روز خوب بورسها در جهان

روز خوب بورسها در جهان

لباس نو: بیشتر فاکتورهای مهم بورسی جهان صعود کردند.


به گزارش لباس نو به نقل از بلومبرگ، کمیسیون اروپا در گزارش جدید خود اعلام نمود پیش بینی از رشد اقصادی کشورهای منطقه یورو برای امسال و سال آینده را افزایش داده است. در سه ماهه نخست امسال میزان مرگ و میر ناشی از مبتلاشدن به کووید-۱۹ کاهش محسوسی یافته و به لطف این اتفاق، محدودیت های رفت و آمدی و موانع پیش روی کسب وکارها توسط دولت ها کمتر شده است. این کمیسیون پیش بینی کرده است که متوسط رشد اقتصادی امسال و سال آینده منطقه یورو به ترتیب به ۴.۳ و ۴.۴ درصد برسد.
چین در کوشش برای ثبات بخشی به بازارهای مالی و مهار بحران بدهی، محدودیت های تازه ای روی فعالیت شرکت های بزرگ این کشور وضع کرده که این مساله سبب نگرانی سهامداران آنها شده است. از جانب دیگر آمریکا و متحدان اروپایی اش در تلاش هستند تا نرخ استاندارد مالیاتی جدیدی بر درآمد شرکت های بزرگ وضع کنند که البته تعدادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خصوصاً کشورهای شرق و مرکز اروپا، موافقت خودرا با آن اعلام نکرده اند.
فشار تورمی در کشورهای توسعه یافته به سطح قابل توجهی رسیده است. سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در گزارش جدید خود اعلام نمود متوسط تورم ۳۸ کشور عضو این سازمان در دوازده ماه منتهی به می به ۳.۸ درصد رسیده که این رقم در مقایسه با بازه زمانی مشابه منتهی به ماه قبل ۰.۵ درصد بیشتر شده است. در میان بخش های مختلف، انرژی با تورم ۱۸.۶ درصدی (بالاترین تورم این بخش از سپتامبر ۲۰۰۸ تاکنون) پیشتاز تورمی بوده و بخش انرژی نیز با تورم ۱.۴ درصدی بیشترین نقش کاهنده را داشته است.
تا اختتام ماه می نرخ بیکاری در منطقه یورو با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به زمان مشابه ماه قبل به ۷.۹ درصد رسید. این نرخ در سطح اتحادیه اروپا با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۷.۸ درصد رسید که کمترین نرخ بیکاری ثبت شده کشورهای عضو اتحادیه اروپا در چهار ماه اخیر بود. تخمین زده می شود تا اختتام این ماه ۱۵ میلیون و ۲۷۸ هزار مرد و زن در سطح اتحادیه اروپا بیکار باشند که از این تعداد، ۱۲ میلیون و ۷۹۲ هزار نفر ساکن کشورهای عضو منطقه یورو بوده اند.
هرچند که معامله گران به روزهای بهتر امید دارند، اما روند صعودی تورم کشورهای مختلف و احتمال بازگشت قرنطینه ها در نتیجه بیشتر شدن مبتلایان به کرونا دو عاملی هستند که چشم انداز احیای رشد را تحت تاثیر قرار داده اند. در هفته های اخیر شرکت های فعال در زمینه انرژی، صنعت و خدمات بانکی و مالی بیش از سایر شرکتها شاهد افزایش قیمت سهام خود بوده اند. اختتام نیمه نخست امسال بهترین نیمه نخست بورسی آمریکا از سال ۱۹۸۸ بوده و تحلیل بیشتر کارشناسان، ادامه روند صعودی بازارها است.
امیدواری ها به احیای اقتصادهای اروپایی بیش از پیش تشدید شده است. اورسلا فون در لین- رییس کمیسیون اروپا با اعلان اینکه اقتصادهای اروپایی به تدریج درحال بازگشت به سطوح پیش از همه گیری هستند، اظهار داشت: به دنبال اتخاذ تصمیمات سخت، رویکرد حمایتی دولت ها و بانکهای مرکزی و همین طور واکسیناسیون، احیای اقتصادی محقق شده و به حدود ۶۰ درصد شهروندان اتحادیه اروپا یک دوز واکسن تزریق شده است. همین طور این رقم برای کسانی که دو دوز واکسن دریافت کرده اند، حدود ۴۲ درصد بوده است.
پس از رشد ناامیدکننده بخش خرده فروشی آمریکا، حالا از چین نیز اخبار مشابهی به گوش می رسد. در ماه می رشد تولیدات کارخانه های چین برای سومین ماه متوالی عددی منفی بوده و گویا نتایج کرونا بر روی سفارشات مشتریان کالاهای چینی کماکان موثر است. از آنجایی که اقتصاد چین یک اقتصاد صادرات محور شمرده می شود، تداوم روند فعلی می تواند رشد اقتصادی را گرفتار وقفه کند. رشد بخش خرده فروشی این کشور نیز با کاهش ۱.۲ درصدی نسبت به ماه قبل به ۱۲.۴ درصد رسیده است.
سرانجام بعد از چندین ماه بحث و جدال درباره اعتبارات مورد نیاز دولت آمریکا برای پیشبرد پروژه عظیم زیرساختی دولت، جو بایدن اعلام نمود به توافق اولیه با رهبران دموکرات و جمهوری خواه برای تصویب اعتبارات مورد نیاز رسیده است. مقرر است طبق این لایحه، صدها میلیارد دلار سرمایه گذاری در زیرساخت های اصلی نظیر اتوبان ها، بنادر، جاده ها و تاسیسات حیاتی صورت گیرد تا اقتصاد آمریکا با دستیابی به یک رشد نیرومند، بطور کامل از دوران کرونا بیرون رود.
تا حالا بیش از ۱۸۵ میلیون و ۶۳۰ هزار و ۱۱۸ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۱۳ هزار و ۵۸ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۶۲۱ هزار و ۵۶۳ نفر، برزیل با ۵۲۷ هزار و ۱۶ نفر، هند با ۴۰۵ هزار و ۵۴ نفر، مکزیک با ۲۳۳ هزار و ۹۵۸ نفر و پرو با ۱۹۳ هزار و ۵۸۸ نفر بوده است.
فیونا سینکوتا - کارشناس ارشد سرمایه گذاری در سیتی بانک - اظهار داشت: شرایط به نسبت ماه های قبلی اساسا بهتر شده است. ما حالا شاهد رشد اقتصادی خوبی در بیشتر کشورها هستیم با این وجود هنوز رشد در مرحله ای قرار ندارد که بتوان آنرا یک روند رو به رشد تمام عیار دانست. در مقایسه با محیط کلان اقتصادی، فاکتورهای بورسی طی هفته های اخیر کمی بیش از اندازه افزایش داشته اند و این بدان معناست که روزهای اصلاح بازار در راه خواهند بود.
بورس آمریکا
در وال استریت بیشتر شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۱۴ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۶۴۷.۰۲ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۲۹ درصد افزایش تا سطح ۴۳۳۵.۱۲ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۰۸ درصد کاهش در سطح ۱۴ هزار و ۶۵۸.۷۷ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۷۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۱۵۱.۰۲ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۱.۱۷ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۶۹۲.۷۱ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۰.۳۱ درصدی در سطح ۶۵۲۷.۷۲ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۰۷ درصد پایین رفت و به ۸۸۵۴.۵۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با کاهش ۰.۹۶ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۳۶۶.۹۵ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۴ درصد پایین رفت و در سطح ۲۷ هزار و ۹۶۰.۶۲ واحد بسته شد.
در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۱.۱۳ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۱۴۰.۴۹ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۹ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۳۲۶.۸۵ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۸۳ درصد ریزش به ۷۳.۰۳ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با کاهش ۱.۶۸ درصدی به ازای ۷۳.۲۸ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۳۸ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۰۳.۹۲ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۲۷ درصدی به ازای ۲۶.۲۵ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/04/17
13:26:54
5.0 / 5
1101
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لباس نو