باوجود نقص اسناد با هدف جلوگیری از تلف شدن؛

شترهای قطری، تحویل مالك شد

شترهای قطری، تحویل مالك شد

معاون فنی گمرک ایران اظهار داشت: محموله شترهای قطری به سبب نقص اسناد و تائید نشدن منشا ارز برای ترخیص از گمرک، به صاحب کالا تحویل داده شد.به گزارش لباس نو به نقل از گمرک، مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران اظهار داشت: محموله شترهایی که بتازگی وارد گمرک شده بود، اما به سبب نقص اسناد و تائید نشدن منشأ ارز امکان ترخیص نداشت، طی مذاکراتی برای ممانعت از اتلاف این حیوانات، تحویل صاحب کالا شد. بامدادان روز گذشته ۱۱ کامیون حاوی ۱۸۴ نفر شتر از مبدا قطر وارد بندر لنگه شده در صورتیکه هیچ یک از پروسه ورود کالا را طی نکرده بود و حتی ثبت سفارش آن امروز صادر گردیده است.
وی با اعلان اینکه این شترها حتی به گمرک اظهار نشده و کد رهگیری بانک جهت تائید منشأ ارز هم نداشت، اضافه کرد: در این شرایط امکان ترخیص این حیوانات برای گمرک ایران وجود نداشت، اما با توجه به این که در دو روز آخر هفته به سبب تعطیلی، امکان انجام پروسه تجاری برای صاحب کالا وجود نداشت و باتوجه به گرمای شدید احتمال تلف شدن این حیوانات مطرح بود، با هماهنگی های انجام شده از طرف گمرک و دریافت مجوزهای قانونی، محموله شترها نیز ترخیص و تحویل صاحب آن شد.
به گفته این مقام مسئول صاحب کالا متعهد شده که ابتدای هفته آتی در اسرع وقت جهت انجام پروسه قانونی ترخیص شترهای وارداتی اقدام نمایند. از ۱۸۴ شتری که به گمرک رسید، یک نفر پیش از ورود و در مسیر، تلف شده بود.
به گزارش گمرک، طی مدت اخیر بارها محموله حیوانات از طرف واردکنندگان به گمرک رسیده، اما پروسه واردات را از قبل طی نکرده بودند؛ بطوریکه فقط در حد ثبت سفارش بوده و سایر مجوزها همچون کد رهگیری بانک صادر نشده بود و امکان ترخیص نداشت، اما به سبب شرایط خاص موجودات زنده و امکان تلف شدن، طی رایزنی و دریافت تعهد با حواشی بسیار ترخیص شده بودند؛ همچون آنها گورخرهای آفریقایی که پس از ترخیص دو رأس آن تلف شد، گوسفندان فرانسوی که با وساطت وزیر کشاورزی ترخیص شدند یا مسافری که سه چمدان خزنده آورده بود و در نهایت مرجوع شد.
تصویر مربوط به محموله وارداتی نبوده و تزئینی است.

1400/03/29
19:19:35
5.0 / 5
935
تگهای خبر: قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لباس نو