رئیس پژوهشگاه خبر داد

روند رو به رشد ثبت اختراعات در پژوهشگاه فضایی

روند رو به رشد ثبت اختراعات در پژوهشگاه فضایی

لباس نو: رئیس پژوهشگاه فضایی ایران از روند رو به رشد ثبت و اعتبارسنجی اختراعات در پژوهشگاه فضایی ایران اطلاع داد.


به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، دکتر حسین صمیمی با بیان خبر فوق اظهار داشت: در سالهای اخیر پژوهشگاه فضایی ایران اهتمام ویژه ای به فرایند تجاری سازی نتایج حاصل از پژوهش و تحقیقات داشته است. تجاری سازی نتایج تحقیقات از سویی، به توسعه پایدار و مستمر فناوری در پژوهشگاه کمک می نماید و از طرفی می تواند بستر مناسبی برای تأمین منابع مالی مورد نیاز در توسعه فناوری ها شود.

دکتر صمیمی خاطرنشان کرد: نخستین گام در تجاری سازی تکنولوژی های جدید، ثبت حقوقی این دستاوردها با هدف حفظ مالکیت فکری و صیانت از دستاوردهای علمی متخصصان است که با دریافت گواهی ثبت اختراع از مرکز مالکیت معنوی ایران محقق می شود.

وی ادامه داد: بعد از اثبات حق مالکیت فکری و دریافت گواهی حقوقی ثبت اختراع، در ادامه مسیر تجاری سازی فناوری ها، الگوهای مختلفی همچون اعطای لیسانس و دریافت حق بهره برداری، همکاری مشترک، سرمایه گذاری مشترک و دیگر روش ها به کارگرفته می شود تا در نهایت، چرخه تجاری سازی نتایج تحقیقات تکمیل شود.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران ضمن اشاره به این که تحقق هر چه بهتر تجاری ‍ سازی نیازمند اهتمام تمامی پژوهشگران به مبحث "ثبت اختراع" است، روند ثبت و اعتبارسنجی اختراعات را طی سالهای گذشته مثبت ارزیابی کرد و گزارشی آماری از میزان گواهی ثبت و اعتبارسنجی اختراعات دریافت شده از سال ۹۶ تابحال عرضه کرد.

دکتر صمیمی ضمن تقدیر از تلاش همکاران اداره تجاری سازی این پژوهشگاه ابراز امیدواری کرد: در سال ۱۴۰۰ هم ثبت مالکیت فکری دستاوردهای پژوهشگاه با جدیت دنبال شود.
به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، وی خاطرنشان کرد: در سه ماهه اول سالجاری ۳ گو اهی ثبت اخترا ع و یک گواهی اعتبارسنجی اختراع دریافت شده و ۱۴ پرونده ثبت اختراع و ۱۰ پرونده اعتبا رسنجی اختراعات هم در دستور کار قرار د ارد.
منبع:

1400/04/21
19:05:19
5.0 / 5
1293
تگهای خبر: توسعه , فناوری , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لباس نو