انتخابات شرکت نمایند و کردستان نباید در میزان مشارکت در انتهای جدول باشد.
او در آخر با اشاره به اینکه یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به راه آهن کردستان تزریق شده است خاطرنشان کرد که پروژه مسیر سنندج به مریوان با ۸۰ میلیارد تومان دیگر تأمین اعتبار، در هفته های آینده، با حضور وزیر راه و شهرسازی افتتاح می شود.
اتاق اصناف کشاورزی تشکیل می شود
فرید سپری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان در ادامه ضمن اشاره به رشد ۶.۸ درصدی بخش کشاورزی با وجود تحریم های ظالمانه خاطرنشان کرد که وقتی سرما و یا خشکسالی حاکم می گردد عملکرد گیاهان از کنترل خارج می شود، پس در صورت کاهش بارش ها خسارت به بخش کشاورزی اجتناب ناپدیر است.
وی عنوان نمود که با وارد آمدن خسارت به بخش کشاورزی، سایر بخش های اقتصادی استان هم متحمل ضرر می شوند چونکه دیگر سرمایه ای برای چرخش در استان وجود نخواهد داشت.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد که به علت عدم مالکیت دولت بر اراضی خیلی از مسئولیت ها به دوش کشاورزان واگذار شده است و بیشتر از ۷۰ درصد زمینهای بخش کشاورزی دارای خرده مالک هستند.
وی تصریح کرد که تشکیل اتاق اصناف کشاورزی از هفته آینده کلید خواهد خورد و به علت این که این اتاق از بدنه خود صنعت کشاورزی است بطور قطع موفق خواهد بود.
سپری اظهار داشت: با عنایت به خسارات زراعت و باغبانی دیمی و آبی، برآوردها حاکی از خسارت ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی به بخش کشاورزی است که دام های مازاد هم از آنها کسر شده است و باید به یاد داشت که جمع آوری این داده ها بسیار دقیق بوده است.
وی اظهار نمود که تأمین بذر یکی دیگر از اولویت های ماست که کارهای مناسبی هم در این خصوص انجام داده ایم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود که برای نخستین بار در کشور ۳ هزار هیبرید لاین های امید بخش تولید کرده ایم که در آینده به ارقام موثر در سطح کشور و حتی جهان بدل خواهد شد؛ نگهداری ۱۶ هزار گونه در هرباریوم و کشف ۲۲ گونه جدید گیاهی در مرکز تحقیقات کشاورزی یکی دیگر از کارهای پرارزش در بخش کشاورزی است.
وی خاطرنشان کرد که در کل کشور ۶۷ هزار میلیارد تومان خسارت خشکسالی در کلیه زیر مجموعه حوزه های کشاورزی برآورد شده که ۶ هزار ۷۰۰ میلیارد آن در کردستان بوده است که این دقت محاسبات خسارت را در کردستان نمایان می کند.
سپری عنوان نمود که برای امهال وام ها هم ۳ هزار ۵۰۰ پرونده در دست بررسی می باشد و ۳۰ میلیارد تومان هم برای این مورد درنظر گرفته شده است.
وی با اشاره به اینکه ارسال نهاده منوط به موجودی انبارهاست که امکان در تاخیر تحویل آن وجود دارد درانتها خاطرنشان کرد که در صورت انحراف بیشتر از ۱۰ درصدی جوجه ریزی سهیمه نهاده قطع می شد که با پیگیری، سهمیه انحراف ۷۵ تا ۹۰ درصدی هم درصورت تایید در کمیته ای شامل ریاست جهاد کشاورزی استان، پرداخت گردد.
۱۴۰ درصد از منابع بانک کشاورزی به پرداخت تسهیلات تخصیص یافته است
علی اکبر فهیمی، مدیر امور شعب بانک کشاورزی استان کردستان در ادامه تصریح کرد که بانک کشاورزی از لحاظ تعداد شعب دومین بانک کردستان است که ۱۴۰ درصد از منابع خویش را برای پرداخت تسهیلات بهره برده که این بدین معناست که از سرمایه های خارج از استان هم استفاده شده است.
وی ادامه داد که تنها حدود ۲ هزار میلیارد تومان معادل ۲۰ درصد ارزش سرمایه های بخش کشاورزی در بانک کشاورزی وجود دارد که چندین برابر آن تسهیلات پرداخت شده است.
مدیر امور شعب بانک کشاورزی استان کردستان با اشاره به اینکه بخش کشاورزی نیازمند پرداخت تسهیلات بیشتری است اظهار داشت: سال جاری هم به علت شرایط موجود و خشکسالی تلاش ما بر پرداخت تسهیلات مناسب به کشاورزان است.
وی اظهار نمود که تشکل ها با مطالبگری می توانند اولویت های بانک کشاورزی و سازمان جهاد کشاورزی را تعیین کنند و این یک نقش بسیار مهم در صنعت کشاورزی است.
صباح قریشی، مدیرکل تأمین اجتماعی کردستان در ادامه این جلسه افزود که تا ۱۹ مهر ماه سال قبل برای کارگاه های زیر ۵ نفر معافیت های بیمه ای لحاظ می شد اما بعد از آن این معافیت برداشته شد.
وی خاطرنشان کرد که برای جایگزینی کارفرما و کارگاه جدید هم مقرر شد که معافیت اعمال شود ولی متاسفانه به علت عدم تأمین مالی این مورد اجرا نشده است.
درد دل کشاورزان، دامدارن و مرغداران با مسؤلان استانی
یک کشاورز نمونه با ایراد انتقاداتی در ادامه این جلسه خاطرنشان کرد که مزارع به علت خشکسالی خسارت دیده و انتظار داریم تسهیلاتی کم بهره به کشاورز داده شود چونکه در بخش پرارزش تولید سرمایه گذاری می شود.
وی عنوان نمود که امهال وام ها هم یکی از مطالبات عمده کشاورزان است که تلاش جدی برای تولید محصولات مایحتاج مردم دارند و الان نیازمند کمک های ملی هستیم که مطالبه آن وظیفه ای بر دوش مدیران ارشد استان است.
این کشاورز نمونه ضمن اشاره به پیشبینی خود در خصوص تولید ۲۰۰ هزار تنی گندم در کردستان ادامه داد که اگر تدبیری اندیشیده نشود قیمت بذر به کیلویی ۱۰ هزار تومان می رسد که یک مشکل اساسی برای زراعت سال آینده خواهد بود چونکه خیلی از استان ها برای تأمین بذر به کردستان چشم دوخته اند.
وی تصریح کرد که دام های مولد به قیمت بسیار کمی به خارج از استان و کشور می رود و این درحالی است که هزینه های نگه دار دام بسیار افزایش پیدا کرده و سود چندانی عاید دامدار نمی گردد.
این کشاورز نمونه با اشاره به اینکه خیلی از کشاورزان هزینه تعمیر پمپ آب و تراکتور خویش را ندارند در انتها خاطرنشان کرد که خوشبختانه برخی از تسهیلات هم امهال شد اما باید پرسید که این امهال تسهیلات برای چه کسانی رخ داده است، اگر قرار به پرداخت تسهیلات و یا امهال آن است کشاورزان الان به آن نیازمند هستند.
صلاح الدین صیدی، رئیس صنفی مرغداران کردستان هم اظهار داشت: در سامانه بازارگاه نهاده ها تأمین می شود، که بارگذاری آن در ابتدا مناسب بود اما الان به شیوه نامناسب توزیع می شود. مرغداران با تاخیر در تحویل نهاده مجور به خرید از بازار آزاد می شوند که تخلف است و بعد از تحویل نهاده مجبور به فروش آن در بازار آزاد می شوند که این هم تخلف است اما مرغدار چاره دیگری ندارد.
وی اظهار نمود که هر مالکی که یک مرغداری را خریداری کند بیمه تأمین اجتماعی با هزینه آزاد برای وی حساب می شود که برای افرادی که می خواهند چرخه تولید بچرخد بسیار سنگین است.
فرزاد مرادی، مدیرعامل اتحادیه دامداران کردستان در ادامه افزود که عدم خودکفایی در تولید نهاده در کشور باعث وابستگی به واردات آن شده است که افزایش قیمت ارز هزینه زیادی را بر دامدار تحمیل می کند.
وی خاطرنشان کرد که دولت تنها ۲۰ درصد از نهاده را در اختیار دامدار قرار می دهد که روزانه ۲۰۰ گرم نهاده به هر دام تخصیص می یابد که بسیار ناچیز است. پس دامداران مجبور به خرید در بازار آزاد و یا استفاده از سایر مواد خوراکی می شود که توجیه اقتصادی را از بین می برد.
مدیرعامل اتحادیه دامداران کردستان عنوان نمود که عدم توانایی نگهداری دام از جانب دامدار باعث قاچاق این کالا به خارج از کشور می شود که در دراز مدت سبب به خطر افتادن صنعت دامداری کردستان می شود.
محمد سعید احمد پناه، دبیر اجرایی خانه کشاورز کردستان تصریح کرد که کمبود آب یکی از زنگ خطرهایست که متاسفانه به صدا در آمده و کلیه کارهای کشاورزی به تأمین آب وابسته است و این شامل کشاورزی و باغداری دیم می شود که سال جاری هم شاهد این وابستگی بیشتر از پیش بوده ایم.
وی ادامه داد که سیاست های بخش کشاورزی باید آب محور باشد و به علت تغییر اقلیم و خشکسالی روش های کشت سنتی جوابگوی نیازهای کشاورزی نیست.
دبیر اجرایی خانه کشاورز در انتها خاطرنشان کرد که ورود علم و فناوری به کشور به منظور بهره وری بیشتر کشاورزی یکی از مطالبات کشاورزان است و بسته نگه داشتن کشور در بحث فناوری توسعه را محقق نمی سازد.
منبع:

1400/03/24
23:06:36
5.0 / 5
1242
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لباس نو