در گفت وگو با لباس نو مطرح شد

برای ایجاد شغل باید از دلارهای نفتی فاصله بگیریم!

برای ایجاد شغل باید از دلارهای نفتی فاصله بگیریم!

یک کارشناس حوزه کار معتقد می باشد برای ایجاد سالانه یک میلیون شغل در کشور باید از اقتصاد دولتی و درآمدهای نفتی فاصله بگیریم و بروکراسی های پیچیده اداری و موانع تولید و کارآفرینی را برداریم.حمید حاج اسماعیلی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: هم اکنون اقتصاد ایران یک اقتصاد دولتی و عمدتاً خدماتی است که مانع بزرگی در راه افزایش ظرفیتهای اشتغال کشور بشمار می رود پس اقتصاد باید از حالت دولتی فاصله بگیرد و تصدی گری های دولتی کم شود.

وی افزود: از طرفی اقتصاد کشور وابسته به نفت و درآمدهای نفتی است، تا زمانی که متکی به دلارهای نفتی باشیم امکان توسعه بازار کار وایجاد بیش از یک میلیون شغل در سال وجود ندارد و نمی توانیم جمعیت بزرگ بیکاری که بیش از پنج میلیون نفر است را به کار برگردانیم.

به گفته این کارشناس حوزه کار، کوچک شدن دولت و واگذاری اقتصاد توسط دولت نخستین گام برای تحقق این هدف است.

حاج اسماعیلی دومین گام را برداشته شدن موانع تولید و کارآفرینی ذکر کرد و اضافه کرد: بااینکه اقداماتی از طرف دولت در این خصوص صورت گرفته ولی کافی نیست. باید بروکراسی های اداری پیچیده که در راه افراد تولیدکننده و کارآفرینان هست، برداشته شود تا بتوانیم در زمینه اشتغال ظرفیت های بیشتری به وجود آوریم.

وی در عین حال با تاکید بر لزوم هماهنگی دستگاهها در بحث ایجاد شغل اشاره کرد: عدم هماهنگی دستگاهها و سازمان ها همیشه به مقوله اشتغال لطمه زده است. ضعف ها و بررسی ها و ارزیابی هایی که برای چهار دهه گذشته در کشور صورت گرفته این است که در حوزه مسائل اقتصادی گرفتار غفلت و عقب افتادگی جدی هستیم. امروز مطالبه اصلی برای توسعه کشور و نیازهای مردم، اقتصاد است و باید اقتصاد یک رویکرد حاکمیتی و ملی در کشور پیدا کند.

این کارشناس حوزه کار اشاره کرد: بجای این که درگیر مسایل سیاسی باشیم که هم اکنون محوریت رویکرد کشور است، باید محوریت را به یک نگاه و بینش اقتصادی هم در نگاه دولت و هم در نگاه اقتصادی تغییر دهیم. اگر این تغییر را با باور و عمل انجام بدهیم خود به خود در برنامه ریزی ها و سیاستگذاری های کلان کشور اقتصاد محور می شود و آن زمان هست که شرایط هماهنگی را بین سازمانها و نهادها و دستگاهها مشاهده کرده و خواهیم دید که چطور برای گره گشایی در زمینه اقتصاد تلاش می کنند، پس تا این اتفاق نیفتد مشکلی حل نخواهد شد.1400/04/10
22:46:50
5.0 / 5
1592
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لباس نو