یك استاد دانشگاه مطرح كرد؛

اتوبان بدون سرعت گیر برای سوداگران، در نبود مالیات بر عایدی سرمایه

اتوبان بدون سرعت گیر برای سوداگران، در نبود مالیات بر عایدی سرمایه

به گزارش لباس نو استاد دانشگاه شریف اظهار داشت: در ایران مسیر تولید، جاده ای پر از سرعت گیر و سایر بازارها اتوبانی صاف و شسته رفته است.


به گزارش لباس نو به نقل از مهر، علی ابراهیم نژاد استاد اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف در نشست «دایره شمول مالیات بر عایدی سرمایه» در همایش «نقد و بررسی طرح قانونی مالیات بر عایدی سرمایه» اظهار داشت: نخستین سوال اینست که مالیات بر عایدی سرمایه مالیات درستی است یا نه؟
وی افزود: در ایران از سرمایه هایی که در راه تولید است، مالیات ستاندن می شود و طبق قانون ۲۵ درصد از سود شرکتها مشمول مالیات است و اضافه بر آن در ایران قیمت ها نیز توسط دولت کنترل می شود که در حقیقت این اتفاق هم یک مالیات مضاعف است.
این استاد اقتصاد اضافه کرد: با وجود دریافت مالیات از کارهای تولیدی، در مقابل سرمایه گذاری در سایر بازارها مانند مسکن، خودرو و… یک اتوبان صاف است که هیچ نوع سرعت گیری هم ندارند.
ابراهیم نژاد افزود: در ایران مسیر تولید جاده ای پر از سرعت گیر است؛ در صورتیکه سایر بازارها اتوبانی صاف و شسته رفته است و بدین جهت از باب توازن بین گزینه های مختلف سرمایه گذاری لازم است که مالیات بر عایدی سرمایه اجرا شود.
وی اظهار داشت: بررسی کشورهای جهان نشان میدهد که بیشتر کشورهای جهان دارای مالیات بر عایدی سرمایه هستند. امروزه در دنیا تنها چند کشور آفریقایی که امکان اجرای این مالیات را ندارند و چندین مجموعه جزیره این مالیات را اجرا نمی کنند.
این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: هدف این مجموع جزایر همین است که به مناطقی برای جذب سرمایه ها و فرار مالیاتی تبدیل شوند که بنا بر این مالیات بر عایدی سرمایه در آن وجود ندارد. مالیات بر عایدی سرمایه مالیاتی است که کشورهای مانند ما و کشورهای درحال توسعه درحال اجرای آن هستند.
ابراهیم نژاد اشاره کرد: در اجرای هر مالیاتی جنبه باز توزیعی نیز باید در نظر گرفته شود و در مورد ایران اطلاعاتی در دسترس نداریم؛ اما در آمریکا آمارها نشان میدهد بیش از ۷۵ درصد درآمد یک درصد ثروتمند جامعه، از عایدی سرمایه است.
وی افزود: با این وجود در ایران ما از حقوق افراد مالیات ستاندن می کنیم؛ اما از عایدی سرمایه که بیشتر به ثروتمندان می رسد هیچ مالیاتی دریافت نمی نماییم.
این استاد دانشگاه در مورد زمان اجرای این مالیات اظهار نمود: آیا ما باید صبر نماییم تا اقتصاد ایران مانند اقتصاد سوئیس شود و بعد به دنبال اجرای مالیات بر عایدی سرمایه برویم؟ در پاسخ باید گفت بنظر می رسد در آن شرایط دولت دیگر انگیزه ای برای اجرای چنین مالیات هایی و اصلاحات مالیاتی را ندارد و باید از بحران به وجود آمده حسن استفاده را کرد.
ابراهیم نژاد بیان کرد: بعضی نکات در مورد استهلاک بیان می شود؛ راه حل این است که اگر مالیات در زمان شناسایی سود ستاندن شود و نه بصورت سالانه مشکل حل می شود و استهلاک و سایر نکات در قیمت ها منعکس می شود.منبع:

1400/04/16
23:29:26
5.0 / 5
933
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لباس نو