حریری:

بمحض لغو تحریم ها، تجارت با چین دو برابر می شود

بمحض لغو تحریم ها، تجارت با چین دو برابر می شود

به گزارش لباس نو رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین می گوید در صورت نهایی شدن مذاکرات برای کنار رفتن تحریم ها، میزان مبادلات تجاری دو کشور در کوتاه ترین زمان دو برابر خواهد شد.


مجیدرضا حریری در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: اقتصاد چین همانطور که بزرگترین صادرکننده جهان به حساب می آید، همزمان بزرگ ترین واردکننده هم به حساب می آید و این کشور در طول سال بخش مهمی از نیازهای خود از حوزه انرژی گرفته تا مواد اولیه و حتی مواد غذایی را وارد می نماید. بخش مهمی از این نیاز وارداتی از راه کشورهای آ س آن، اتحادیه اروپا و آمریکا تأمین می شود. برای مثال بخش مهمی از گوشت و غلات مورد نیاز چین از راه آمریکا وارد می شود.
وی درباره وضعیت مبادلات تجاری چین در منطقه خاورمیانه و حاشیه خلیج فارس هم توضیح داد: هرچند در سالهای نه چندان دور چین صرفاً یک واردکننده نفت و فراورده های نفتی به شمار می رفت اما با عنایت به سرعت گرفتن فرآیند توسعه اقتصادی در این کشور، میزان تقاضای چین برای نفت چند برابر شده است و بخشی مهمی از این نیاز از راه کشورهای منطقه خاورمیانه تأمین می شود. عربستان سعودی و عراق که بخش مهمی از صادراتشان به نفت و فراورده های نفتی ارتباط دارد، بخشی از تأمین کنندگان نفت چین در سالهای اخیر بوده اند.
رئیس اتاق ایران و چین در پاسخ به این سؤال که چرا دیگر ایران در میان تأمین کنندگان نفت چین و شرکای اصلی تجاری این کشور در منطقه تعریف نمی گردد، اظهار داشت: ما در سال ۲۰۱۵، با تجارت مشترک بیشتر از ۵۱ میلیارد دلار شریک اصلی تجاری چین در منطقه بودیم و در این آمار بیشتر از ۶۰ درصد سهم صادرات ایران و مابقی در ارتباط با واردات بود و ازاین رو حتی تراز تجاری ما با چین هم همواره مثبت بود اما از همان سال، تحت تأثیر تحریم های اقتصادی ایران آمار تجاری خویش را از دست داد و امروز دیگر شریک اصلی تجاری چین در منطقه به شمار نمی رویم.
حریری افزود: اصلی ترین رقیب تجاری ما در منطقه در تعامل با چین، عربستان سعودی است. کشورهایی مانند عراق، قطر و کویت هم در این عرصه مطرح هستند. به غیر از آن، آمارهای تجاری چین و ترکیه، افت و خیزهای خاص خویش را داشته و ماجرا در پاکستان هم متفاوت می باشد. مانند سند چشم انداز ۲۵ ساله که چندی قبل میان ایران و چین به امضا رسید، چنین برنامه ای میان چین و پاکستان هم وجود دارد که به مرحله قرارداد و سرمایه گذاری کلان چین در پروژه های کلان پاکستان رسیده و کار ادامه دارد.
وی با اشاره به اینکه افزایش باردیگر تجارت مشترک میان دو کشور، منوط به لغو یا کنار رفتن تحریم ها خواهد بود، توضیح داد: هرچند در سه سال قبل از رئیس جمهوری گرفته تا وزرای خارجه و بازرگانی چین رسما تاکید کرده اند که تحریم های ترامپ را به رسمیت نمی شناسند اما به هر حال شرکتهای چینی در حوزه های مختلف امکان ارتباط با آمریکا چه در بازار خرید و فروش و چه در بورس و سایر نقاط را دارند و ازاین رو ریسک ورود گسترده به ایران را نمی پذیرند. با این وجود بمحض کنار رفتن تحریم ها، چین بار دیگر نفت ایران را خواهد خرید و وقتی به دست ما هم ارز برسد، امکان افزایش واردات خواهیم داشت و ازاین رو میتوان انتظار داشت که در کوتاه مدت این تجارت مشترک فعلی، دو برابر شود.
به گزارش لباس نو به نقل از ایسنا، آمارهای تجاری ایران نشان داده است که چین همچنان اصلی ترین واردکننده کالا از ایران بوده و در بین صادرکنندگان هم بعد از امارات متحده عربی در رده دوم قرار دارد.
با این وجود بررسی آمار پنج ماهه واردات چین نشان داده است که ایران در رتبه ۵۰ صادرکنندگان به این کشور قرار دارد و در منطقه هم پایین تر از عراق و عربستان و امارات است.
چین در گذشته یکی از مشتریان اصلی نفت ایران بود و پیشبینی می شود در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات احیای برجام، بار دیگر این کشور نفت ایران را به سبد مصرفی خود بازگرداند.
منبع:

1400/04/23
18:04:48
5.0 / 5
659
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , توسعه , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لباس نو