افزایش ۴ و شش دهم درصدی مصرف آب در استان مركزی

افزایش ۴ و شش دهم درصدی مصرف آب در استان مركزی

به گزارش لباس نو مرکزی مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی از افزایش 4.6 درصدی مصرف آب در استان مرکزی طی سه ماهه نخست امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل آگاهی داد و اظهار داشت: متاسفانه برخی شهرهای خنک استان آب بیشتری را مصرف می کنند که لازم است با رعایت الگوی مصرف صرفه جویی لازم را بعمل آورند.


یوسف عرفانی نسب روز گذشته، چهارشنبه ۲۶ خردادماه در نشست خبری با مبحث کم آبی تابستان ۱۴۰۰ و مدیریت مصرف بهینه آب ضمن اشاره به این که ۹۰ درصد جمعیت روستایی استان مرکزی زیر پوشش خدمات شرکت آبفای مرکزی هستند، اظهار نمود: شاخص بهره مندی روستاییان استان از آب شرب سالم و بهداشتی به ۸۵.۴ درصد رسیده و در مقایسه با شاخص و نرم کشوری که ۸۰ درصد است، وضعیت مناسبی داریم.
وی جمعیت روستایی استان را ۲۳ درصد و شهری را ۷۷ درصد از مجموع حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت استان بیان کرد و اظهار داشت: آمار مشترکین خانگی استان مرکزی ۲۸۷ هزار و ۴۰۹ اشتراک و غیرخانگی شهری ۳۹ هزار، مشترکین خانگی روستایی ۱۱۹ هزار و غیرخانگی هم ۳۸ هزار مشترک است.
وی به شاخص مناسب استان مرکزی در حوزه فاضلاب شهری هم اشاره نمود و اظهار داشت: ۷۰ درصد جمعیت شهری استان مرکزی زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب قرار دارد و تاسیساتی که در استان راه اندازی شده ظرفیت زیر پوشش قرار دادن ۷۶ درصد جمعیت شهری را دارد که امیدواریم بتوانیم تا آخر سال به این ظرفیت دست یابیم و با بهبود شرایط مالی بتوانیم آمار روستاهای زیر پوشش شبکه فاضلاب در استان را از دو روستا افزایش داده و توسعه دهیم.
مدیرعامل آبفای مرکزی در ادامه ضمن اشاره به تاسیسات موجود در استان اظهار داشت: ۵۴۷ چاه در روستا و ۱۷۴ چاه در شهرها آب مورد نیاز مردم استان را تأمین می کنند و ۱۴۵ دهنه چشمه روستایی، یک دهنه روستایی، ۲۵ قنات روستایی و دو قنات شهری هم به تأمین آب کمک می کنند. شبکه توزیع استان سه هزار و ۷۲۸ کیلومتر روستایی و شهری سه هزار و ۴۵۴ کیلومتر است که نگهداری و حفاظت از این تاسیسات کار دشواری است و خطوط انتقال هم دو هزار و ۳۰۰ کیلومتر در حوزه روستایی و در حوزه شهری هم ۶۷۷ کیلومتر است.
وی افزود: مخازن هم در حوزه تأمین آب اثرگذار هستند و یکی از نگرانی ها سال جاری در تأمین آب بخصوص در حوزه روستایی نبود مخازن ذخیره به حد کافی است. الان ۷۳۹ باب مخزن در روستاها و ۹۲ باب در حوزه شهری در مدار قرار دارد که حداکثر ظرفیت ذخیره سازی در مخازن ۴۷ هزار متر مکعب است که به نسبت جمعیت روستایی و شهری، کمبود مخزن در مدار وجود دارد.
او به فعالیت ۳۳ سیستم آب شیرین کن در حوزه شهری و روستایی استان اشاره نمود و اضافه کرد: به علت کاهش کیفیت آب در بعضی نقاط استان ناگزیر به استقرار سیستم آب شیرین کن هستیم تا کار تصفیه آب را انجام دهیم و آب شرب سالم و بهداشتی در اختیار مردم قرار گیرد.
عرفانی نسب در ادامه اظهار داشت: در سال ۹۹ حدود ۱۱ هزار کیلومتر اصلاح خط انتقال صورت گرفته و توسعه خطوط انتقال در شهری و روستایی به میزان ۴۶ کیلومتر افزایش یافت. فرسودگی شبکه های انتقال آب شهری و روستایی یکی از دغدغه های شرکت آبفای مرکزی است که پارسال حدود ۹۳ کیلومتر از شبکه اصلاح گردید و ۷۳ کیلومتر دیگر توسعه شبکه صورت گرفت. اصلاح ۴۷۰۰ هزار انشعاب فرسوده هم بخشی از عملکرد سال قبل بود که با اجرای آن از هدررفت منابع آبی جلوگیری می شود.
وی به انجام مطالعات برای توسعه شبکه جمع آوری فاضلاب در استان اشاره نمود و اضافه کرد: مشارکت بخش خصوصی برای جمع آوری شبکه فاضلاب از راه سرمایه گذاری برای شهرستان زرندیه از برنامه هایی است که در دستور کار قرار دارد.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی در ادامه ضمن اشاره به کاهش میزان بارندگی ها در سال آبی جاری اظهار داشت: در سال آبی جاری به علت کاهش بارندگی ها وضعیت مطلوب نمی باشد و ۴۸ درصد نسبت به مشابه سال قبل کاهش بارندگی در استان ثبت شده است.
وی ضمن اشاره به این که حدود ۷۰ درصد از منابع آبی تأمین کننده استان مرکزی از محل آب های زیرزمینی و ۳۰ درصد هم از سدهای شهرهایی نظیر اراک و ساوه تأمین می شود، اظهار نمود: باید وضعیت منابع آبی در سدهای استان مناسب و پایدار باشد تا بتوان آب مورد نیاز را تأمین کرد و سال جاری با عنایت به کاهش بارندگی در بخش روستایی بخصوص در روستاهای کوهستانی استان نظیر بخش خرقان زرندیه، تفرش، دلیجان، شازند، تأمین آب سخت خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه الان ۲۵ روستای استان از راه تانکر آبرسانی می شود، خاطرنشان کرد: از این تعداد ۱۳ روستا صرفاً به علت مشکل کیفی و ۱۲ روستا به علت کمبود آب با تانکر سیار آبرسانی می شوند و این احتمال وجود دارد که در روزهای تابستان سال جاری ۱۲۵ روستای استان با بحران و کمبود آب مواجه شوند که پیشبینی لازم برای خدمات رسانی به این تعداد روستا صورت گرفته است.
وی در ادامه اظهار داشت: علاوه بر کمبود منابع آبی، قطع برق هم به نگرانی ها افزوده شده است و به علت کمبود اعتبارات، تهیه مولدهای برق ممکن نیست تا در مواقع بحرانی از ژنراتور بهره برد و با هر قطعی برق مخازن خالی شده و با وصل مجدد برق فرایند خدمت رسانی با وقفه از سر گرفته می شود.
وی به تشکیل ستاد پایش تنش آبی در شرکت آبفای مرکزی اشاره نمود و اضافه کرد: تابحال ۲۴ جلسه برای پایش تنش آبی در استان تابحال تشکیل شده و به صورت هفتگی مشکلات روستاهای مطرح و بررسی می شود.
عرفانی نسب در ادامه اظهار داشت: افزایش دمای هوا و بدنبال آن افزایش میزان مصرف سبب شده است که میزان حجم آب مصرفی در سه ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴.۶ درصد افزایش پیدا کند و در بعضی شهرهای استان نظیر مامونیه تا ۱۳ درصد و تفرش و آشتیان که از شهرهای خنک استان به شمار می روند تا ۱۰ و ۱۲ درصد افزایش داشته است و این در شرایطی است که میزان بارندگی در سال آبی جاری کاهش چشم گیر دارد. برخی ساکنین شهرهای خنک استان، آب بیشتری مصرف می کنند که لازم است همکاری لازم را با تاب آوری بالا نسبت به گرما داشته باشند.
وی ادامه داد: در خردادماه سال قبل میزان تولید آب در استان پنج هزار و ۱۰۰ لیتر در ثانیه بود و الان این میزان به پنج هزار و ۳۴۰ لیتر در ثانیه رسیده است تا بتوانیم با کمترین مشکل به مردم خدمات لازم را در تأمین آب عرضه دهیم. افزایش مصرف آب در استان ارائه خدمات به مشترکان را سخت می کند و از مردم انتظار می رود با عنایت به کاهش بارندگی و گرمی هوا الگوی مصرف آب را بیشتر از گذشته رعایت نمایند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی اظهار داشت: متوسط نرخ فروش آب خانگی شهری در استان حدود ۴۵۰ تومان و در روستایی ۴۰۰ تومان است که در مقایسه با قیمت تمام شده که به طور میانگین ۱۱۰۰ تومان در شهری و روستایی است، پایین است. در واقع این میزان در نقاط شهری ۱۱۵۰ تومان و در روستایی ۲۵۰۰ تومان است قابل قیاس نیست و اختلاف فاحش دارد.
وی بیان نمود: پارسال حدود ۲۵ درصد مشترکان آب استان مرکزی بیشتر از الگوی مصرف، آب مصرف کردند و حدود ۵۰ درصد هم الگوی مصرف را رعایت می کنند. ساخت باغ ویلا در روستاها رایج شده و با ساخت این واحدها اغلب افراد به دنبال ایجاد باغچه و فضای سبز در ابعاد مختلف هستند و چون تعطیلات در روستاها حضور دارند شیرهای آب را از روز شنبه تا پنجشنبه باز می گذارند تا فضای سبز باغ ویلا را آبیاری کنند یا استخرهای آب را پر کنند که این امر به شبکه آب آشامیدنی فشار وارد می شود.
عرفانی نسب در ادامه اظهار داشت: یکی از علل کمبود آب در روستاها افزایش بار جمعیتی در تعطیلات آخر هفته خصوصا در تابستان است که گاها جمعیت ساکن روستاها تا چهار یا پنج برابر افزایش می یابد.
وی ادامه داد: تاسیسات آبرسانی روستاها برای جمعیتی طراحی شده است که مرکز آمار اعلام می کند و شبکه های روستایی به استناد این آمار طراحی می شود اما افزایش جمعیت در تعطیلات تا حدود پنج برابر و مصرف بالای آب سبب ایجاد شوک به کل تاسیسات می شود و ناچار باید جیره بندی و آب رسانی سیار در دستور کار قرار گیرد.
وی ادامه داد: مشکل کمبود آب در روستای قیز قلعه، از توابع شهرستان ساوه و کاظم آباد از توابع شهرستان خمین با انجام اقداماتی شامل راه اندازی خطوط انتقال جدید و لایروبی قنوات، برطرف شده است و آبرسانی سیار به این روستاها دیگر صورت نمی گیرد.
منبع:

1400/03/27
11:33:45
5.0 / 5
1129
تگهای خبر: توسعه , تولید , خدمات , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لباس نو